Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Hosté věřili v Disku. Nadaní damáci prohlédli z ideálů

Eva Síčová

Eva Síčová

31. 12. 2011

FOTO: HostéAbsolventi posledního ročníku činohry pražské DAMU nastudovali v Disku hru Olivera Bukowského. Hosté nabízí bizardní pohled do maloměšťáckých duší. 

FOTO: Hosté

Šedý život bez záruk zbarví alespoň trocha alkoholu Zdroj: Pavel Kolský

Slovní spojení ekonomická krize se skloňuje ve všech pádech a na momentální situaci jsme si už tak nějak zvykli. Ne vždy vypadá růžově, ale stále si udržujeme špetku naděje, že to nakonec všechno dobře dopadne.

Kačenka (Pavla Dostálová) a Erik (Michal Švarc) také věří. Věří, že ze starého prasečáku vybudují krásný hotýlek, do kterého přijede spousta hostů.

Také v Disku: Ruské drama s výbornou režií boduje

Jak to ale dopadne, když se sny pomalu přetvářejí v noční můry? Pod režijním vedením Štěpána Pácla (Tartuffe) ožívá v Disku smutný příběh společenství lidí, které si můžete zařadit do svého vlastního okolí.

Optimistické výhledy mladé dvojice, která nemyslí na následky a vrhá se do přestavby svého vysněného hnízdečka, končí tragickým dopadem bezmyšlenkovitého jednání.

Pácl boduje

Již po vstupu do samotného divadla vás možná zamrazí při pohledu na přehlídku podivně vypadajících, zdánlivě k sobě nepasujících, postav. Všichni sedí na kbelících a dívají se ne na vás, ale jakoby skrz vás. Prázdnota pohledů připomíná nedotknutelnost uzavřené komunity s vlastními pravidly.

Režisér Pácl, dvojnásobný držitel Ceny Alfréda Radoka, chce dostat z herců maximální nasazení a režijně se mu to daří.

Všechny postavy se vám představují hned na začátku, příběh nepředhazuje žádné skryté intriky či záměry jednotlivých osob.

Máme tady intelektuálku, lehce snobskou, ale určitě ne arogantní paní Stoklosovou (Anna Císařovská). Řezníka Hagedorna, který si zapaluje jednu cigaretu za druhou (Patrik Děrgel). Nebo Juttu vom Swanhof (Kamila Šmejkalová), která s každým spí a každému nutí svou mentálně narušenou dceru Edith (Anna Losová).

FOTO: Hosté

Erik (Michal Švarc), muž plný naděje a falešných snů

Zápletka, pokud se to dá tak nazvat, nastává ve chvíli, kdy se v hotelu U Kačenky zjeví první Host (Václav Šanda). Nic netušící přijíždějící se ocitá uprostřed vesnického života, který má svůj koloběh, a kde každý hraje svou podstatnou životní roli.

Jak se Host do tohoto pseudosvěta zapojí, vezme si Edith, nebo raději uteče, dokud je čas? To jsou otázky, na které vám Disk velmi rád odpoví.

Porovnejte: Médea v Disku je aktuální

Absolventská představení tohoto ročníku už nějakou dobu sleduji a líbí se mi rozmanitý výběr autorů, které si režiséři vybírají. Herecky je tento ročník velmi silný a pro mne, jako pro diváka, individuálně talentovaný.

Bukowského hra Hosté mi ukázala herce opět v jiné poloze (některé postavy i v milostných polohách, což bych klidně oželela) a musím uznat, že se mi jejich výkony líbili více než samotný scénář a konečné vyznění hry.

FOTO: Hosté

Řezník Hagedorn (Patrik Děrgel) a Biomuž Treitschke (Vuk G. Čelebić)

V představení se objevuje mnoho detailů, které dodávají hře šmrnc. Nápaditost rozhodně podporuje plusové hodnocení. O stupínek níž jej sráží délka představení a zbytečné repliky, které říkají více, než je třeba.

Divadlo má šokovat a zanechat ve vás dojem. Hosté jej určitě zanechají, alespoň u mě to tak bylo. Akorát si nejsem jistá, zdali zanechalo ten správný pocit. Přemýšlím nad ním dlouho a stále jsem si nedotvořila názor, jestli se mi Páclovo pojetí líbilo, nebo ne.

Hosté

Divadlo Disk

Autor: Oliver Bukowski

Režie: Štěpán Pácl

Hrají: Pavel Dostál, Michal Švarc, Václav Šanda, Zuzana Volavá/Kamila Šmejkalová, Nina Horáková/Anna Losová, Anna Císařovská, Tomáš Vaněk, Patrik Děrgel, Vuk Čelebić

Hodnocení: 60 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Hosté věřili v Disku. Nadaní damáci prohlédli z ideálů