Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Recenze filmu Zkažená úča. Dvouhodinovka s Cameron Diaz nudí stejně jako odpoledka

Lucie Šimůnková

Lucie Šimůnková

25. 7. 2011

FOTO: Zkazena uca (2011)Nová komedie vzdáleně připomene seriál Californication, ale spíše vás donutí litovat, že hlavní roli v ní nedostal tělocvikář.

FOTO: Zkazena uca (2011)

Učitelé na výletě, Zdroj: distributor filmu

Cameron Diaz se ve svých rolích nikdy příliš nesnažila vymanit z krabičky blonďatého diblíka (Charlieho andílci, Něco na té Mary je). Jedinými výjimkami budiž filmy jako Vanilkové nebe nebo The Box, i když o jejich kvalitách a originalitě by se daly vést spory. Zkažená úča není splněným snem o jiné roli, ale spíše zoufalou snahou dokázat, že herečka má mozek. Snadněji ale uvěříte, že její blonďaté vlasy jsou pravé, než že se pod nimi skutečně skrývá geniální zločinecký intelekt.

Zasnoubená zkažená učitelka

Učitelka Elizabeth (Cameron Diaz) si přízvisko z názvu filmu zaslouží nejen kvůli svým učebním metodám. Poté, co se s ní rozejde její bohatý snoubenec, musí se potupně vrátit zpět za katedru a vydělávat na živobytí. Jeden z kolegů (Justin Timberlake) by se mohl stát jejím sponzorem, ale je třeba ho upoutat novým umělým poprsím. Učitelka proto začne spřádat plány, jak na svých studentech co nejvíce vydělat, a přitom vytrvale odpálkovává neperspektivního tělocvikáře (Jason Segel).

Zde je třeba poznamenat, že jde o komedii s romantickou zápletkou. Divákovi je proto jasné, že míra originality příběhu i jeho rozuzlení se drží v záporných hodnotách. Nezbytný happy-end, morální ponaučení a předem jasně rozdané role – to vše se snoubí ve variaci na Shakespearovo Zkrocení zlé ženy. Na rozdíl od staršího snímku Deset důvodů, proč tě nenávidím (1999) nejde o verzi pro školou povinné, ale spíše o nezávaznou zábavu pro dospělé.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/zkazena-uca-2011/]

Ačkoli všichni zúčastnění v hlavních rolích se již s komediálním žánrem setkali, jejich přístup k němu je odlišný. Diaz zde dostává pozici sarkastické drsňačky, které nic není svaté a která vyniká v umění podvádět své okolí. Vzhledem k její neschopnosti změnit výraz (obličejový i herecký) jí tento intelektuální upgrade nelze věřit. Roli rozjívené holčičky převzala učitelka Amy (Lucy Punch), dokonale trapná a nesnesitelná za všech okolností. Nejlépe z tohoto ansámblu vychází Jason Segel (Kopačky, Zbouchnutá), jenž má dostatek zkušeností, aby mu divák jeho ironickou polohu uvěřil a bez větších výčitek se s ním zasmál.

Komu se smějeme?

Zásadním rozdílem v komedii (i v životě) je, zda se divák směje s někým nebo někomu. Dobrá komedie si žádá, aby oba elementy byly dokonale vyváženy, protože jedině tak se nezvrhne ve frašku nebo nepochopitelnou intelektuální hříčku. Ve Zkažené úče většina humoru pramení ze škodolibosti, která nutí diváka posmívat se ubohé Elizabeth, trapné Amy nebo dementnímu Timberlakeovi. Výjimkou je místy patetický, ale dostatečně sebeironický tělocvikář, jenž dává snímku druhý, mnohem zábavnější rozměr.

Režisér filmu Jake Kasdan pracoval také na seriálu Californication a snaha stylizovat Diaz do jakéhosi Hanka Moodyho v sukních čiší z každé scény. Podobnost zejména s třetí řadou seriálu, kdy se spisovatel stane na krátkou dobu hostujícím profesorem, jistě není náhodná. Srovnání je ale nanejvýš problematické, protože Diaz zdaleka neoplývá takovou dávkou charismatu jako David Duchovny. Její kousavé poznámky nejsou zábavné, protože jí tato role nesedí, a její obsesivní touha po nových prsou není úsměvná, ale nudná.

Na komedii je vůbec v tomto filmu vtipu velmi poskrovnu a ty dobré se neustále opakují (sledování televize místo výuky), takže z nich všechen humor rychle vyprchá. Vzhledem k tomu, že Zkažená úča nenabízí originální zápletku ani zajímavé postavy, do konce s divákem zůstane pouze škleb hlavní hrdinky a nuda.

Kouzlo komedie

Letošní rok byl opravdu chudý na dobré komediální filmy, na které nepotřebujete doprovod svých dětí. Z těch lepších by se daly jmenovat snad jen Paul a Pařba v Bangkoku. Standardem se však stávají trapné snímky typu Zkus mě rozesmát nebo Ženy sobě. Za vtipem tak divák stále častěji míří k televizní (počítačové) obrazovce. Seriály Teorie velkého třesku, Jak jsem potkal vaši matku nebo Ajťáci mají totiž to, co filmovým komediím chybí – lehkost, konverzační i situační humor a originalitu.

FOTO: Zkazena uca (2011)

Elizabeth má netradiční vyučovací metody

Každému se ve škole někdy stalo, že si s člověkem za katedrou tak úplně nerozuměl. Nejlepší školní historky se týkají těch nejhorších učitelů. Nikoho by ale ve snu nenapadlo trávit s takovým pedagogem svůj volný čas. Ani učitelka Elizabeth není výjimkou. Jednu vyučovací hodinu s ní divák přetrpí, ale dvouhodinovka je jenom pro otrlé.

Zkažená úča (Bad Teacher)

Komedie
USA, 2011, 92 minut

Režie: Jake Kasdan
Hrají: Cameron Diaz, Justin Timberlake, Lucy Punch, Jason Segel, John Michael Higgins

Hodnocení: 2**

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze filmu Zkažená úča. Dvouhodinovka s Cameron Diaz nudí stejně jako odpoledka