Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Seriál Teorie velkého třesku: Geekové, jak je neznáte

Redakce

Redakce

8. 8. 2011

FOTO: Teorie velkého třeskuČtveřice geeků útočí na naše obrazovky, aby dokázala, že ačkoliv se jejich život liší od toho našeho, i on má své kouzlo. Na cestě životem je doprovází krásná Penny, věda a stovky vtipů, které vás donutí brečet smíchy. Nažhavte své mozkové závity, protože tohle bude opravdová jízda.

FOTO: Fotografie hlavních postav ze seriálu Teorie velkého třesku

Včelí královna a její parta trubců... Nebo trubek?, Zdroj: distributor seriálu

Leonard Hofstadter (Johnny Galecki) a Sheldon Cooper (Jim Parsons) jsou přátelé, kolegové a výjimečně nadaní mladí fyzici pracující na univerzitě v Los Angeles. Žijí spolu v bytě, sdílí lásku ke sci-fi a fantasy a především dodržují dohodu spolubydlících plnou šílených pravidel, slibů a přísah. Jedna z nich obsahuje například povinnosti spolubydlícího v případě napadení mimozemskou rasou nebo vynalezení stroje času.

Jejich malou partu doplňuje indický astrofyzik Rajesh Koothrappali (Kunal Nayyar) a židovský raketový inženýr Howard Wolowitz (Simon Helberg). Společně tato čtveřice tráví večery hraním počítačových her, sledováním sci-fi a fantasy a hraním si na hrdiny, aniž by si připustili, že by snad venku mohlo být něco víc. Jejich stereotyp ale zničehonic naruší krásná nová sousedka, která se do Los Angeles přestěhovala, aby se stala herečkou.

Penny (Kaley Cuoco) se nastěhuje naproti Leonardovu a Sheldonovu bytu. Přestože je jejich nová sousedka se svým nedokončeným středoškolským vzděláním kontrastem této prudce inteligentní čtveřice, rychle si v partě najde své místo. Ovšem bude se muset vyrovnat s několika vrtochy jejích nových přátel, protože nikdo není úplně normální a o téhle partě to platí dvojnásob.

Bazinga!

Sheldon je typická postava, na níž je postaven celý seriál. Jeho IQ je 187 a má přísná pravidla, která musí všichni v okolí dodržovat, jinak bude následovat trest. Kromě Nobelovy ceny je pro něj největší výzvou rozpoznávání sarkasmu a jeho oblíbenou hláškou je dnes již celosvětově známé „Bazinga!“ Nikdo se ho nesmí na nic ptát, protože to vždy končí nudnou přednáškou.

Postava Sheldona měla být původně tak inteligentní, až by pro ni bylo pochopení tak jednoduchých stvoření, jako jsou ostatní lidé, přinejmenším obtížné. Ovšem producenti se rozhodli posunout jeho postavu na novou úroveň a od sedmého dílu první řady můžeme Sheldona vnímat jako člověka považujícího svou osobu jako nadřazenou všem ostatním.

Jim Parsons dokonce uznal, že mnoho Sheldonových dialogů a monologů bylo tak složitých a odborných, že je zvládal jen díky své fotografické paměti, kdy se těsně před natáčením naučil text, jen aby ho za chvíli znovu zapomněl. Sheldonova trička jsou dokonce během natáčení vybírána podle barev, které znázorňují jeho emoce v dané scéně, a téměř vždy je na nich znázorněn vědecký nebo komiksový motiv.

Láska před i za kamerou

Jeho spolubydlící Leonard je ze všech členů party pravděpodobně nejblíž realitě, přesto i on má k normálnímu klukovi daleko. Jeho matka představuje dokonalou kopii Sheldona, díky čemuž je Leonard schopný s ním vydržet. Navíc je bláznivě zamilovaný do Penny, ale nízké šance na úspěch ho příliš děsí, než aby něco zkusil. Ve skutečnosti tomu ale bylo jinak, neboť jak Kaley Cuoco přiznává, ještě před začátkem natáčení s Johnnym chodila.

FOTO: Fotografie hlavních geeků ze seriálu Teorie velkého třesku

Indický Flash, brýlatý Flash, podvyživený Flash a dvoumetrový Flash... Kdo tu asi bude oblíbená komiksová postava?

Johnny hrál i v mnoha celovečerních filmech jako Vanilkové nebe nebo Tajemství loňského léta, a dokonce se dostal i na Broadway, kde si zahrál roli mužského prostituta ve hře The Little Dog Laughed. Zde se zalíbil producentům nově chystaného seriálu The Big Bang Theory a ti ho obsadili do role Leonarda.

Strach z holek aneb Pod tíhou gynofobie

Další člen party, Ind Raj, pochází z bohaté rodiny. Už od malička trpí fobií, kvůli níž nedokáže mluvit v přítomnosti žen. Jedinou věcí, která spolehlivě odbourává bariéry, je alkohol. Tento rys Rajovy postavy vznikl údajně na základě zkušenosti producenta Billa Pradyho, který kdysi znal člověka se stejnou fobií. Kunal ale říká, že i když on sám míval při mluvení s dívkou trému, nikdy to nebylo v takovém měřítku.

Kunal Nayyar se stejně jako Johnny Galecki narodil 30. dubna. Obdobně jako jeho seriálová postava vyrůstal v Novém Dillí, ale narodil se v Londýně. Kunal se věnuje i divadlu a v současnosti dokonce pracuje na scénáři k celovečernímu filmu Cotton Candy.

The YouTube ID of 2FOhujlqfi0&feature=related is invalid.

Howard je židovským postrachem dívek a dam. On sám věří, že je učiněný casanova, ženy si o něm ale myslí pravý opak. Jako jediný ze čtveřice nemá doktorský titul, ale je pouhý inženýr, jak mu všichni doktoři na univerzitě s oblibou připomínají. Howard bydlí u své matky, ze které měli fanoušci možnost poznat pouze její pronikavý, vyčítavý hlas.

Simona Helberga jsme měli možnost vidět například v seriálu Joey, který byl natočen jako spin-off kultovního seriálu Přátelé. Hrál i v seriálu Reno 911 nebo komedii Sexy párty. Je dokonalým představitelem postav zakřiknutých počítačových a komiksových maniaků. Simon se kromě herectví věnuje i hraní na klavír, ve kterém velmi vyniká.

The YouTube ID of 8o0xADi86CU&feature=related is invalid.

Nejdůležitější postavou stojící za vznikem seriálu je ale pravděpodobně profesor David Saltzberg, který učí fyziku a astronomii na Californské univerzitě v Los Angeles a přímo spolupracuje na finální verzi scénáře. Díky němu jsou v seriálu odborné dialogy, parafráze, vzorce a diagramy. Jak ale za ta léta natáčení pokročilo, jsou nyní na každé natáčení zváni i studenti kalifornské univerzity CalTech, kteří dále přispívají svými nápady a myšlenkami.

Seriál Teorie velkého třesku je ve svém způsobu pojetí vědy a fyziky geniální. Vtipy, kterým málokdy úplně rozumíme, ale tušíme, co znamenají. Respektování sci-fi a fantasy, které se většinou vymyká normálu. A samozřejmě parta outsiderů, která se cítí spokojená ve své ulitě. To vše doplněné krásnou dívkou dokonale kontrastující s hlavními postavami dohromady vytváří úžasný humor, který nejednoho donutí brečet smíchy.

Teorie velkého třesku (The Big Bang Theory)

Komedie
USA, 2007, 87×23 min

Režie: Andrew D. Weyman, James Burrows, Ted Wass
Hrají: Johnny Galecki, Jim Parsons, Kaley Cuoco, Simon Helberg, Kunal Nayyar

Hodnocení: 5*****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Seriál Teorie velkého třesku: Geekové, jak je neznáte