Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Mia Wasikowska: Nenápadná křehotinka dobyla nejen Říši divů

Redakce

Redakce

5. 8. 2011

!Profil herečky!Australanka s polskými předky se původně věnovala baletu, ale osud pro ni připravil něco zcela jiného – stala se herečkou. Miluje fotografování, fotí doma, venku i při natáčení. Nyní ji můžete vidět v kinech jako křehkou Janu Eyrovou.

FOTO: V historickém filmu Amelia

V historickém filmu Amelia, Zdroj: distributor filmu

Mia Wasikowska se narodila 14. října 1989 v Canbeře, kde také vyrůstala jako prostřední dítě spolu se starší sestrou a mladším bratrem. Její matka Marzena Wasikowska je polská fotografka, stejně tak její otec, Australan John Reid, pracuje jako fotograf a kolážista.

V roce 1998, když bylo dívce osm let, se Miina rodina přestěhovala do polského Szczecina, jelikož její matka získala grant na pořízení sbírky fotografií založených na zkušenostech z období po emigraci do Austrálie. To se odehrálo v roce 1974, ve věku jejích pouhých jedenácti let. Mia a sourozenci se podíleli na tvorbě fotografií, o nichž v červenci 2010 prohlásila: „Vždycky jsem zlobila, když mě máma fotografovala. Nikdy jsem se neusmívala a nehrála si. Někdy jsem ani nevěděla, že mě fotí, dělali jsme si svoje a ona pořizovala naše snímky.“ Během tohoto období také rodina cestovala po Francii, Německu a Rusku.

FOTO: Mia jako Alenka při cestě do říše divů

Mia jako Alenka při cestě do říše divů

Mia začínala v devíti letech trénovat tanec s nadějí, že z ní jednou bude profesionálka. Ve třinácti zkusila tančit en pointe, tedy na špičkách. Trénovala pětatřicet hodin týdně kromě docházky do školy. Její každodenní rutina se skládala z odpoledního odchodu ze školy a pak tancovala až do devíti hodin večer. Nicméně její vášeň pro balet klesala, když si uvědomila tlak okolí kvůli dosažení fyzické dokonalosti, a tak s ním ve čtrnácti skončila. Zdálo se jí, že tanečníci jsou vyškolení, aby se sledovali a trávili hodiny před zrcadlem posedlí sami sebou a svým tělem.

Kvůli filmu zahodila baletní střevíčky

Ve stejné době byla silně ovlivněna australskou i evropskou kinematografií, a to zejména trilogií režiséra Krzysztofa Kieślowského Tři barvy a snímkem režisérky Gillian Armstrong Moje skvělá kariéra. Byla velmi plachá, a tak se pro ni během jejích školních let staly inspirací herečky jako Holly Hunter v Pianu a Gena Rowlands v Ženě pod vlivem. I přesto, že neměla žádné předchozí herecké zkušenosti, teprve dvanáctiletou Miu zahlédl australský lovec talentů z agentury Google a kontaktoval ji.

Svůj herecký debut si odbyla v roce 2004 v druhé epizodě veleúspěšného australského seriálu All Saints. V patnácti letech zazářila v australském dramatu Poprask na předměstí (2006), po němž získala nominaci na mladé herce AFI Award.

FOTO: Jako dcera lesbického páru ve filmu Děcka jsou v pohodě

Trošku nesmělá dcera lesbického páru v komedii Děcka jsou v pohodě

V roce 2007 se Mia objevila v nepříliš vydařeném hororu Krokodýl: Návrat do krvavé laguny, spolu s Radhou Mitchell a Samem Worthingtonem pak také v dramatu September, kde v castingu porazila téměř dvě stě dalších hereček. Dále pak hrála v uznávaném krátkometrážním snímku I Love Sarah Jane, který měl premiéru v roce 2008 na festivalu Sundance.

Lásku k fotografování zdědila po rodičích

V sedmnácti letech Mia přijala zlomovou roli ve Spojených státech, když zahrála sebevražednou gymnastku Sophii v dramatickém seriálu V odborné péči. Byla nucena opustit školu v Canbeře a přesunout se na tři měsíce do Los Angeles a studovat dálkově. A vyplatilo se, role chovanky v péči psychoterapeuta Paula Westona (Gabriel Byrne) jí vynesla úspěch u filmových kritiků. Našimi kiny proplul i film Odpor (2008) o událostech v Bělorusku roku 1944, kde se objevila po boku jmen jako je Daniel Craig nebo Liev Schreiber. Premiéru u nás měl také film Amelia o životě slavné pilotky Amélie Earhartové v podání Hilary Swank, kde se Mia objevila v roli Elinor Smith, pilotky a obdivovatelky hlavní hrdinky.

V červenci 2008, po dlouhém hledání byla Mia obsazena jako titulní postava ve snímku Tima Burtona Alenka v Říši divů, po boku Johnnyho DeppaHeleny Bonham Carter či Anne Hathaway. Místo sebe však na konkurz poslala pouze nahrávku, která se tak líbila, že Mia roli dostala. Za tento film byla oceněna Hollywood Award za průlomový ženský herecký výkon a vyhrála také mezinárodní cenu Australského filmového institutu za nejlepší ženskou roli.

FOTO: Mia jako Jana Eyerová ve stejnojmenném filmu

Mia jako Jana Eyrová ve stejnojmenném filmu

O dva roky později byla obsazena do rodinné komedie Děcka jsou v pohodě, kde si zahrála dceru lesbického páru (Annette BeningJulianne Moore). Během natáčení si vydupala, že může nosit pyžamo v několika domácích scénách, protože takto oblečená chodí herečka pravidelně i doma v Austrálii.

V příštích letech se máme na co těšit

Od března do května 2010 spolupracovala s Carym Fukunagamou na adaptaci Jany Eyrové, kde získala titulní roli mimo jiné díky svým jemným rysům. Jako její mužský protějšek, záhadný pan Rochster, se objevil Michael Fassbender. K roli se údajně dostala tak, že sama začala číst románovou předlohu a ptala se agenta, zda už existuje předloha k filmu. O dva měsíce později obdržela hotový scénář a byla požádána, aby se setkala s režisérem Fukunagamou.

Přečtěte si, jak adaptace Jany Eyrové obstála v očích naší kritičky

Ve svém volném čase se Mia vášnivě věnuje fotografování, často zaznamenává své cesty a pořizuje snímky ze svých filmových scén kamerou. Například během natáčení Jane Eyrové měla všité tajné kapsy do jednoho ze svých kostýmů. To aby měla kam uložit skrytý fotoaparát, který samozřejmě hojně používala.

Od prosince 2010 Mia natáčí pod taktovkou Rodriga Garcii britské drama Albert Nobbs, kde na poslední chvíli nahradila Amandu Seyfried. Pak si vystřihla vedlejší roli v dramatu Wettest County in the World, kde si zahrála po boku hvězdy transformerů Shiou LaBeoufem.

Mia se připojila k adaptaci hry Arthura Millera View from the Bridge spolu s Anthonym LaPaglialem, Verou Farmig a Samem Neillem. V letošním roce se bude věnovat také hlavní roli ve filmu Stoker režiséra Chan-wook Parka. Půjde o thriller o teenagerce, jejíž tajemný strýc se vrací po smrti jejího otce domů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mia Wasikowska: Nenápadná křehotinka dobyla nejen Říši divů