Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

RECENZE: Něžnost. Otestujte míru své povrchnosti s Amélií v hlavní roli

Lucie Šimůnková

Lucie Šimůnková

28. 6. 2012

FOTO: Neznost (2011)Jeden z velkých Disneyho příběhů přichází do kin v hrané verzi. Viděli jste Krásku a zvíře?

Romantická komedie je ve francouzské kinematografii věcí poměrně novou. Kořeny tohoto faktu můžeme nejspíše hledat v mírném snobismu francouzských cinefilů. A i dnes, když už se zde nějaký ten rom-com točí, tvůrci se raději tváří, že na něm nic tradičního není. Proto v době, kdy milenecké páry tvoří herci jako Channing Tatum a Rachel McAdams, zkouší Něžnost divákovu toleranci s Audrey Tautou a Françoisem Damiensem.

Francouzská herečka Audrey Tautou na sebe poprvé upozornila titulní rolí v kouzelném filmu Amélie z Montmartru (2001). Její obrovské, vykulené oči a záliba v noření ruky do pytle s fazolemi z ní okamžitě udělaly pojem. Objevila se v dalším snímku Jeana-Pierra Jeuneta Příliš dlouhé zásnuby (2004) a za oceán pronikla v adaptaci světového bestselleru Šifra mistra Leonarda (2006). Naposledy si zahrála ikonu módního světa Coco Chanel (2009).

Hlavní hrdinkou romantického snímku Něžnost je mladá Nathalie (Audrey Tautou). Poté, co předčasně přijde o dokonalého manžela (Pio Marmaï), utopí svůj žal v práci a postupně si vybuduje dobrou kariéru. Stane se vedoucí malého týmu, jehož členem je také Švéd Markus (François Damiens). K překvapení všech si k sobě Nathalie a Markus najdou cestu a zamilují se do sebe.

FOTO: Neznost (2011)

Kamera má Audrey Tautou bezpochyby ráda. Zdroj: distributor filmu

Poměrně tradiční příběh o překonání ztráty životního partnera, který jsme v poněkud originálnější verzi viděli například v P.S. Miluji Tě (2007), zde ozvláštňuje fakt, že partnerství Nathalie a Markuse by se dalo označit jako nerovné. Problémem přitom není třídní rozdíl, odlišná rasa nebo věk. Nathalie je, jak se tak říká, mimo Markusovu ligu.

Podle terminologie teenagerovských komedií toto sousloví obyčejně napovídá, že populární roztleskávačka si vybrala snadno přehlédnutelného šprta, popřípadě kapitán fotbalového mužstva přišel na maturitní večírek s brýlatou knihomolkou. Prostě a jednoduše Nathalie je krásná, kouzelná a úspěšná, zatímco Markus je nemotorný, popleta a má spíše vnitřní krásu.

Na čí stranu se postavíte?

Něžnost je prostě příběh o krásce a zvířeti, kteří se oproti všem očekáváním dají dohromady. Jejich okolí, kolegové v práci nebo Nathaliini přátelé, ničemu nerozumí. Nechají se ovládnout pokrytectvím a předsudky, oběma milencům to dají patřičně najevo, a ti se proto rozhodnou hledat vlastní cestu. Otázkou je, na čí stranu se postaví divák?

[youtube_660]_wsXv_tK0zI[/youtube_660]

Při sledování filmu divák bojuje s vlastní předpojatostí a hluboko zakořeněnými konvencemi amerických rom-com. Kromě zmínek typu „pořád na něj musím myslet“, se však nějakého explicitního vysvětlení nedočká. Vztah Nathalie a Markuse změní jeden nevysvětlitelný polibek a divák musí přistoupit na scenáristickou zkratku nevysvětlitelná chemie a smysl pro humor.

Osudová přitažlivost

Po vizuální stránce snímek osciluje mezi extrémně kýčovitými scénami (osvětlená Eiffelovka a padající sníh) a poetikou všedního dne (práce v kanceláři). Do toho zní náladová hudba a čas plyne pomalu. Snímku by bezpochyby prospěl bezcitnější střihač, avšak nejdůležitější je, aby divák s příběhem souzněl.

Proč chodíme do kina na romantické komedie? Sledujeme romantický příběh dvou lidí a čekáme na happy-end. Slovo komedie většinou není to hlavní (kromě snímků jako Kopačky). Oba tyto předpoklady Něžnost splňuje, vtipných momentů zde mnoho nenajdete, ale Nathaliin opatrný návrat k lásce je vyprávěn s citem.

FOTO: Neznost (2011)

Nepochopení milenci se rozhodnou utéct.

Jediným problémem tedy zůstává, že divák nevidí to, co Nathalie. Nechápe, proč zrovna Markus, a tak trochu se v jejich začínající romanci plácá. Když už se film vymaní z povrchního stereotypu krásky a zvířete,  nenabídne např. ani pohled do srdce milenců. Tím diváka jednoznačně ochudí o plnohodnotný zážitek, který se od romantického filmu očekává.

Něžnost (La Délicatesse)

Komedie / Romantický
Francie, 2011, 108 minut

Režie: David Foenkinos, Stéphane Foenkinos
Hrají: Audrey Tautou, François Damiens, Pio Marmaï, Ariane Ascaride, Mélanie Bernier, Christophe Malavoy

Hodnocení: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Něžnost. Otestujte míru své povrchnosti s Amélií v hlavní roli