Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Vytrvalý princ vytrvává příliš vytrvale. V režii Štěpána Pácla

Redakce

Redakce

30. 9. 2012

FOTO: Vytrvalý princŠtěpán Pácl ztvárnil v Divadle v Celetné jedno ze zásadních děl světové dramatiky. Vytrvalý princ, založený na dávce naivního heroismu a na výborném scénickém jazyce, neurazí, nicméně ani nenadchne.

FOTO: Vytrvalý princ

Vytrvalý princ v podání Miloslava Königa Zdroj: divadlovceletne.cz

Na pozadí náboženských sporů mezi islámem a křesťanstvím probíhá nešťastný milenecký příběh. Vytrvalý princ Fernando je vězněn a mučen. Ubližují mu pro jeho ideály, pro hrdinství, pro víru.

Na divácích zůstává, jak se k jednání prince postaví. Někdo může v jeho hrdinství vidět skutečně hluboké hodnoty a ideje. Někteří mohou být rozčíleni nad jeho histrionstvím a naivitou. Jiní ho mohou litovat nebo nechápat. Všechny cesty jsou otevřeny a divák sám zvolí jednu podle aktuálního rozpoložení svých pocitů.

Čtěte také: Studenti DAMU vypráví o Iluzi

Miloslav König si s hlavní rolí poradil velmi obstojně. Věrohodně probouzí v divákovi pocity marnosti nad nezvratným osudem, pocity lítosti a zároveň pocity obdivu nad heroismem vytrvalého prince. Milenecká dvojice Patrik Děrgel a Pavla Beretová podávají též obdivuhodné výkony, a to především v afektovaných scénách. Herecké výkony jsou víceméně vyrovnané.

FOTO: Vytrvalý princ

Patrik Děrgel pasivně vzdoruje svému králi Radovanu Klučkovi

Scénář obsahuje výborný scénický jazyk, avšak minimálně třetině by neublížilo, kdyby v textu vůbec nebyla. Nicméně zpracování se tu a tam dostává do propastí, ve kterých si divák přeje stroj času do budoucnosti. Utahané chvíle vysvobozují ze záhuby jen skvělé režijní nápady, kterých je však na minimalisticky holém jevišti pomálu.

Režisér Štěpán Pácl používá písek, vodu, igelit a kbelík. Pomineme-li to, že vanu s vodou, kbelík a malířský igelit jsme viděli už v Hostech v Disku, vyvstanou nám zajímavé a poutavé režijní záměry, které Pácla posouvají na post kvalitního režiséra.

FOTO: Vytrvalý princ

Vytrvalý princ je divadlo o šesti mužích a jedné ženě

Scéna a práce se světlem jsou víceméně ploché, což je vzhledem k prostoru Divadla v Celetné pochopitelné. Ze scény prýští minimalismus, který vyzdvihuje a upozorňuje na dialogy a monology, jež jsou vedeny s hlubokým přednesem. Vytrvalý princ vytrvává až moc vytrvale. Divák je často vystavován trýznivému tichu, při kterém slyší dýchat i staršího pána v šesté řadě.

Celkově přináší hra velmi rozporuplné pocity. Někteří se baví, někteří se nudí, někteří jsou unešení a někteří ji vůbec nepochopí. Toť je zřejmě daň těžkého díla. Hra je vhodná pro poklidný intelektuální večer bez velkých zážitkových očekávání.

Vytrvalý princ

Divadlo v Celetné (Masopust)

Autor: Pedro Calderón de la Barca

Režie: Štěpán Pácl

Hrají: Miloslav König, Pavla Beretová, Patrik Děrgel, Jiří Panzner, Radovan Klučka, Richard Fiala/Matěj Anděl, Lukáš Příkazký

Hodnocení: 70 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Vytrvalý princ vytrvává příliš vytrvale. V režii Štěpána Pácla