Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Čarodějův učeň chce oslovit mladé. Taneční horor chystá Národní divadlo

Anna Kottová

Anna Kottová

5. 2. 2013

FOTO: Jan Kodet, Čarodějův učeňDruhou a zároveň poslední premiéru sezony připravuje Balet Národního divadla v Praze. Na konci února se představí Čarodějův učeň, který se pokusí oslovit mladé.

Zdroj: Noell. S. Oszvald, Anna Rasmussen, Pavel Hejný, Národní divadlo

Po uvedení Amerikany III připravuje Balet Národní divadlo druhou a poslední premiéru sezony. Balet Čarodějův učeň čeká premiéra 28. února.

Režie se chopil zkušený tandem s názvem SKUTR, pod kterým se skrývají Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský. Oba jsou spolu s Janem Kodetem, který vytvořil choreografii, také autoři libreta.

Režiséři Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský (oba 1979), kteří tvoří režijní tandem SKUTR, spolu začali pracovat během studií na DAMU. Autorské inscenace SKUTR představil mimo jiné na festivalech v Polsku, Itálii, Německu, Skotsku nebo Číně.

Společně s Adélou Laštovkovou Stodolovou spolupracovali na inscenaci Joke Killers, která reprezentovala ČR na výstavě EXPO 2010 v čínské Šanghaji. Společně pracovali také na damácké inscenaci Svěcení jara. Třikrát po sobě byli nominováni na Talent roku a v roce 2010 za inscenaci La Putyka na Inscenaci roku v rámci Cen Alfréda Radoka.

„Temný taneční příběh je plný fyzických a dynamických choreografií Jana Kodeta. Jde o současný tanec, kdy se i obyčejné gesto ruky stává magickým tanečním prvkem. Zacílením na dospívající mládež klademe důraz i na silnou vizuální stránku inscenace. Snad nejdůležitější stránkou vedle choreografie je uhrančivě temná a až filmově plastická hudba Zbyňka Matějů,“ vysvětlil Trpišovský.

FOTO: Dvojice SKUTR, Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský

Martin Kukučka (vlevo) a Lukáš Trpišovský stojí za režií i libretem. Zdroj: Národní divadlo

Umělecký šéf Baletu Národního divadla Petr Zuska si na Novou scénu pozve Jana Kodeta, SKUTR i Zbyňka Matějů, autora hudby. Rozhovor o vzniku baletu Čarodějův učeň proběhne 22. února v 15:00 a vstup je zdarma. Účastníci zhlédnou také ukázku z připravované premiéry.

Chlapec jménem Krabat nachází po ztrátě obou rodičů přístřešek v kouzelném mlýně a začíná se od Mistra učit temné magii. Kolem mlýna, ze kterého on ani jeho kamarádi nemohou odejít, obchází smrt. Jedině láska může kouzlo zlomit a Krabata i ostatní osvobodit.

Čarodějnický učeň Krabat původem pochází z lužickosrbské legendy. Proslavila se v roce 1971, když ji pod názvem Krabat sepsal německý spisovatel původem z Liberce Otfried Preußler. Animovaného ztvárnění se dočkala už v roce 1977 v režii Karla Zemana a moderní verzi z roku 2008 zfilmovali v Německu.

Čarodějův učeň, Národní divadlo, libreto: Jan Kodet, Martin Kukučka, Lukáš Trpišovský, choreografie: Jan Kodet, režie: SKUTR (Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský)

Premiéra: 28. února

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Čarodějův učeň chce oslovit mladé. Taneční horor chystá Národní divadlo