Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Znáte české divadelní ceny? Vybrali jsme ty nejznámější

Redakce

Redakce

24. 12. 2011

FOTO: Divadelní ceny ThálieRok co rok se na českých divadelních scénách objevují desítky inscenací různých kvalit. Pojďme si představit některé české divadelní ceny. Komu byste je udělily vy?

FOTO: Divadelní ceny Thálie

Divadelní ceny Thálie jsou nejznámějším českým oceněním Zdroj: czechdesign.cz

Cena Thálie

Jméno cena získala po dceři nejvyššího boha Dia. Je Múzou básnictví, pastýřských zpěvů a komedie. Thálie je pouze o rok mladší než Cena Alfréda Radoka a pravidelně jí patří konec března.

Čtěte také: Kdo získal Thálii za rok 2010?

Herecká asociace ji uděluje za nejlepší herecké výkony ve všech divadelních žánrech: činohra, muzikál, balet, opera, ale i pantomima. Výhodou je možnost divákovy nominace.

FOTO: Jiří Štěpnička ve hře Divadla Kolowrat Blackbird

Jiří Štěpnička získal Thálii za roli Raymonda ve hře Blackbird zdroj: Hana Smejkalová, ND

V užším výběru zasahuje pouze odborná porota, která vybírá z nominovaných. Thálii dostane také významná osobnost za celoživotní mistrovství a zvláštní ocenění patří mladým hercům do 33 let.

Cena Alfréda Radoka

Prostřednictvím časopisu Svět a divadlo hlasují kritici v anketě o Cenu Alfréda Radoka. Kritici cenu udělují pravidelně na začátku března téměř ve všech oblastech divadelního světa.

Nepřehlédněte Výsledky Radoka za rok 2010

Hlasuje se pro  inscenaci roku, nejlepší ženský či mužský herecký výkon, divadlo roku, původní českou hru, scénografii, hudbu a talent. Cenu udělují kritici již devatenáct let a je nejstarší cenou na české scéně.

FOTO: Alfréd RadokAlfréd Radok byl velkou osobností českého divadelnictví, významným režisérem a zakladatelem multimediálního divadla Laterny Magiky. Byl ovlivněn moderním pojetím divadla E. F. Buriana. Působil např. v Městských divadlech pražských, v Divadle na Vinohradech, v Divadle 5. května.

Ceny Divadelních novin

Ceny udělují noviny každoročně již deset let, a to v pěti kategoriích. Alternativní divadlo, hudební divadlo, činohra, tanec a balet a herecký výkon sezony bez ohledu na žánr.

Divadelní noviny jsou kulturní čtrnáctideník. Obohacovat diváky, ale i divadelníky svými kritickými recenzemi začaly v roce 1992.

O lauerátech rozhoduje odborná porota. Ti pak získají šek na 150.000 korun, sošku či plastiku a šperk. V nejprestižnější kategorii herecký výkon sezony získá vítěz ještě tučnější šek, a to v hodnotě 200.000 korun. Ocenění v loňském roce za herecký výkon získal Petr Nárožný za roli rytíře v inscenaci Léda.

Cena největšího českého kritika

Divadelní ocenění jsou získávány za nejrůznější umělecké počiny. To ovšem platí i v kategorii umělecké kritiky a ediční počiny. Jak je známo, spisovatel František Xaver Šalda byl nejvýznamnějším českým kritikem.

FOTO: Muž bez minulosti

Cenu Alfréda Radoka získala hra Dejvického divadla Muž bez minulosti Zdroj: Hynek Glos, DD

Seznamte se tedy s Cenou F. X. Šaldy, která je udělována za kritiky, které jsou jakýmkoli masmediálním způsobem publikovány. Za rok 2010 byla Cena F. X. Šaldy udělená Věře Linhartové za knihu Soustředné kruhy.

Finanční odměna za přínos do umění

Přínos do oblasti divadla, ale i hudby, filmu, výtvarného umění a architektury oceňuje Cena Ministerstva kultury. Tvoří ji diplom a 300.000 korun k tomu. Lze ji udělit každoročně k významnému českému svátku 28. října.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Znáte české divadelní ceny? Vybrali jsme ty nejznámější