Menu
TOPZINE.cz
Divadelní festivaly v ČR 2022

Metropolitní léto hereckých osobností 2012: Vyšehrad přes léto zdivadelní

David Mičke

David Mičke

27. 6. 2012

Na letní scéně pražského Vyšehradu se v rámci Metropolitního léta hereckých osobností 2012 odehraje přes 60 divadelních i hudebních představení. Vedle Karla Rodena se diváci mohou těšit i na uznávanou muzikantku Markétu Irglovou.

Vojta Kotek jako trn mezi růžemi v inscenaci Ženy přežijí! Zdroj: Lenka Hatašová, Studio DVA

Festival organizuje divadelní uskupení Studio DVA. Prázdninovou inscenační přehlídku otevřela v pondělí 25. června inscenace Vše o mužích od chorvatského spisovatele Mira Gavrana.

Čtěte více: Metropolitní léto hereckých osobností přiblíží svět mužů a žen

Devátý ročník Metropolitního léta přinese i tři premiéry. První z nich s názvem Ženy přežijí! se uskuteční v pondělí 9. července. Konverzační hru napsal britský dramatik Arnold Wesker.

Režijní otěže převzala Slovenka Darina Abrahámová a drama okomentovala slovy: „I když by se mohlo zdát, že muži a ženy vnímají vztahové peripetie jinak, ve své podstatě obě pohlaví cítí to stejné. Tak trochu o tom je drama.“

Jitka Schneiderová s režisérkou Abrahámovou na čtené zkoušce

Obsazení této inscenace vyplnily herečky jako Jana Krausová, Jitka Schneiderová nebo Gabriela Míčová, která byla letos nominována na Cenu Alfréda Radoka. A propos, jde o první českou inscenaci této britské hry.

Aby těch novinek nebylo málo…

Vyšehrad se bude pod tíhou dalších premiér prohýbat. Jan Jirků pro letní scénu zrežíroval drama Kutloch aneb I muži mají své dny. Charakterizuje ho černý humor s dávkou ironie. Inscenace glosuje těžký úděl mužů v současnosti. První představení spatří světlo světa 24. července.

Poslední premiérou letošního léta budou inscenované pohádky Slavík a růže od Oscara Wilda. Půjde o scénické čtení s živým hudebním doprovodem. Uvedeno bude 14. srpna.

Vedle divadla i hudební koncerty

Studio DVA připravilo několik úspěšných inscenací z minulých let. Mezi nimi třeba Vše o mužích, Vše o ženách, Otevřené manželství nebo klasickou Molièrovu taškařici Zdravý nemocný, v níž se představí Karel Roden.

Recenzujeme: S Chýlkovou a Holubovou si ujasníte priority

Na jevišti občas za divadelníky zaskočí hudebníci. Pro příklad bývalý člen kapely Lucie David Koller, šansonová zpěvačka Szidi Tobias či Markéta Irglová s Anetou Langerovou.

Organizátoři mimo jiné přichystali koncertní provedení muzikálu Vánoční koleda, který se hrál o letošních Vánocích v Divadle Hybernia. Vzhledem k letnímu času je uvedení této inscenace trochu punkovým krokem.

Zpěvačka Szidi Tobias na křestu svého alba Zdroj: Rostislav Smolej, SD

Podtrženo sečteno, Metropolitní léto hereckých osobností zahrnuje pestrou škálu kulturního vyžití, ale předně nabídne repertoár s hrami zabývajícími se ženskou a mužskou tematikou, popřípadě žensko-mužskou tematikou.

Metropolitní léto hereckých osobností

Kde: Letní scéna Vyšehrad

Kdy: pondělí 25. června – 6. září

Vstupné: 289–489 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Metropolitní léto hereckých osobností 2012: Vyšehrad přes léto zdivadelní