Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Shia LaBeouf: Nezapomenutelný týpek s divným jménem

Nevíte, jak to jméno přečíst, že jo? To bude asi důvod, proč se moc nepoužívá… Naštěstí tím ale neupadl v zapomění tento výborný herec. Škoda jen, že místo Shia lidé často říkají: „To je ten s tím s divným jménem z Transformers!“ Každopádně i přes tenhle handicap si Shia LaBeouf svou slávu vydobyl, zasloužil a my ho za to milujeme, jméno nejméno. Mimo jiné pro vás máme návod, jak tu záhadnou výslovnost rozluštit.

Shia a jeho svůdný pohled nás budou v nejbližší době okouzlovat v našich kinech, Zdroj: distributor filmu

Hlavní hrdina z akčňáku Transformers, který zaplnil kina po celém světě, se nám v poslední době představil ve filmu s Michaelem Douglasem Wall Street: Peníze nikdy nespí. Shia LaBeouf (čti /´ʃaɪə lə´bʌf/ ), jehož jméno vlastně znamená v hebrejštině dar od boha a příjmení z francouzštiny vůl, ale hrál i v jiných filmech.

Některé jsou i známější – již zmiňovaní Transformers, lekavá psychologická Disturbia, Oko dravce, Golfový sen, Já, robot, Constantine, ve kterém si zahrál vedlejší roli po boku Keanu Reevese, nebo třeba Indiana Jones a Království kříšťálové lebky, kde se spekulovalo, že bude další nástupce pomalu stárnoucího Indiana Jonese. Ale nepředbíhejme událostem.

Jak jsem se dostal na svět (filmových pláten)

Shiovi je dnes 24 let. Narodil se 11. června 1984 ve městě andělů Los Angeles židovské tanečnici-baleríně Shayne a klaunovi (spíše mimovi), veteránovi z vietnamské války Jeffreymu Craigovi LaBeoufovi. Shia o svých rodičích říká, že „jsou podivní“. I přesto ho ale asi zas tak špatně nevedli, když nakonec skončil na plátnech, co znamenají svět. Když mu bylo 10 let, rozhodl se využít svůj komediální talent, který měl od mala, a začal vystupovat v tzv. talking dirty, což bychom mohli přirovnat k našemu Na Stojáka.

Spolu s Megan Fox v Transformerech

Vypadalo to, že má talent, a tak se podařilo sehnat pro malého Shiu agenta. V roce 2003 se potom objevuje v seriálu Báječní Stevensovi na Disney Channel. Hrál zde flegmatického studenta 7. třídy, který tak úplně nepasuje do své snobské rodiny. Za výkon v tomto sitcomu si zasloužíl několik nominací a dokonce i jednu proměněnou, a to hned na cenu Emmy za nejlepší dětský herecký výkon.

Jsem velkej kluk a všichni mě znají!

A tady se najednou rozkřiklo, že ten kluk má talent, a začalo se dařit. Následovala menší role v Charlieho Andílcích: Na plný pecky, celovečerní film uplácaný ze seriálu, kde se proslavil – Stevensovi bodují, a zmiňovaný Golfový sen, Já, robot a Constantine. Všude byl ale za mladíčka s nevinným pohledem.

Ve čtvrtém díle Indiana Jonese

Zestárl, ale ještě pořád byl náš Shia LaBeouf (jehož jméno už bez problémů nahlas přelouskáme, že) ten vyděšený klučík z Disturbie a Transformers. V druhém díle tohoto sci-fi ovšem vsadil na drsnou, neoholenou tvář (protože tak mu to v Oku dravce sakra slušelo) a vypadá teď mnohem vyspěleji. Je to fešák, co hraje bez problémů s bohyní Megan Fox, frajer, který práská bičem po boku Harrisona Forda, mladý rozvážný businessman, jenž si bere dceru Gordona Gekka v druhém Wall Streetu.

Filmy, co mě proslavily

Sem bez váhání zařadím alespoň dva, řekla bych nejznámější – Disturbii a Transformers.

Disturbia je vyloženě lekavý film, na který se nedívejte sami doma o půlnoci. Shia hraje studenta Kalea, který fyzicky napadl svého profesora a za trest mu soud udělil domácí vězení. Kale si nejdřív doma užívá paření různých her na počítačích a herních konzolích, válí se a zírá na televizi. Jeho mamince se to ale moc nápravné nezdá, a tak mu překazí plány – vytrhá mu všechny zásuvky – a Kale má po srandě. Jenže pak nalezne novou zábavu ve sledování svého čerstvě přistěhovalého souseda (David Morse) a tady začíná problém. Začne hon na podezíravého a podezíraného, který vyvrcholí… No, jen se na to podívejte.

Transformers oproti tomu nejsou tak lekaví, ale zato v nich najdeme přímo přehršel akčních scén. Steven Spielberg a Michael Bay obsadili do svého filmu vedle talentovaného mladého LaBeoufa sexbombu (Megan Fox) a trhák máme na světě. Oživlá auta, oživlé mixéry, oživlá rádia… Prostě oživlé stroje jsou všude a chtějí ovládnout svět. Typická válka dobra a zla v netypickém podání podle tradičního komiksu – to jsou Transformers. I v pokračování zůstali tvůrci věrní svému výběru, takže nejen Shiu, ale i Megan, Bumblebeeho a další auťáky zhlédnete hned ve dvou dílech za sebou. Příští rok by měl přijít do kin i v pořadí již třetí transformerský film, ale bohužel to vypadá, že už bez pohledné Megan. Pokud jste jejími příznivci, budete si muset místo dalšího dílu pustit Pomstu poražených víckrát za sebou. Jestliže ale fandíte spíše hlavní mužské postavě, pak žádný problém.

Budoucnost ve hvězdách?

Teď si nás získal společně s Michaelem Douglasem alias Gordonem Gekkem v novince Wall Street: Peníze nikdy nespí, která se už stihla stát velice výdělečnou. Film plný intrik, co se týče finančního i osobního života, je už od 30. září v českých kinech. Tak na něj nezapomeňte!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Shia LaBeouf: Nezapomenutelný týpek s divným jménem