Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Recenze filmu Pařba v Bangkoku. Kalba roku v režii sympaťáků z Las Vegas

Oldřich Mánert

Oldřich Mánert

7. 6. 2011

Před dvěma lety vzali útokem město hříchu Las Vegas. Rozlučku se svobodou jednoho z nich přetavili v jednu z nejpovedenějších komedií posledních let. Nyní se vlčí smečka vrací. Tentokrát se bude pařit v Bangkoku.

Brýlatý plešatému nevěří, Zdroj: distributor filmu

Čtveřice vypečených kamarádů si před dvěma lety získala opilecká srdce všech vyznavačů oslav a alkoholických orgií. V podstatě si tedy získala srdce úplně všech. Phil, Alan a Doug se rozhodli uspořádat svému kámošovi Stuovi  pořádnou rozlučku se svobodou, která se zvrhla v komediální apokalypsu. Úspěch na všech frontách si již několik dní po premiéře žádal pokračování.

Pařba v Bangkoku se opět točí kolem svatby. A opět je jejím hlavním protagonistou zakřiknutý Stu. Se zkušenostmi z nezapomenutelné noci ve Vegas se rozhodne svatbu uspořádat v rodné zemi své nastávající, v Thajsku. Staré známé si ale nemůže dovolit zatratit, a tím si zadělává na problémy. Nevinné posezení u večerního thajského ohně se zvrhne v noční jízdu v nedalekém Bangkoku. Probuzení po prohýřené noci je následováno starou známou zápletkou o pátrání po ztraceném a značně ožralém kamarádovi.

Nechtěný návrat do Las Vegas

Znalec prvního dílu této povedené taškařice si po přečtení předcházejících řádků patrně klepe na čelo. Tohle přeci odněkud zná. A je tomu přesně tak. Paření v Bangkoku se odehrává přesně podle schématu nadhozeného před dvěma lety v Las Vegas. V zápletce se tak neskrývá žádné překvapení. To by samo o sobě nebylo na škodu, kdyby fungovaly ostatní složky filmu.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/parba-v-bankoku/]

Ty bohužel působí značně rozporuplně. Syndrom druhého dílu je z filmu cítit na míle daleko. Všeho je zde víc, popřípadě je to větší, a v každém momentu je jasné, že finančním nedostatkem Pařba v Bangkoku rozhodně netrpí. To, co by mohlo u jiných pokračování fungovat, zde pouze podráží nohy sympatickým charakterům z prvního dílu.

Hlavním důvodem, proč byla Pařba v Las Vegas přijímána s nadšením, byla roztomilá potrhlost hlavních hrdinů, kteří byli jako vystřižení ze skutečného života. Opilecké bloumání tak budilo úsměvný pocit s pomyšlením, že tohle jsem si přeci nesčetněkrát zažil i já sám. S přesídlením do Bangkoku se z reálných hrdinů stala čtveřice chodících karikatur, které reagují ve většině případů značně stylizovaně a přehnaně.

Varlata thajské prostituky nebaví

Jejich neustálý křik a smích tak zůstává pouze na plátně a na diváka dolehne jen v několika povedených momentech. Extrémnost humoru je dohnána do absurdních rovin, kdy například sledujeme varlata thajské prostitutky, které málem mlátí do objektivu kamery, opičku, která prodává drogy, a celou řadu dalších vypečeností jako vystřižených z grotesky.

To všechno smíchané a protřepané má za následek špatné tempo vyprávění, kdy jsme svědky nepřetržitého přívalu scének, humoru a šílené akce. Prostor pro oddych a nabrání sil tedy přijde až po závěrečné titulkové sekvenci, která je mimochodem to nejlepší na celém filmu.

Dost bylo kritiky, pojďme chvíli chválit. Režisér Todd Phillips totiž solidní rozpočet plně zužitkoval a celý film naplnil sérií dechberoucích záběrů, které dávají vyniknout jak nádherné přírodě, tak pošmournosti a depresivitě ulic Bangkoku. Technická stránka obecně si zaslouží oba palce nahoru. I když jediná automobilová honička příliš nesedí do celého konceptu filmu, nelze jí upřít nezanedbatelné řemeslné kvality.

Paříme dál, nic nás nezastaví

Momentů, kdy snímek funguje stejně, jako fungoval před dvěma lety, je pomálu. Když už se ale zadaří, je jen málo komedií, které mohou Pařbě v Bangkoku konkurovat. Komediální talent všech hlavních protagonistů, ze kterých si zaslouží speciální ocenění Zach Galifianakis, je zjevný. Pouze se jim nedostalo konzistentního scénáře, který by je nechal vyniknout i mimo jednotlivé izolované scénky.

Držte se, jedeme na pláž

Znalci prvního dílu tak budou z Pařby v Bangkoku mírně zklamaní. Nováčci ve vlčí smečce zase neocení několik povedených narážek na Las Vegas. Film se tak dostal přesně do pozice, kdy plně neuspokojí ani jednu diváckou skupinu. Po obrovském komerčním úspěchu je ale jasné, že pařit se bude dál. Doufejme tedy, že v trošku vyladěnějším stylu.

Pařba v Bangkoku (Hangover Part II)

Komedie
USA, 2011, 102 min

Režie: Todd Phillips
Hrají: Zach Galifianakis, Jamie Chung, Bradley Cooper, Juliette Lewis, Ken Jeong, Justin Bartha, Ed Helms, Todd Phillips, Mamie Van Doren, Mike Tyson, Sondra Currie, Paul Giamatti, Jeffrey Tambor, Sasha Barrese

Hodnocení: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze filmu Pařba v Bangkoku. Kalba roku v režii sympaťáků z Las Vegas