Menu
TOPZINE.cz
Apetit

FOTO: Ceny Thálie 2012 našly majitele. Bodovali Krajčo, Ruml i Míčová

Jubilejní 20. ročních prestižních divadelních Cen Thálie zná své vítěze. Po třech skleněných vázách z dílny Bořka Šípka získala ostravská a pražská divadla. Jednu trofej si ze slavnostního předávání v Národním divadle odneslo Brno a Ústí nad Labem.

Divadlo má svůj řád, nejinak je tomu při oceňování těch, kdo divadlo tvoří. Moderování slavnostního večera se tradičně zhostil Antonín Procházka. A jako obvykle si pro první skleněnou trofej přišel vítěz kategorie Činoherec do 33 let.

Porota tento titul udělila Matouši Rumlovi. Přestože ho nejvíce proslavila role Lexy v televizním sitcomu Comeback,  mladý herec je doma na divadelních prken, a to zejména v angažmá v Mladé Boleslavi. Dále můžete Rumla vidět v Celetné v netradiční inscenaci klasiky Romeo a Julie nebo v titulní roli adaptace dětské knihy Mikulášovy patálie.

Při děkovačce nezapomněl talentovaný činoherec, který na podzim oslaví osmadvacáté narozeniny, poděkovat manželce a synovi.

Muzikál: Hana Holišová se dočkala

Letošní nominace v kategorii Opereta, muzikál a jiný hudebně-dramatický žánr jasně ovládly muzikály. Do vybrané šestky se probojovala jen ostravská Polská krev.

V ženské kategorii si cennou vázu nakonec za roli Jany v inscenaci Papežka, kterou uvádí Městské divadlo Brno, odnesla dojatá Hana Holišová. První nominaci na Cenu Thálie ve stejné kategorii získala už v roce 2004, kdy jí bylo dvacet čtyři let.

Ocenění pro nejlepší mužský operetní nebo muzikálový výkon zůstalo v Praze. Pro Thálii si přišel Jan Kříž za roli Dannyho Zuka v Pomádě uváděné v Divadle Kalich.

Opereta/muzikál – ženy

Soňa Hanzlíčková Borková, role: Evita Peronová, inscenace: Evita, Divadlo J. K. Tyla Plzeň

Hana Holišová, role: Jana, inscenace: Papežka, Městské divadlo Brno

Martina Šnytová, role: Helena Zarembová, inscenace: Polská krev, Národní divadlo moravskoslezské Ostrava

Opereta/muzikál  muži

Jan Kříž, role: Danny Zuko, inscenace: Pomáda, Divadlo Kalich Praha

Michal Novotný, role: J. P. Finch, inscenace: Jak udělat kariéru snadno a rychle, Divadlo na Vinohradech Praha

Igor Orozovič, role: Faraon, inscenace: Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť, Národní divadlo moravskoslezské Ostrava

Činohra: Trojanovi vyfoukl cenu Richard Krajčo

Nejočekávanější činoherní kategorie byla slavnými jmény nabitá především v mužské sekci. Tu nakonec ovládl herec a zpěvák Richard Krajčo. „Myslel jsem, že to letos všechno posbírá Ivan,“ řekl na adresu svého soupeře Ivana Trojana, který za rok 2012 vyhrál Cenu Alfréda Radoka i filmového Českého lva, překvapený leader kapely Kryštof.

V kategorii žen naopak nikoho nepřekvapilo vítězství Gabriely Míčové za roli Romi v inscenaci Odpad, město, smrt. Míčová podobně jako Trojan letos sklízí úspěchy na všech frontách. Před třemi týdny si odnesla Českého lva za stejnou roli, jen ve filmové adaptaci v režii Jana Hřebejka. Inscenace zaniklého Divadla Komedie navíc bodovala i v anketě Divadelních novin.

Činohra  ženy

Ivana Hloužková, role: Miroslav Tichý, inscenace: Tichý Tarzan, Divadlo Husa na provázku Brno

Gabriela Míčová, role: Romi, inscenace: Odpad, město, smrt, Pražské komorní divadlo  Divadlo Komedie Praha

Tereza Vilišová, role: Anna Karenina, inscenace: Anna Karenina, Národní divadlo Brno  Divadlo Reduta

Činohra  muži

Miroslav König, role: Fernando, inscenace: El Príncipe Constante/Vytrvalý princ, Divadelní společnost Masopust o.p.s.  Divadlo v Celetné Praha

Richard Krajčo, role: Denny, inscenace: Deštivé dny, Divadlo Ungelt Praha

Ivan Trojan, role: Bůh, inscenace: Ucpanej systém, Dejvické divadlo Praha

Nově letos Herecká asociace udělovala cenu za celoživotní mistrovství v oboru loutkového divadla. Získali ji Spejbl a Hurvínek, kterým skláři vyrobili Ceny Thálie v provedení úměrném jejich loutkové velikosti. Obě slavné postavičky přišly osobně na jeviště, aby poděkovaly svým tvůrcům, a hlavně svým divákům.

Opera: Ostrava převálcovala zbytek republiky

Už nominace v kategorii Opera jasně ukázaly, že nejlepší výkony se v uplynulém roce zrodily v Ostravě. Národní divadlo moravskoslezské získalo čtyři ze šesti možných.

A porota nakonec poslala Ceny Thálie v ženské i mužské kategorii skutečně na severní Moravu. O slavné Šípkovy vázy se navíc podělili inscenační partneři. Jana Šrejma Kačírková získala Thálii za roli Julie, Aleš Briscein porotu přesvědčil jako Romeo.

Opera  ženy

Kateřina Jalovcová, role: Panna Róza, inscenace: Tajemství, Divadlo J. K. Tyla v Plzni

Jana Šrejma Kačírková, role: Julie, inscenace: Romeo a Julie, Národní divadlo moravskoslezské Ostrava

Pavla Vykopalová, role: Míla Válková, inscenace: Osud, Národní divadlo Brno

Opera  muži

Aleš Briscein, role: Romeo, inscenace: Romeo a Julie, Národní divadlo moravskoslezské Ostrava

Tomáš Černý, role: Rinald, inscenace: Armida, Národní divadlo moravskoslezské Ostrava

Luciano Mastro, role: Kudrjáš, inscenace: Káťa Kabanová, Národní divadlo moravskoslezské Ostrava

Balet: nejlépe tančí Jim Morrison

Také Ceny Thálie v kategorie Balet a jiný tanečně-dramatický žánr putují mimo hlavní město. Za ženy porotci ocenili Lucii Skálovou za roli Sakury v Posledním samurajovi. Inscenaci uvádí Národní divadlo Moravskoslezské.

Nejlepší mužský výkon předvedl v minulém roce Rober Skujenieks. Jeho tančícího Jima Morrisona v nekonvenční inscenaci The Beatles The Doors můžete vidět v Ústí nad Labem.

Balet  ženy

Ivona Jeličová, role: Lucidor, inscenace: Lucidor a Arabella, Národní divadlo Brno

Alina Nanu, role: Kitri, inscenace: Don Quijote, Státní opera Praha

Lucie Skálová, role: Sakura, žena Shidova, inscenace: Poslední samuraj, Národní divadlo moravskoslezské Ostrava

Balet  muži

Robert Skujenieks, role: Jim Morrison, inscenace: The Beatles  The Doors, Severočeské divadlo opery a baletu Ústí nad Labem

Ondřej Vinklát, role: Basil, inscenace: Don Quijote, Státní opera Praha

Adam Zvonař, role: Princ Desiré, inscenace: Šípková Růženka, Národní divadlo Praha

Ceny Thálie se udělují od roku 1993, letos tedy proběhl jejich 20. ročník. Kromě vítězů jsou v jednotlivých kategoriích každoročně vyhlašováni také umělci za celoživotní mistrovství ve svém oboru. Do činoherní síně slávy vstoupila Jana Hlaváčová, která divákům, aplaudujícím jí ve stoje, vtipně popsala svou aktuální roli-štěk v inscenaci To byla moje písnička z Divadla na Vinohradech. Do muzikálové a operetní síně slávy vstoupil Karel Fiala, Limonádový Joe z Koňské opery.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

FOTO: Ceny Thálie 2012 našly majitele. Bodovali Krajčo, Ruml i Míčová