Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: V Disku je k vidění pořádné ruské drama. Ostrovského Les boduje

Eva Síčová

Eva Síčová

17. 10. 2011

Divadlo Disk představilo v premiéře absolventskou inscenaci Les, kterou nastudovali studenti 4. ročníku DAMU. Jejich podání ruského realistického dramatu zasluhuje pochvalu.

FOTO: Les

Bazénková scéna Raisy (Anna Losová) a Alexeje (Tomáš Vaněk) Foto: Michal Kvirenc

Příběh majitelky panství Raisy Gurmyžské se zdá zprvu velmi nekomplikovaný a jasný, ale po chvíli se před vámi otevírá konzerva plná zatuchlých lidských charakterů.

Na svůj statek přivádí Raisa syna své přítelkyně Bulanova, aby jej představila společnosti, ale hlavně spojila se svou neteří Axjušou. Ta však miluje Petra, syna obchodníka Osmibratova, který od paní Gurmyžské kupuje les. Podmínkou, aby si Petr někoho mohl vzít, je věno ženy, které Axjuša nemá.

Bodajevova: „Bez velkých výdajů člověk nic pořádného nekoupí – a štěstí už vůbec ne!“

Do této situace vstupují dva herci, Šťastlivec a Nešťastlivec. Ten druhý je synovcem tetičky Raisy Gennadij. Díky jejímu skromnému kapesnému po celý život dře bídu. Aby z tetičky vymámil peníze, hraje si na uctivého pána. Napomáhá mu jeho kolega-sluha Arkadij.

FOTO: Les

Raisa Gurmyžská a její gardedámy tvořící nepostradatelnou společnost

Jak taková zápletka dopadne? Zapleteně. Ale nakonec šťastně pro ty, kteří jsou dobrosrdeční a nezaslepení vlastními zájmy. Pro ty ostatní už to nebude tak růžové, i když růžové barvy se dočkáte ve velkém. Doplňuje černou barvu kostýmů a je symbolem naděje v tmavém světě plném přetvářky, kde se uchyluje až k sebevražedným pokusům.

Melancholická groteska

Studenti jsou již zkušení herci, předvedli velmi zdařilou symbiózu ruského dramatu lehce a vkusně obaleného dobrým humorem. Tvůrci se drželi českého překladu Leoše Suchařípy s dramaturgickou úpravou Markéty Machačíkové.

FOTO: Les

Herci hrají herce, kteří si hrají na to, co nejsou

Nejpůvabnější část představení je bezpochyby bazénová scéna, kde se mísí kreativita a fantazie herců i scénografů. Raisa a Alexej, v podání Anny Losové a Tomáše Vaňka, si hrají jako malé děti a hledají k sobě cestu skrz kapky vody.

Čtěte také: Absolventská inscenace Médea

Anna Losová vytváří skrz Raisu úžasně afektovanou dámu, která by si vůči své vlastní rodině se strýčkem Skrblíkem mohla podat ruce. Mladá herečka hraje postarší dámu a z očí jí srší neuvěřitelná vypočítavost a vlastní zájem. Její svět společenských událostí doplňují gardedámy i úlisná služka Ulita.

Její představitelka Zuzana Volavá sklouzává k humorné drzosti a podílí se na tom, že Ulita není jen vedlejší postava, ale docela neodmyslitelný inventář smutně směšného a nabubřelého panského života.

FOTO: Les

Peníze – hlavní předmět svárů i nadějí

Když někdo umí hrát obličejem jednoduchá gesta a pocity, bývá to skvostný zážitek. Mezi takové ksichtové herce patří bezesporu Tomáš Vaněk. I přes jeho nesympatickou postavu ho musíte zbožňovat. Jeho drzý a nevychovaný Alexej se vám před očima mění ve vypočítavého a hrubého nápadníka Raisy, ale svým způsobem hraní vám vykouzlí úsměv na rtech.

Dva povedení komedianti

Charizmatický a na jevišti nepřehlédnutelný Vuk Čelebić si v roli synovce Raisy přímo hoví a jde vidět, jak si vyhrává s dramatickými výstupy své postavy zkušeného, ač nechtěného herce. Možná se Gennadij ztrácí mezi vlastní přetvářkou a svými postoji, ale Vuk moc dobře ví, co na diváky působí a umí to předvést.

A. N. Ostrovskij byl ruský dramatik, který žil v letech 1823–1886. Zaměřoval se především na život moskevské společnosti. Tvořil v době realismu.

Inscenace mě překvapila v mnoha ohledech. Kombinace prosté a přesto velmi využité scény opět dokazuje, že v jednoduchosti je krása. Osobně se mi líbily kostýmy a kombinace černé barvy s růžovou a fialovou. Nejen módní barvy se vyjímaly v tmavém prostředí Disku. Inscenaci příjemně doplňovala hlavně dobře zvolená hudba.

Les

Divadlo Disk

Autor: Alexandr Nikolajevič Ostrovskij

Hrají: Anna Losová, Pavla Dostálová, Anna Císařová, Nina Horáková, Kamila Šmejkalová, Michal Švarc, Petr Besta, Tomáš Vaněk, Václav Šanda, Zuzana Volavá, Vuk G. Čelebić, Patrik Děrgel

Hodnocení: 5*****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: V Disku je k vidění pořádné ruské drama. Ostrovského Les boduje