Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Seriál 2 Broke Girls: Dvě newyorské servírky čelí bankrotu s humorem

Lucie Šimůnková

Lucie Šimůnková

3. 11. 2012

FOTO: 2 Broke Girls (2011)Sitcom ze života dvou pracujících dívek z Brooklynu. Je zábavný, originální, chytrý. Co víc si přát?

Komediální seriál 2 Broke Girls od producenta Sexu ve městě nebo Willa a Grace, který se hemží břitkými dialogy a nekorektními vtípky, nachází svou hlavní zápletku v aktuální ekonomické situaci. S hospodářskou krizí se však nevypořádá moralizujícími frázemi nebo odhalením zákulisí finančních domů. Naopak, stejně jako například film Mistrovský plán (2011), se zaměřuje na to, jaký dopad mají finanční čachry na pracující.

Sitcom neboli situační komedie je oblíbený televizní žánr, který se pro svou krátkou stopáž (většinou kolem 20 minut) může zdát snadný, ale ve skutečnosti patří k nejtěžším. Jeho základ totiž tvoří propracované dialogy a situační gagy, jimiž musí být každý díl doslova nabitý. K současným nejúspěšnějším americkým sitcomům patří Dva a půl chlapa, Teorie velké třesku nebo Jak jsem poznal vaši matku.

Do zapadlého bistra kdesi v Brooklynu nastupuje ta nejnepravděpodobnější osoba ze všech. Mladá blonďatá Caroline (Beth Behrs) v šatech značky Chanel ještě donedávna vysedávala v kavárnách na Manhattanu, chodila po nákupech a odpočívala ve svém podkrovním apartmá. Avšak poté, co její otec zpronevěřil úspory půlky New Yorku, zde není nadále vítána. Banka zmrazila její účty, a Caroline se tudíž musí postarat sama o sebe.

FOTO: 2 Broke Girls (2011)

Pracující dívky ve slušivých uniformách. Zdroj: CBS

Stálou zaměstnankyní téhož bistra je Max (Kat Dennings), drzá, věčně naštvaná a uzavřená holka, která se s nikým nemazlí. Aspoň na první pohled. Že je ve skutečnosti obětavá a přívětivá, se projeví, jakmile zjistí, kdo Caroline je a že nemá kam jít. Max je pravým opakem blonďaté dědičky, ale mezi dívkami vznikne křehké přátelství, založené na sdílené životní situaci – obě jsou na mizině a obě se chtějí odrazit ode dna.

Svět bistra zaplňují i další figurky, tak jak to pravidla situační komedie vyžadují. Celému podniku šéfuje Han Lee (Matthew Moy), jenž se snaží přizpůsobit životu v USA a najít svou cestu k americkému snu. V kuchyni vaří mírně vulgární a šovinistický Oleg (Jonathan Kite) a o pokladnu se stará svérázný černoch Earl (Garett Morris).

[youtube_660]TIcXk8XK7wY[/youtube_660]

2 Broke Girls (v překladu Dvě holky na mizině) nevsází na známé tváře. Kat Dennings můžete znát jako výzkumnou asistentku Darcy z filmových adaptací Thora (2011), jinak se stejně jako Beth Behrs objevovala spíše v rolích bezejmenných postav ve filmu i televizi. Jejich obsazením však tvůrci rozhodně neprohloupili. Dívky jsou sice vzhledově kontrastní, avšak povahově se ukáží v podstatě stejné a tím přirozeně propojují svět limuzín i podzemní dráhy.

Království cupcakeů

Hlavní dějová linka, v níž Caroline přijde s byznys plánem na založení společného pekařství takzvaných cupcakes, které výborně peče Max, by sama o sobě seriál nemohla utáhnout. Je zejména propojujícím elementem, kdy každý díl uzavírá celková částka, kterou dívky vydělaly. Klíčové jsou brilantně napsané dialogy plné dvojsmyslů, aktuálních vtípků a komentářů, často ve smrtonosné kadenci. Ty jsou pro diváka nejen skvělou zábavou, ale také jazykovou výzvou.

Přestože většina děje se odehrává v bistru, divák se podívá také do Maxina domova, baru, bytu na Manhattanu, kde Max přes den hlídá děti, a na další místa. Rozhodně se tedy nedostavuje pocit klaustrofobie z papundeklových studiových kulis. Bohužel se sitcom stále ještě nezbavil umělého smíchu, který je podle mého názoru přežitou žánrovou konvencí.

FOTO: 2 Broke Girls (2011)

I do malého bytu v Brooklynu se vejde kůň.

Dvě holky na mizině patří k nejúspěšnějším seriálům loňské sezóny, přičemž pilotní díl na stanici CBS sledovalo více než 19 milionů diváků. K rekordnímu výsledků napomohlo i to, že epizoda běžela hned po očekávaném prvním dílu seriálu Dva a půl chlapa bez Charlieho Sheena. Letos na podzim se seriál vrací s druhou sérií, která rozhodně stojí za pozornost.

Americké sitcomy jsou na vysoké úrovni, a i když jim občas můžeme vyčítat nevkusné vtipy, politickou nekorektnost nebo černočerný humor, zábavnost dialogů, odehrávajících se ve známých i netradičních kulisách, všechny výhrady předčí. Vzhledem k tristní úrovni české komediální produkce jsou tyto seriály pokaždé lepším nápadem než večer strávený s kteroukoli televizní stanicí.

2 Broke Girls

Komedie
USA, 2011, 24×22 minut

Tvůrci: Michael Patrick King, Whitney Cummings
Hrají: Kat Dennings, Beth Behrs, Garrett Morris, Jonathan Kite, Matthey Moy

Hodnocení: 4****

 

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Seriál 2 Broke Girls: Dvě newyorské servírky čelí bankrotu s humorem