Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Joke Killers je vražedně skvělé představení

Redakce

Redakce

28. 12. 2010

FOTO: Nevšední představení Joke KillersV divadle Archa se 21. prosince konala pražská premiéra představení Joke Killers. Režii měly na starosti Adéla Laštovková Stodolová a dvojice Martin Kukačka a Lukáš Trpišovský, kteří jsou známí jako SKUTR.

FOTO: Nevšední představení Joke Killers

Skvělá Adéla Laštovková Stodolová s Petrem Vrškem Zdroj: skutr.org

Měla bych se stydět, ale Joke Killers je prvním představením, které jsem od režijního dua SKUTR viděla. Po tomto skvělém zážitku však musím říct, že chvála, kterou na ně slyším za všech stran, je zasloužená. Ani minutku se zde divák nenudí.

Popsat dějovou linii je těžký úkol. Není zde totiž žádný jednotící prvek. Na jevišti nám herci předvádějí kaskádu bizarních situací, u kterých divák neví, zdali se má smát či brečet. Většinou však vyhrává smích.

FOTO: Joke Killers

Joke Killers začíná příchodem oběšenců Zdroj: divadlo Archa

Na začátku přijde pět klaunů s oprátkami na krku. Pak začnou zpívat, píseň má text radujme se, veselme se. Když dozpívají, nechají publikum oddechnout až vznikne  téměř trapná pomlka. Za chvíli se opět dávají do zpěvu, vše působí jakoby nevěděli co dělat. Absurdní scéna je úvodem do hry, v které je takovýchto momentů přehršel.

Postavy jsou zde jako malé děti, hrají si své sny. Srovnávají auta do řady, hrají si s dárky, navzájem se nevnímají. Je zde zachycen rozpor mezi vnitřním světem člověka a společenskými konvencemi. Každý čeká na svou minutku slávy, kdy si on vezme klaunský nos a něco nám sdělí. Není ovšem potřeba při tom mluvit. Řeč je ve hře využita pouze k tomu, aby něco ztvárnila, například hádku.

Výborná choreografie

Když řeč ustupuje do pozadí, je velmi důležitý pohyb a hudba. Musím vyzdvihnout scénu, kdy herci tančili na píseň Wonderful live od Hurts, hit letošního roku. Vystoupení vypadá jak z hudebního klipu a do hry krásně pasuje. Celá choreografie, nejenom tohoto čísla, ale téměř každého pohybu v představení, je vypilovaná do detailů. Není divu, protože Adéla Laštovková Stodolová je tanečnice a herečka, která již dostala řadu cen za svou inscenaci Všechna jediná.

FOTO: Herci v rolích klaunů v Joke Killers

Petr Vančura jako klaun Zdroj: skutr.org

Z herců nemůžu vybrat jednoho, který by zásadně převyšoval ostatní, neboť všichni byli výborní. Na scéně byli stále všichni, jen vždy ustoupili do pozadí, když jeden z nich s klaunským nosem měl výstup vepředu. Každý z herců musel zvládnout celou škálu emocí.

Scéna byla velmi jednoduchá. Na podleze leželi pouze dva koberce a za průhledným závěsem se nacházel les. Podobné to bylo s kostýmy, které byly spíše praktické.

Režie dua SKUTR je vždy výborná

Představení, které se hrálo na výstavě EXPO 2010 v Šanghaji, nás reprezentovalo nadmíru dobře. Režie SKUTRu je výborná. Každý jejich počin je kritikou hodnocen kladně. V prostoru La Fabriky můžete vidět hru La Putyka, na které se spolu s Rostislavem Novákem SKUTR podílel. Toto představení sklidilo loni obrovskou vlnu chvály.

I přes mé nadšení musím uznat, že toto představení není pro každého. Je to ale nevšední zážitek, který stojí za zhlédnutí, i když jste příznivci klasického divadla.

Joke Killers

Divadlo Archa

Režie: SKUTR a Adéla Laštovková Stodolová

Hrají: Adéla Laštovková Stodolová, Zuzana Stavná, Andrej Polák, Petr Vančura, Petr Vršek

Hodnocení: 5*****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Joke Killers je vražedně skvělé představení