Menu
TOPZINE.cz
Chyby ve filmech

Chyby ve filmu Amélie z Montmartru. Takto karamel lžičkou nerozbijete!

Tereza Janíková

Tereza Janíková

12. 5. 2010

Amélie z Montmartru je tak roztomilý, originální, vizuálně i scénáristicky povedený film, že hledáním nějakých těch chyb se člověk nezabývá a zabývat ani nechce. Přesto jich v nejúspěšnějším filmu režiséra Jeana-Pierra Jeuneta najdeme hned několik. A ano, buďme hnidopiši a pojďme se na ně podívat…

Amélie z Montmartru, Zdroj: allmoviephoto.com

Amélie pracuje jako číšnice v jednom zapadlém bistru na pařížském Montmartru. Amélie je tak trochu zvláštní dívka, přesto je její život jednotvárný, dokud ve svém bytě neobjeví krabici. Krabici, kterou si tu před lety schoval malý chlapec. Amélie se ji rozhodne vrátit a přitom dává svému životu nový směr – chce pomáhat lidem s jejich osudem, chce zlepšit svět. Ale přichází něco nečekaného. Amélie se zamiluje. Do Nina, který je tak trochu zvláštní mladík.

Chyby ve filmu

1) Když Amélie vchází do bytu Skleněného muže, kamera dvakrát přejede po obrázku na stěně a dvakrát v něm můžeme vidět kameramanův odraz. No co, stane se.

2) V době, kdy umírá Améliina matka, je malé Amélii šest nebo sedm let. Když Amélie opouští svůj rodný dům, je jí dvacet dva. Jenže podle vypravěče mezitím uběhlo jenom pět let.  Že by nám Amélie stárla třikrát rychleji?

3) Když Nino poprvé vejde do bistra Les Deux Moulins, Amélie píše na sklo denní menu. O pár záběrů později vidíme znovu skleněnou tabuli, ale rukopis je úplně jiný. Dobře je to vidět na písmenu d.  Sklo potom můžeme vidět ještě jednou a voilà! rukopis je zase odlišný. Možná že chtěl každý člen štábu zanechat ve filmu svou stopu.

4) Ještě jednou menu na skle. Amélie píše a dívá se přitom na Nina. On se otočí a ona napíše Oeufs (vejce). Během záběrů ale napíše s na konci slova hned dvakrát.

5) A teď něco pro milovníky aut. Film se odehrává v roce 1997. V jedné scéně se objevuje Volkswagen Brouk, který se ale začal prodávat až v roce 1998. Kamera několikrát ukazuje i nové modely Fiatu Punto nebo Volkswagenu Golf, které se vyrábí od roku 1999.

Amélie z Montmartru, Zdroj: allmoviephoto.com

6) A pro milovníky převleků… Když přichází Amélie poprvé do zelinářova bytu, vidíme detail její ruky, jak otevírá dveře. Ale rukáv je v této scéně jiný, než rukávy trička, které má dívka na sobě, když vejde dovnitř.

7) Amélie vrací chlápkovi v zábavním parku fotoalbum. Muž nasedá na kolo a my můžeme v pozadí záběru zahlédnout lidi, kteří upřeně pozorují natáčení. Každý se rád podívá.

8) Další nežádoucí osoba v záběru. Park, odjíždějící Nino, detail Améliiny tváře. Dřív než si hlavní hrdinka sundá brýle, stihne se v jejich odrazu objevit kameraman.

9) Amélie sedí na baru s majitelem léta skryté krabice, upíjí víno, její sklenice je ze tří čtvrtin prázdná. Starý muž pokládá otázku. Amélie neodpoví, místo toho se napije ze stejné, ale tentokrát plné sklenice. Kéž by to tak fungovalo i v reálném životě.

10) Nakonec jedna faktografická. Princezna Diana umřela ráno 31. srpna 1997, ne 30., jak tvrdí vypravěč.

Amélie z Montmartru (Le Fabuleux Destin d´Amélie Poulain)

Komedie / Drama / Romantický
Francie / Německo, 2001, 117 min

Režie: Jean-Pierre Jeunet
Hrají: Audrey Tautou, Mathieu Kassovitz, Rufus, Jamel Debbouze, Clotilde Mollet, Isabelle Nanty, Dominique Pinon

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Chyby ve filmu Amélie z Montmartru. Takto karamel lžičkou nerozbijete!