Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

Cenám Alfréda Radoka za rok 2010 kraluje Dejvické divadlo

Anna Kottová

Anna Kottová

6. 3. 2011

FOTO: Vavřínový list od vítvarníka Richarda PeškaPomyslné žezlo od komorního Divadla Komedie převzalo Dejvické divadlo, které ovládlo tři nejdůležitější kategorie: inscenaci, mužský herecký výkon a stalo se i divadlem roku. Dvě ocenění za scénografii a hudbu si odnesla moderní adaptace Věci Makropulos od amerického režiséra Roberta Wilsona. Cenám Alfréda Radoka tak opět vévodila pražská divadla.

FOTO: Vavřínový list od vítvarníka Richarda Peška

Vavřínový list, Cena Alfréda Radoka Foto: Anna Kottová, Topzine.cz

V nejočekávanější kategorii inscenace roku 2010 zvítězil Muž bez minulosti finského autora Aki Kaurismäki v režii Miroslava Krobota a Dejvického divadla. Vyhlásit ji přišel ministr kultury Jiří Besser a vavřínový list z dílny Richarda Peška převzal režisér Miroslav Krobot.

Herečka 2010 dle Radoka

Nejlepší ženský herecký výkon dle 77 kritiků předvedla Ivana Uhlířová jako Alžběta v dramatizaci Víra, láska a naděje rakouského spisovatele Ödöna von Horvátha. Režie se v Divadle Komedie chopila Kamila Polívková, která se letos objevila mezi nominovanými na talent roku. „Já doufala, že se to nestane,“ začala rozklepaným hlasem, ale s úsměvem na rtech, Uhlířová. Naprázdno tak vyšla Kateřina Winterová. Za hlavní roli na prknech Národního divadla Co se stalo, když Nora opustila manžela se dostala do nominace Radoka i Thálie. Uvidíme, jak si povede 26. 3.

Foto: Předávání Cen Alfréda Radoka, nejlepší herec

Oceněný herec David Novotný při děkovné řeči 

Mužům letos kraluje David Novotný z vítězného představení Muž bez minulosti Dejvického divadla. Porazil Vladimíra Hausera jako Hordubala ve stejnojmenné hře režiséra J. A. Pitínského v brněnské Huse na provázku i Raymonda v podání Jiřího Štěpničky nominovaného na Thálii v představení Blackbird na scéně Národního divadla.

Nejlepší divadlo

Divadlem roku 2010 se pak nemohlo stát žádné jiné než právě to Dejvické, které získalo cenu již počtvrté. Porazilo jak loňského vítěze komorní Divadlo Komedie, tak i Klicperovo divadlo v Hradci Králové.

Pragocentrismus

Jediný vítěz, který dokázal narušit pražskou monotónnost, se objevil v kategorii Česká hra. Petr Zelenka zabodoval s inscenací Očištění na scéně Jihočeského divadla v Českých Budějovicích.

FOTO: Soňa Červená převzala cenu místo Roberta Wilsona

85letá Soňa Červená ve žlutých šatech

Hned dvě audiovizuální kategorie, scénografii a hudbu, ovládla Wilsonova Věc MakropulosNárodním divadle. Recenzi Topzinu najdete zde. Robert Wilson byl dokonce hned dvakrát nominován za scénografii, za Čapkovu Věc Makropulos a Janáčkovu Káťu Kabanovou. Obojí se hraje na prknech Národního divadla. Cenu za amerického režiséra převzala Soňa Červená, představitelka hlavní role Čapkovy hry. Vavřínový list  za hudbu si odnesl sám autor Aleš Březina.

Staronový vítěz

Talentem roku se stal režisér Štěpán Pácl, který získal tutéž cenu již před dvěma lety. Kolem něj se utvořil spolek Masopust. Lucie Štěpánková z tohoto spolku je nominována na cenu Thálie za Ibsenův Brand/Oheň, který můžete vidět v Divadle v Celetné a  jehož je Pácl režisérem. Další inscenaci s názvem Transit má na repertoáru Divadlo na Vinohradech.

FOTO: Scénka z předávání Cen Alfréda Radoka za rok 2010

Hurvínek, Spejbl a údržbář Radek 

Součástí Radoka je i soutěž nerealizovaných dramatických textů, která se snaží napomáhat vzniku nových českých her. Zvítězila Eva Prchalová s textem Závrať, která poděkovala porotě a sobě, že hru dopsala. Za ní se umístila Slovenka Iveta Horváthová se svým Rodinným blues a na třetím místě skončil Jakub Kolár s hrou Homo Haber. Porota udělila i Zlatou žábu na prameni. Genderovou cenu za rovné příležitosti pro ženy i muže si také odnesla Iveta Horváthová.

Letošní ročník se vydařil

Loni nám připravilo Divadlo Kolowrat hodně konzervativní předávání. Oproti tomu jej Komedie pojala netradičně. Podvečerem provázela jednoduchá, ale přesto vtipná scénka. Spejbla ztvárnil Martin Pechlát a Hurvínka si zahrál Jiří Černý. Oba se vždy pod nějakou záminkou vytratili ze scény, aby mohl přihlouplý tichý údržbář Radek pohnout předávání cen kupředu.

Kdy a kde

Ocenění v osmi kategoriích uděluje Nadační fond Alfréda Radoka ve spolupráci s firmou Aura-pont a časopisem Svět a divadlo. V roce 1992 se poprvé po revoluci začalo s udílením Radoka. O rok později jej následovala Thálie. Sestřih z letošního galapodvečera odvysílá Česká televize na druhém programu 12. 3. ve 20:00 a reprízu ráno 17. 3. v 02:15.

Inscenace

Peter Handke: Spílání publiku

Aki Kaurismäki: Muž bez minulosti

Jiří Voskovec, Jan Werich, Dora Viceníková: Korespondence V+W

 

Ženský herecký výkon

Marie Málková (Gita Lauschmannová)

Ivana Uhlířová (Alžběta)

Kateřina Winterová (Nora)

 

Mužský herecký výkon

Vlasimír Hauser (Hordubal)

David Novotný (muž)

Jiří Štěpnička (Raymond)

 

Divadlo

Dejvické divadlo, Praha

Klicperovo divadlo Hradec Králové

Pražské komorní divadlo – Divadlo Komedie

 

Česká hra

Petr Zelenka: Očištění

Eurípidés, Petr Kolečko, Daniel Špinar: Kauza Médeia

David Drábek: Noc oživlých mrtvol

Václav Havel, Vladimír Morávek: PRASE aneb Václav Havel’s Hunt For a Pig

 

Scénografie

Marek Cpin (výprava Macbeth)

Svatopluk Sládeček (scéna Korespondence V+W)

Robert Wilson (scéna Věc Makropulos)

Robert Wilson (scéna a světelný design Káťa Kabanová)

 

Hudba

Aleš Březina (Věc Makropulos)

Pavel Fajt (NoD Quijote)

Miloš Orson Štědroň (Lamento/„Z tance v prach a opět do tance“)

 

Talent

Štěpán Pácl – režisér

Anna Petrželková – režisérka

Kamila Polívková – režisérka, scénografka

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Cenám Alfréda Radoka za rok 2010 kraluje Dejvické divadlo