Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Letní shakespearovské slavnosti 2013: Sen noci svatojánské zrežíruje SKUTR

Foto: SKUTRPo loňské premiéře historické hry Richard III. s Jiřím Langmajerem v titulní roli se letos ke slovu dostává komedie. Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský připravují Sen noci svatojánské.

Foto: SKUTR

Lukáš Trpišovský a Martin Kukučka tvoří tandem SKUTR. Foto: Anna Kottová, TOPZINE.cz

Tandem známý pod tvůrčím názvem SKUTR je podepsaný režisérským brkem pod více než dvacítkou inscenací. Podivuhodný je hlavně rozptyl – od činohry přes alternativní divadlo a kabaret až po operu nebo balet. A to bude klukům, kteří se seznámili při studiích na DAMU, teprve pětatřicet.

Režiséři Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský (oba 1979), kteří tvoří režijní tandem SKUTR, spolu začali pracovat během studií na DAMU. Autorské inscenace SKUTR představil mimo jiné na festivalech v Polsku, Itálii, Německu, Skotsku nebo Číně.

Společně s Adélou Laštovkovou Stodolovou spolupracovali na inscenaci Joke Killers, která reprezentovala ČR na výstavě EXPO 2010 v čínské Šanghaji. Společně pracovali také na damácké inscenaci Svěcení jara. Třikrát po sobě byli nominováni na Talent roku a v roce 2010 za inscenaci La Putyka na Inscenaci roku v rámci Cen Alfréda Radoka.

Z tvorby SKUTRu se v současnosti hraje například muzikál Quasimodo v Divadle Hybernia nebo balet Čarodějův učeň v Národním divadle. Letos si Kukučku a Trpišovského ke spolupráci přizvaly i Letní shakespearovské slavnosti. SKUTR pro ně zrežíruje oblíbenou komedii Sen noci svatojánské.

Za připomínku stojí, že právě tato inscenace byla tou první, která se na nově vzniklém festivalu v roce 1990 hrála. Tehdy do ní režisér Jan Kačer obsadil Miloše Kopeckého, Elišku Balzerovou nebo Tomáše Töpfera.

FOTO: Jiří Langmajer, Richard III.

Loni zavládl Shakespearovkám Richard IIII. Zdroj: Viktor Kronbauer, Agentura Schok

Obsazení letošního ročníku zatím tvůrci prozradit nechtějí. Známé jsou ale inscenace, které se dočkají repríz.

„V Praze bude dále reprízována loňská premiéra nejnavštěvovanějšího představení Richard III. v hlavních rolích s Klárou Issovou a Jiřím Langmajerem. V repertoáru zůstávají i úspěšné komedie Zkrocení zlé ženy a Veselé paničky windsorské. Přidá se k nim i hra Marná lásky snaha, která byla loni nově nastudována a uvedena v podání ostravských herců,“ odpověděla TOPZINE.cz mluvčí Hana Bolcková.

FOTO: Kateřina Janečková a Michal Kavalčík

Ruda z Ostravy zahraje v Marné lásky snaze i letos. Zdroj: Radovan Šťastný, PaS de Theatre

Diváci, kteří se v létě chystají do Brna na hrad Špilberk, se mohou navíc těšit na česko-slovenskou inscenaci Dvaja páni z Verony. Na jevišti se objeví Lukáš Vaculík, Zuzana Norisová nebo Ondrej Koval‘, známý z filmu Účastníci zájezdu jako zpěvák Max.

Vstupenky na Letní shakespearovské slavnosti 2013 budou k dostání od druhé poloviny dubna. Festival v minulých letech tradičně startoval na konci června a končil prvními zářijovými dny.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Letní shakespearovské slavnosti 2013: Sen noci svatojánské zrežíruje SKUTR