Menu
TOPZINE.cz
Literatura

George Orwell předpověděl v knize Farma zvířat genezi komunismu

Marek Hofman

Marek Hofman

30. 9. 2011

Alegorický román Farma zvířat patří mezi nejznámější díla George Orwella. Přestože je starší než půl století, na oblibě neztrácí ani v současnosti.

Anglický spisovatel George Orwell začal psát román Farma zvířat už během druhé světové války, poprvé pak vyšel v srpnu roku 1945. Českého překladu se kniha dočkala už o rok později, po událostech v únoru 1948 se však logicky zařadila na seznam zakázaných děl. Nepočítáme-li samizdaty, znovu se na našem trhu objevila v roce 1991.

Vize ne zrovna nejsvětlejší

Orwell na základě alegorické bajky geniálně předpověděl vznik, průběh i destrukci totalitního režimu. Zvířata i lidé hrají úlohy jednotlivých vrstev – člověk jako kapitalista vykořisťující zvířata coby dělníky; ovce představující tupý dav, papouškující vše, co je jim řečeno; psi plnící úlohu věrných přisluhovačů; a konečně prasata, mocipáni, kteří vše řídí a ovládají ostatní.

Jakmile prasata přičichnou ke korytu, začnou pouze vydávat rozkazy a postupně upravovat sedmero zvířecích přikázání, která po vzoru Martina Luthera napíší na vrata tak, aby co nejvíce vyhovovala právě jim.

Sedm zvířecích přikázání:

  • Každý, kdo chodí po dvou nohách, je nepřítel
  • Každý, kdo chodí po čtyřech nohách nebo má křídla, je přítel
  • Žádné zvíře nebude chodit oblečené
  • Žádné zvíře nebude spát v posteli
  • Žádné zvíře nebude pít alkohol
  • Žádné zvíře nezabije jiné zvíře
  • Všechna zvířata jsou si rovna

Podobné pozměňování lze nalézt i v románu 1984. Podílí se na něm hlavní postava Winston Smith, který pracuje na Ministerstvu pravdy a přepisuje dokumenty a prohlášení vlády, aby souhlasily s realitou.

Přečtěte si také: Antiutopický román George Orwella 1984. Proč 2+2=5?

Jednotliví vepři se dají přirovnat k postavám z historie Sovětského svazu. Major vyprávějící o revoluci představuje Lenina, Napoleon, jenž se po jeho smrti ujme kormidla, pak ztělesňuje Stalina.

Stavba větrného mlýnu symbolizuje elektrifikaci a její iniciátor vepř Kuliš reprezentuje charakter Trockého, který po revoluci soupeřil o moc se Stalinem. A stejně jako byl vyhnán Trockij i Napoleon za pomoci psů donutí Kuliše k útěku. Následně pak všechny neúspěchy svádí na něj.

Kromě prasat-komunistů a bečících ovcí slepě následujících vůdce, lze v knize najít i mnohé jiné alegorie. Propagandisty, nadšené optimisty věřící v lepší budoucnost, již socialismus slibuje, víru totalitou považovanou za opium, pasivitu a smíření se s osudem.

Zvířectvo se bouří nejen na stránkách knih

Román se dočkal také mnoha dalších zpracování. Alegorie totalitního systému se dostala do mnoha divadel, zfilmována byla hned dvakrát. Poprvé jako animovaný film v roce 1955, roku 1999 i jako hraný snímek.

Nepřečíst si Farmu zvířat by byla chyba. Narozeným po Sametové revoluci jinotajnou formou přibližuje události z minulosti, o nichž by se měl dozvědět každý. Navíc svým nevelkým rozsahem dokáže zaujmout i nečtenáře, a třeba je přitáhnout i k dalším dílům, například devatenáct set osmdesát čtyřce, od níž pak vede cesta k dalším dystopickým či vědeckofantastickým románům.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

George Orwell předpověděl v knize Farma zvířat genezi komunismu