Menu
TOPZINE.cz
Literatura

William Shakespeare – Životopis: byl Shakespeare nedůtklivý červík, nebo povýšenecká vrána?

Tereza Tlachová

Tereza Tlachová

18. 2. 2011

 

V letošním roce vychází v nakladatelství Paseka Shakespearův životopis, a to z pera autora Parka Honana, jehož jméno je pro Čechy spíše neznámé a v každém případě i poněkud neobvyklé. Kniha nám na první pohled sugeruje jakousi nevýraznost, ta je však hned po otevření titulu velmi brzo překonána jeho zajímavým obsahem.

O Williamu Shakespearovi toho bylo napsáno již mnoho. Jen v internetovém vyhledávači naleznete tisíce odkazů více či méně se vztahujících k této významné osobnosti. Monografií se Shakespeare dočkal také nepočítaně. V čem se tedy vymyká běžnému modelu monografie Parka Honana?

Shakespeare a jeho příběh

Sám název knihy uvádí, že se nebude jednat o rozbor Shakespearových děl dramatických či jeho poezie, ale že dílo je zaměřeno spíše na Shakespearův život. To byla skutečně velmi dobrá volba, protože narativní linie knihy (ačkoli se v tomto případě jedná o odbornou práci zpracovávající biografii historické osobnosti) nepokulhává ani za takovými žánry, jako je například povídka či román.

FOTO: Stratford nad Avonou

Stratford nad Avonou, Zdroj: wikimedia.org

Od začátku do konce máme možnost číst jeden velký příběh, příběh založený na ověřených faktech Shakespearova života protkaný ukázkami z děl nejznámějších tragédií. Samotnému textu opatřenému bohatým poznámkovým aparátem nelze nic vytknout. Avšak právě ten poznámkový aparát by mohl být umístěn buď přímo v textu, nebo alespoň za každou kapitolou, neboť poznámkám umístěným v samém závěru knihy čtenář už moc pozornosti nevěnuje.

Pravdy a mýty shakespearovské legendy

Publikace se skládá ze čtyř velkých částí mapujících čtyři hlavní úseky autorova života. Od Mladíka ze Stratfordu, Zralého génia, Herce a básníka londýnského jeviště až po Závěrečnou etapu Williamova života. Každá z částí se dále člení ještě do menších kapitol uvozených vlastním nadpisem. Samotný text také doplňují ilustrace, a to jednak podobizen velkého Willa, jeho současníků a kolegů i stratfordského rodného domu.

Líbezný Shakespeare, jenž nás tak okouzlil.
Líčením něhy i vášně, byl pouhý Will.

(Thomas Heywood)

Tato shakespearovská monografie se snaží primárně podat ověřená fakta založená na reálných pramenech a vymýtit mnoho nepravd a polopravd zakořeněných v nás za staletí. Tak například opravdu si myslíte, že William Shakespeare zemřel ve stejný den, kdy se narodil? Chyba lávky! Jeho datum narození není známo, jeho datum úmrtí však ano, právě 23. dubna. Tento omyl pochází již z osmnáctého století z autorské dílny Williama Oldyse, a to z let 1743-1750.

Češi s britskými atributy

Málokdo také ví, že Shakespeare měl o 5 let mladšího bratra Gilberta a jeho syn se jmenoval Hamnet. No, nepřipomíná vám to něco? V dramatu Zimní pohádka z českých ovčáků autor udělal vlastně ty anglické, přiřkl jim stejné atributy jejich zámořských kolegů. Proč? Jeho otec jako rukavičkář prodával zbylou vlnu z rukaviček, a tak i malý William toho o řemesle věděl víc než dost.

Monografií zabývajících se životem slavné alžbětinské ikony bylo napsáno více než dost. První z nich pochází již ze 17. století a tvrdí, že Shakespeare nebyl žádný učenec (Významné osobnosti Anglie, 1662). Další pochází například z první poloviny 19. století, nese název Život Shakespearův a napsal ji Edmond Malone. Z těch současnějších můžeme jmenovat například monografii William Shakespeare: život v dokumentech Samuela Schoenbauma z roku 1975. Nové objevy z archivů nepřináší ani kritická životopisná práce Shakespeare: básník a jeho svět M. C. Bradbrookové z roku 1978, snaží se však o zúročení všech poznatků dlouholetého shakespearovského bádání.

Vyjmenovávat všechny shakespearovské práce by na tak malém prostoru nebylo možné. Pokud si chcete literaturu o stratfordském dramatikovi doplnit a také se toho hodně dozvědět nejen o něm samotném, ale i o době, v níž žil, jeho dětech, soupeřích, královské moci i o tom, jestli byl velký Will spíš hospodský násoska nebo anglický gentleman, zkuste do této obsáhlé monografie alespoň nahlédnout. Tak podrobná biografická práce o významné osobě, jako je William Shakespeare, by jistě neměla chybět v žádné z našich knihoven.

Bádání o alžbětinské době dosáhlo dnes takové úrovně, že nové materiály vztahující se k Shakespearovi, jeho městu, rodičům, vzdělání, přátelům a kariéře se objevují prakticky nepřetržitě. Záměrem této knihy je narativní formou a co nejpřesněji shrnout, co je dnes o Shakespearově životě známo, a poukázat na vztah mezi jeho životem a dílem.

Český název: Shakespeare životopis
Název originálu: Shakespeare: A Life
Autor: Park Honan
Překlad: Břetislav Hodek
Počet stran: 424
Vazba: Vázaná s přebalem
Vydavatel: Paseka, Praha: 2011
Doporučená cena: 499 Kč

Hodnocení: ***** (90 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

William Shakespeare – Životopis: byl Shakespeare nedůtklivý červík, nebo povýšenecká vrána?