Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Divadlo Letí a Iluze: Studenti DAMU vyprávějí ve Švandově divadle

Současné ruské drama Iluze uvedlo Divadlo Letí v rámci cyklu scénických skic 8@8. Studenti nastupujícího absolventského ročníku DAMU se stali vypravěči příběhu dvou manželských párů, které na konci života účtují.

FOTO: Scénická skica Iluze_4

Divadlo Letí uvádí své projekty ve Švandově divadle Zdroj: František Vlček, Divadlo Letí

Texty Ivana Vyrypajeva se stále více proměňují v dlouhé monologické promluvy. Jeho dramata jsou zvláštní především tím, že se jevištní postava nestává postavou dramatickou a obvykle ani nekoresponduje herec s dramatickou postavou. Herec je obvykle vypravěčem. Nejinak tomu bylo při inscenování Iluze.

Čtěte také: Letí zkritizovalo v muzikálu Plantáž společnost

Čtyři mladí herci vyprávěli divákům příběh dvou osmdesátiletých manželských párů. Všichni čtyři byli celý život přáteli, strávili společně více než padesát let. Když se ale přiblížil okamžik smrti, měli potřebu si vzájemně všechno vyříkat, a ne vždy se to obešlo bez následků.

Divadlo Letí je nezávislý soubor, který vznikl v září 2005. Byl založen ročníkem Miroslava Krobota na Katedře alternativního divadla na DAMU. Soubor působil na různých scénách napříč Prahou, včetně Švandova divadla. Na základě úspěšné spolupráce se od ledna 2009 stalo Studio Švandova divadla domovskou scénou Divadla Letí. Soubor se zaměřuje na uvádění současné dramatiky, a to především té evropské.

Hned v úvodu divákovi může přijít zvláštní, že herci jsou viditelně mladší a mužské party často přednáší herečka a naopak. Tím je ale specifické celé Vyrypajevovo dílo. V jeho dosud nejúspěšnějším dramatu Červenec, které je monologickou zpovědí starého sériového vraha, vystupuje vždy výhradně mladá herečka.

FOTO: Scénická skica Iluze_3

Novou sezonu zahájí Rozhovory s astronauty

Tomuto pojetí do jisté míry zůstala věrná i Iluze v podání Divadla Letí. Jednotlivé výpovědi byly koncipovány jako vzpomínky na konkrétní postavu nebo příhodu a herci se pravidelně střídali v jejich přednesu.

V nové sezoně Divadlo Letí chystá reprízy úspěšných inscenací, pokračování cyklů i zcela nové projekty. V září mají diváci možnost zhlédnout červnovou novinku Rozhovory s astronauty v podání čtyř mladých, talentovaných hereček. Na říjen chystá Letí premiéru současné existenciální koláže iPlay.

Režisér Afanasjef s mladými herci pracoval metodou realistického režiséra Konstantina Sergejeviče Stanislavského. Jeho nauka o fyzickém jednání vychází z důkladné práce s tělem, díky které se herec dostává do souznění těla a duše a poznává do hloubky psychologii postavy.

FOTO: Scénická skica Iluze_2

Stanislavského technika klade důraz na propojení emocí a fyzického konání

Fyzické jednání nebylo v této skice rozhodně ústředním bodem, nicméně herecké projevy byly velice autentické a emotivní, i když se ve skutečnosti jednalo spíše o scénické čtení.

Cyklus skic 8@8 umožňuje uvádět nová dramata v co nejkratším možném čase. Jde o inscenaci v procesu zkoušení, obvykle po osmi zkouškách. Díky rychlému tempu je možné uvádět mnoho aktuálních dramat v české a mnohdy i světové premiéře. Iluze Ivana Vyrypajeva byla uvedena v české premiéře v překladu Terezy Krčálové, který byl vytvořen speciálně pro Divadlo Letí.

V úvodu mě velice upoutalo nasazení Evy Josefíkové, s jakým začala vyprávět příběh umírajícího Danniho, jeho ženy a přátel. Po chvíli se začal její projev jevit příliš monotónní.

Naštěstí ale byla ve správnou chvíli vystřídána Kristinou Sitkovou. V kratších úsecích, ve kterých se pak nepravidelně střídali všichni čtyři herci, projev Josefíkové opět dokázal zaujmout a vtáhnout do příběhu.

FOTO: Scénická skica Iluze_1

Časté střídání mluvčích diváky naprosto vtáhlo

Scéna byla uspořádána velice jednoduše a k samotnému příběhu odkazovalo jen proutěné křeslo. Jinak scéna působila jako někde v baru. Diváci si nemohli být místy jisti, zda je příběh manželských párů vyprávěn jim, nebo se čtveřice herců snaží vytvořit si obraz o aktérech příběhu na základě kolektivního vzpomínání a doplňování jednotlivých dílků skládanky.

Iluze, Cyklus skic 8@8 (Divadlo Letí)

Švandovo divadlo

Autor: Ivan Vyrypajev

Režie: Sergej Afanasjef

Účinkující: Eva Josefíková, Matěj Nechvátal, Kristina Sitková, Filip Kaňkovský

Hodnocení: 80 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Divadlo Letí a Iluze: Studenti DAMU vyprávějí ve Švandově divadle