Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Literární kalendář roku 2013. Kulturní demonstrace i Nobelova cena pro ženu

Tereza Turzíková

Tereza Turzíková

10. 1. 2014

Rok 2013 je za námi. Podle čínského horoskopu rok hada, podle pověrčivých rok s nešťastným číslem. Byli jsme svědky prezidentských voleb, resignace papeže, klonování kmenových buněk, chemických útoků i přistání na Měsíci. Ovšem ani v literatuře se nejednalo o nudný rok. TOPZINE.cz přináší literární kalendář roku 2013.

FOTO: Spisovatel Jiří Hájíček, autor románu Rybí krev.

Spisovatel Jiří Hájíček, autor románu Rybí krev, líčícího osudy vesnice, která zmizela z mapy kvůli výstavbě elektrárny Temelín. Zdroj: www.hajicek.info

Chladné dny s Jane Austen a Georgem Orwellem (leden – únor)

Jednou z prvních literárních slavností ve světě byl tradičně pořádaný Den George Orwella. Slaví se 21. ledna, což je den úmrtí tohoto významného anglického spisovatele, autora knih jako Farma zvířat a 1984.  V rámci Orwellova dne se uděluje cena za nejlepší román, kterou pro rok 2013 obdržel A. T. Williams za kriminálku A Very British Killing.

Příznivci klasických románů jásali nad 28. lednem – přesně před 200 lety byla vydána jedna z nejvýznamnějších knih britské autorky Jane Austen, Pýcha a předsudek. Tento slavný román má mnoho příznivců po celém světě, proto není divu, že se pro fanoušky pořádalo speciální čtení, srazy a představení.

A co se mezitím dělo v České republice? 14. února v Praze proběhla demonstrace iniciativy Zachraňte kulturu 2013, které předcházela petice. Podepsalo ji mnoho významných literátů, mezi nimi například Jaroslav Rudiš. Protest směřoval proti škrtům Ministerstva kultury na granty živé kultury.

26. února zemřel francouzský spisovatel Stéphane Hessel, autor filozofického románu Vzpouzejte se.

Jaro naděluje sošky a ocenění (březen – květen)

Každoročně uděluje Akademie literatury české Cenu Boženy Němcové. Ocenění pojmenované po jedné z nejvýznamnějších českých spisovatelek je věnováno autorům a autorkám, kteří významným dílem přispěli k rozvoji české literatury i společnosti. Cenu letos získal Alex Koenigsmark, zesnulý 23. ledna 2013, za své celoživotní dílo jako scénárista, dramatik a spisovatel. Uznání se dostalo jeho poslední knize Černá krev, historickému románu s aktuálními tématy.

17. – 19. dubna v Praze probíhal Festival spisovatelů s podtitulem Zrození národů. Návštěvníci se mohli zapojit do zajímavých debat, zúčastnit se čtení a diskuzí s autory. Cenu Festivalu spisovatelů získal Günter Grass, významný německý spisovatel, laureát Nobelovy ceny za literaturu a autor knihy Plechový bubínek.

Co se poezie týče, Cena Jiřího Ortena připadla Ondřeji Buddeusovi za sbírku Rorýsy. Tento mladý básník, překladatel a publicista dokáže ve svých textech zaujmout hravostí, duchaplností a originalitou.

23. dubna proběhl Světový den knihy a autorských práv UNESCO. O necelý měsíc později se konala Noc literatury, kdy si mohli návštěvníci a čtenáři vybrat z nepřeberného množství autorských čtení, přednášek, výstav a dalších zajímavých akcí.

Magnesia Litera je jednou z nejvýznamnějších knižních cen v České republice. Ročník 2013 překvapil v mnoha kategoriích a ukázal veřejnosti nové nadějné autory i autorky. Magnesia Litera se uděluje v devíti různých kategoriích. Porota sestávající ze 300 odborníků a knihomolů ocenila tato díla:

Kniha roku: Rybí krev – Jiří Hájíček
Próza: Stropy – Zuzana Brabcová
Poezie: Past na Brigitu – Jakub Řehák
Cena čtenářů: Žítkovské bohyně – Kateřina Tučková

Tragické léto (červen – srpen)

Na tragédii, která se odehrála před čtyři sta lety, vzpomínali v Anglii. Dne 29. června 1613 byla v Globe Theatre v Londýně uvedena hra z pera nejslavnějšího dramatika Williama Shakespeara pod názvem Jinřich VIII. Hra však musela být přerušena, na střeše divadla vznikl požár, který zničil divadlo i okolní budovy.

Červen roku 2013 se vůbec nesl v duchu tragédií. Svět literatury se musel rozloučit se skotským spisovatelem sci-fi a fantasy Iainem Banksem. Banks byl známý pro svůj specifický styl psaní patrný v jeho nejpopulárnější knize Vosí továrna a sci-fi povídkách. O několik týdnů později truchlilo i Irsko – zemřel Seamus Heaney, jeden z nejvýznamnějších irských spisovatelů a básníků, nositel Nobelovy ceny a překladatel. Z Heaneyho rozsáhlé tvorby byla do češtiny přeložena sbírka Přezimování pod širým nebem.

FOTO: Orbital: Iain M. Banks

Iain M. Banks byl proslulým spisovatelm sci-fi. Zdroj: Wikimedia

Z českých tvůrkyň zemřela Marie Kubátová, autorka knih pro děti. S její tvorbou bude navždy spjata postava Krakonoše, která se v jejích příbězích často vyskytuje. 9. června podlehl dlouhodobé nemoci hudebník a textař Filip Topol z kapely Psí vojáci, syn dramatika Josefa Topola a bratr Jáchyma Topola, významného básníka a prozaika.

V červenci u nás odstartoval Měsíc autorského čtení. Čestnými hosty bylo Lucembursko, Německo, Švýcarsko a Rakousko. V brněnském HaDivadle své dílo představil například Pavel Kohout, Jaroslav Rudiš nebo Arnošt Goldflam.

Podzimní listí a knižní listy (září – prosinec)

3. září byla v anglickém Birminghamu otevřena knihovna. Nejen že se jedná o architektonický skvost navrhnutý skupinou Mecanoo, ale je to rovněž největší knihovna Evropy. Deset pater Library of Birmingham vlastní mnoho významných sbírek knih a jedno celé patro je věnováno Williamu Shakespearovi.

Ale ani u nás nebyla o literární akce nouze. V Táboře se konal Tabook – festival malých nakladatelů. Účastníky spojuje zájem o kvalitní knihy, nezávislou literaturu a nové tvůrčí osobnosti. V rámci Tabooku se konaly workshopy, čtení, přednášky i diskuze a bohatý doprovodný program ve formě divadelních představení a koncertů.

V říjnu se uděluje nejuznávanější ocenění – Nobelova cena. V roce 2013 získala Nobelovu cenu za literaturu kanadská autorka Alice Munro. Stala se tak první Kanaďankou a teprve třicátou ženou, které se podařilo získat toto prestižní ocenění. Alice Munro je známou povídkářkou s osobitým stylem, silou imaginace a skvěle vykreslenými postavami. Mezi její nejznámější díla patří povídky Útěk nebo Příliš mnoho štěstí.

FOTO: Nobelo cena, Zdroj: Wikipedia.com

Nobelova cena za literaturu v roce 2013 překvapila. Zdroj: Wikipedia.com

O českém nositeli Nobelovy ceny Jaroslavu Seifertovi se na podzim 2013 rovněž mluvilo. Bylo objeveno 23 neznámých soudniček, tři z nich ve formě rukopisů. Literární historici neměli o existenci těchto děl doposud tušení a tento objev přispěl k pochopení Seifertova publicistického díla.

Na domácí scéně proběhly ještě dvě významné literární soutěže – Cena Josefa Škvoreckého, kterou obdržela Jakuba Katalpa za svůj román Němci, a Cena Waltera Sernera každoročně udělovaná mladým tvůrcům.

Ke konci roku vyšla ročenka Nejlepší české básně 2013, která obsahuje ukázky z díla současných českých básníků – mladých a doposud neznámých, stejně jako zažitých a populárních jmen.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Literární kalendář roku 2013. Kulturní demonstrace i Nobelova cena pro ženu