Menu
TOPZINE.cz
Recenze filmů

Recenze filmu Thor. Severský vidlák s kladivem zachraňuje svět

Oldřich Mánert

Oldřich Mánert

27. 4. 2011

Shakespearovský režisér Kenneth Branagh bojuje se severskou mytologií a v prvním velkém komiksovém filmu letošního roku krotí pána všech kladiv, ikonického blonďáka Thora. Dobrá volba, nebo měl vládce hromu zůstat raději v komnatách Ásgardu?

Severský bijec Thor, Zdroj: distributor filmu

Thor měl v komiksovém světě vždy pověst natuplé hroudy svalů, která má místo mozku z piva kostku, a doma se cítí zejména uprostřed bitevní vřavy. Pro zfilmování a následné vysátí peněženek akce lačných diváků se tedy jednalo o ideální materiál. To by se ale nesměl Thor dostat do rukou specialisty na konverzační dramata Kennetha Branagha. V den jeho oznámení coby režiséra nového filmu z dílen Marvelu spáchal rituální sebevraždu nejeden fanoušek komiksové předlohy.

Kladivo na čarodějnice?

První trailery vzbuzovaly přinejmenším rozporuplné reakce. Digitální mazanice pocukrovaná agresivní hudbou dávala tušit, že se velkorozpočtově debutující režisér utopil ve svých megalomanských představách. Jenže.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/thor/]

V celovečerním formátu působí Thor oproti trailerům jako zjevení. Od prvních minut je jasné, že Branagh má vše plně pod kontrolou. V úvodní půlhodině servíruje jeden monumentální výjev za druhým. Hlavního hrdinu sledujeme při záškodnické akci, při které naruší křehký mír nastolený za dávných dob. Tím si popudí svého otce, všemocného Ódina, který ho za trest vyhostí z domovského Ásgardu a sešle ho mezi obyčejné smrtelníky na planetu Zemi.

Vidlák ve městě

Po úvodních explozivních a kladiva metajících minutách se děj přepíná do módu vidlák ve městě, tak trochu ve stylu legendární taškařice Návštěvníci. Od této chvíle si vás hlavní hrdina během několika sekund omotá kolem prstu. S výrazem tupce a přiblblým úsměvem pronáší historickou mluvou kované hlášky a vizáží dvoumetrového svalnatého štěňátka při tom všem korzuje mezi udivenými pozemšťany. Naštěstí najde dočasné útočiště u týmu vědců, kteří mu nabídnou nejen přístřeší, ale i potřebnou dávku lásky.

Ano, zní to všechno až podezřele poťouchle. A světe div se, ono to funguje. V posledních letech jsme si zvykli na příval komiksových filmů nové doby. Ty nám nabídly přesně to, po čem současná goth emo mládež touží – depresi, špínu a duševní rozervanost. Thor přichází s klasickým a dnes již můžeme říci svěžím přístupem. Čistá komiksovost z celého filmu cáká na všechny strany.

Klečení v dešti

Ať už jde o výše zmíněnou klasickou zápletku, velkolepou okázalost nebo několik husí kůži nahánějících scén, Branagh se nikdy neodchýlí od načrtnutého konceptu a pečlivě zvolené stylizace. Celý film tak působí kompaktním dojmem a i při své bohaté stopáži nenudí ani na sekundu.

Severský brácha Iron Mana

Severský machr dokonce snese srovnání i se svým stylovějším kolegou Iron Manem. Podobně jako on, i Thor je nejsilnější a nejzábavnější v netrikových scénách vystavěných čistě na střetu vesnického burana s civilizovaným světem. Paralela s Iron Manem zde ale nekončí. Podobně jako byl stěžejní pro úspěch železného muže jeho hlavní představitel Robert Downey Jr., tak je důležitý i blonďatý svalovec Chris Hemsworth.

Ten obdařil Thora přesně tou správnou dávkou roztomilé sympatičnosti, která skvěle funguje jako kontrast k jeho animální agresivitě během velkých bojových scén. V podstatě všechny ostatní role zůstaly v jeho stínu a to je s hereckým ansáblem, obsahujícím jména jako Anthony Hopkins, čerstvá držitelka Oscara Natalie Portman nebo veterán Stellan Skarsgard, výkon hodný uznání.

Snad jediná výtka směřuje k nedostatečnému vykreslení Thorových spolubojovníků. Ti mají obrovský charakterový potenciál, ale scenárista jim dal do vínku jen jeho základní náčrt. Místo aby fungovali jako plnohodnotné postavy, jsou spíše jen ploché komediální atrakce.

Po počáteční skepsi tak působí nové dítko od marvelovského universa jako velké překvapení. Svým klasickým pojetím a čistou komiksovostí je v záplavě vážných velkofilmů svěžím kouskem, který bez problémů funguje jak v rovině čistě akční podívané, tak ve svižných a vypointovaných dialogových scénách. Kenneth Branagh tedy svou pověst kvalitního tvůrce přenesl i do komerčnějších filmových vod, za což mu patří obdiv.

Thor (Thor)

Akční/Dobrodružný/Drama/Fantasy
USA, 2011, 130 min

Režie: Kenneth Branagh
Hrají: Chris Hemsworth, Tom Hiddleston, Colm Feore, Jaimie Alexander, Natalie Portman, Anthony Hopkins, Stellan Skarsgård, Adriana Barraza, Stan Lee, Ray Stevenson, Tadanobu Asano, Idris Elba, Kat Dennings, Rene Russo, Clark Gregg, Cassity Atkins, Samuel L. Jackson

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze filmu Thor. Severský vidlák s kladivem zachraňuje svět