Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Letní scény 2013. Divadla se přesouvají na střechy, hrady i do přírody

Hrady, zámky, veřejná prostranství, volná příroda a letos nově také střecha obchodního centra. Tady všude se bude od června do září hrát divadlo. Co si nenechat ujít?

FOTO: Letní scény 2013_1

Letní scény lákají každoročně na známé a oblíbené herce. Zdroj: Viktor Kronbauer, LSS

Divadelní prázdniny se ani letos nekonají. Zejména Pražané mají velký výběr, avšak letní scény dávno nejsou záležitostí jen hlavního města. TOPZINE.cz vám přináší přehled, kam můžete vyrazit pod širé divadelní nebe po celé republice.

Vyšehrad obsadí Eva Holubová

Letní scénu na Vyšehradě tradičně opanuje Studio DVA, jež láká především na novinku v podobě one woman show Evy Holubové. Inscenace Hvězda, kterou napsal režisér Patrik Hartl oblíbené herečce přímo na tělo, zahájí prázdninovou sezonu 26. června.

Až do konce srpna pak na Vyšehrad můžete zajít na další už prověřené divadelní kousky z minulých let. Na programu nechybí Kutloch s Bobem Kleplem, Otevřené manželství Jany Krausové a Karla Rodena, loňská premiéra Ženy přežijí s  Jitkou Schneiderovou nebo hry Miro Gavrana Vše o ženách a Vše o mužích.

FOTO: Letní scény 2013_2

Eva Holubová se předvede v one woman show Hvězda. Zdroj: Karolína Holubová, Studio DVA

Všechny inscenace Letní scény Vyšehrad spojují lidské vztahy a jejich tragikomika. Studio DVA ctí léto coby období pohody. Chcete-li se hlavně pobavit a vidět v akci známé seriálové herce, není lepší volby.

Shakespeare sídlí na hradech

Jeden autor, ale zároveň velká inscenační rozmanitost. Letní shakespearovské slavnosti nabízí komedie, tragédie i historické hry, česky i slovensky. Festival už léta patří k pražskému letnímu folklóru. Letos jako premiéru připravuje jednu z nejhranějších Shakespearových her – Sen noci svatojánské. Pod taktovkou režisérského tandemu SKUTR tady uvidíte Davida Prachaře, Vandu Hybnerovou, Hanu Vagnerovou nebo Josefa Poláška.

FOTO: Letní scény 2013_3

Sen noci svatojánské patří mezi nejhranější hry Williama Shakespeara. Zdroj: Pavle Mára, LSS

Reprízy se dočkají jak loňská novinka Richard III. s Jiřím Langmajerem v titulní roli, tak předloňská úspěšná premiéra Zkrocení zlé ženy. Ani pátý rok po sobě nebudou chybět Veselé paničky windsorské s Bolkem Polívkou a Simonou Stašovou. Ostraváci v čele s Rudou přivezou komedii Marná lásky snaha. Slováci pak představí svého Richarda III., Večer trojkráľový a dvojjazyčnou inscenaci Dvaja páni z Verony.

Shakespearovky ale nejsou pouze záležitostí Pražského hradu. Přední české a slovenské divadelní herce můžete vidět také v Brně na Špilberku a v Ostravě v kulisách Slezskoostravského hradu.

V Ungeltu hrají zpěváci

Letní scéna Divadla Ungelt láká zejména na oceněné Deštivé dny s Davidem Švehlíkem a Richardem Krajčem, který za roli Dennyho získal prestižní Cenu Thálie.

FOTO: Letní scény 2013_4

Deštivé dny prožívají David Švehlík a Richard Krajčo. Zdroj: Marie Krbová, Divadlo Ungelt

Ungelt zahajuje prázdninové hraní už 16. června premiérou komorního muzikálu Touha jménem Einodis. O hlavní postavu Sidonie se podělí zpěvačky Aneta Langerová a Marta Kubišová. Oblíbenou herečku Simonu Stašovou můžete vidět v inscenaci Drobečky z perníku, Zlatu Adamovskou pak ve Sklenici vody.

Harfa zahraje poprvé na střeše

Nováčkem mezi letními scénami se letos stává Harfa. A míří rovnou hodně vysoko. Na střeše obchodního centra se v období od 1. července do 1. září odehraje na šedesát představení. Premiéru si zde zažijí Tři v háji podle knižního bestselleru Michala Viewegha, Haliny Pawlovské a Ivy Hercíkové, kde si zahrají například Michaela Kuklová nebo Miroslav Šimůnek.

FOTO: Letní scény 2013_5

Téma partnerských komedií se objevuje ve většině letních komedií. Zdroj: LS Harfa

Jinak zvolila Letní scéna Harfa pro svůj debut hlavně divácky provařené kousky. Hrát se tady bude kultovní Dívčí válka Františka Ringo Čecha, parodická show Zdeňka Izera Turné čtyř můstků nebo situační komedie Můžu k tobě?

Český Krumlov vám zamotá hlavu

Tradiční letní scénu, respektive slavné otáčivé hlediště nabízí Český Krumlov. Kromě technologické vychytávky a světového unikátu má tato scéna i další plus. Na rozdíl od všech ostatních, veskrze činoherních letních inscenací, tady totiž můžete vidět i operní (Rigoletto), a dokonce baletní představení (Romeo a Julie, Carmen).

Letošní premiérou je  ale romanticko-komická hra s názvem Král duchů a Třeštil aneb Jak zkrotit nelidu. Dále můžete do Krumlova zajet na oblíbený muzikál Divotvorný hrnec nebo komedii Dekameron.

FOTO: Letní scény 2013_6

Ceny zdejších vstupenek patří mezi ty vůbec nejvyšší, co se letních scén týče. Pokud ale patříte mezi divadelní nadšence, romantický výlet na jih Čech vás určitě mrzet nebude. Pokud už navíc v této lokalitě budete, můžete další z večerů strávit na zámku Hluboká. Místní nádvoří letos bude hostit také několik divadelních představení.

Sledujte počasí a začátky představení

Nevšední kulturní zážitek z divadla pod širým nebem se stal velkým lákadlem. Každá mince má ale dvě strany. Tou stinnou u letních scén může být počasí.  Některá divadla na to myslí, například Letní scéna Divadla Ungelt přesouvá v případě deště svá představení automaticky dovnitř.

Smíchovské Švandovo divadlo hraje pod střechou rovnou celé prázdniny. Zajít tady můžete na třetí ročník Báječného léta s Michalem Vieweghem.

Foto: Hlavní protagonisté inscenace Román pro ženy

Pod střechou se chystá Biomanželka a Román pro ženy. Zdroj: Švandovo divadlo

Většina letních scén ale záložní plán nemá a pro případ deště uplatňuje několik scénářů. Pokud se tedy rozhodnete koupit vstupenky na některé z mnoha představení, dobře si prostudujte podmínky jednotlivých scén. Stejně tak dejte pozor na začátky hraní. Tradičně divadelní 19. hodina totiž v létě neplatí a každá letní scéna si start určuje sama.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Letní scény 2013. Divadla se přesouvají na střechy, hrady i do přírody