Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Oscarům 2014 dominovala Gravitace. Filmem roku je 12 let v řetězech

Kolonku s číslem 86 si mohou odškrtnout Ceny Akademie. A žádné velké překvapení se nekonalo. Nejvíc Oscarů obdržela Gravitace, uspěl také Klub poslední naděje a 12 let v řetězech.

FOTO: Sandra Bullock ve filmu Gravitace

Gravitace uspěla, Sandra Bullock  nikoliv. Zdroj: Warner Bros.

Do oscarové historie jsou zapsána další jména. Matematicky nejúspěšnějším filmem 86. ročníku se stala s osmi Oscary Gravitace, která uspěla především v technických kategoriích. Oceněna byla za režii, kameru, střih, hudbu, zvuk i střih zvuku a samozřejmě za vizuální efekty.

Na nejcennějšího Oscara pro film roku ale snímek Alfonse Cuaróna nedosáhl. Získalo jej drama Stevea McQueena 12 let v řetězech. Ze stejného projektu vzešla také vítězka vedlejší kategorie hereček Lupita Nyong’o a nejlepší adaptovaný scénář.

Tři sošky putovaly i na konto nízkorozpočtového Klubu poslední naděje. Oceněni byli hlavní protagonisté Matthew McConaughey a Jared Leto i tvůrci masek.

Po dvou Oscarech získaly filmy Velký Gatsby a Ledové království. Snímek podle předlohy Francise Scotta Fitzgeralda bodoval díky kostýmům a maskám, pohádka od Disneyho podle očekávání ovládla kategorii nejlepší animovaný film i filmová píseň.

Jasmíniny slzy uspěly díky Cate Blanchett v hlavní roli, snímek Ona díky původnímu scénáři. Nejlepším cizojazyčným filmem je Velká nádhera. S nepořízenou odcházeli ze slavnostního večera Vlk z Wall Street, Špinavý trik i Kapitán Phillips.

Ceremoniál se nesl v odlehčeném duchu. Moderátorka Ellen DeGeneres netančila ani nezpívala, nýbrž vsadila na své řečnické schopnosti. V průběhu večera například objednala do sálu pizzu, k níž Brad Pitt podával hostům talířky. Také se společně s Meryl Streep a dalšími hvězdami vyfotila na Twitter s cílem vytvořit vůbec nejretweetovanější fotku. Během pár desítek minut se tak stalo, momentálně má fotka přes dva miliony retweetů.

Výsledky cen Oscar 2014:

Nejlepší film: 12 let v řetězech
Režisér: Alfonso Cuarón (Gravitace)
Herec v hlavní roli: Matthew McConaughey (Klub poslední naděje)
Herečka v hlavní roli: Cate Blanchett (Jasmíniny slzy)
Herec ve vedlejší roli: Jared Leto (Klub poslední naděje)
Herečka ve vedlejší roli: Lupita Nyong’o (12 let v řetězech)
Původní scénář: Ona
Adaptovaný scénář: 12 let v řetězech
Animovaný film: Ledové království
Cizojazyčný film: Velká nádhera
Dokument: 20 Feet From Stardom
Kamera: Gravitace
Střih: Gravitace
Hudba: Gravitace
Zvuk: Gravitace
Mix zvuku: Gravitace
Píseň: Let It Go (Ledové království)
Vizuální efekty: Gravitace
Výprava: Velký Gatsby
Kostýmy: Velký Gatsby
Masky: Klub poslední naděje
Krátký animovaný film: Mr. Hublot
Krátký hraný film: Helium
Krátký dokument: Lady In Number 6

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Oscarům 2014 dominovala Gravitace. Filmem roku je 12 let v řetězech