Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Tartuffe jde na Vinohradech do trenek

Eva Síčová

Eva Síčová

3. 11. 2011

FOTO: TartuffeDo Divadla na Vinohradech zavítal známý slizoun. Ze slunné Paříže do podzimní Prahy dorazil protřelý Tartuffe a opět předvedl, že jeho téma je nadčasové.

FOTO: Tartuffe

Tartuffe se řítí do záhuby, a to vlastní vinou Foto: Kronbauer

Děj příběhu se odehrává v domě Orgona a jeho rodiny. Orgon si v kostele oblíbí na první pohled zbožného žebráka Tartuffa. Přivede jej mezi své blízké a zajímá se o jeho blaho. Tartuffe využívá pohostinnosti svého ochránce, zahrává si s jeho naivitou a svádí Orgonovu ženu Elmíru. Ta však, stejně jako zbytek rodiny, jeho hru prokoukne a využije jeho náklonnosti. Svému muži otevře oči díky lsti přichystané na proradného podvodníka.

Čtěte také: Divadlo na Vinohradech v kostce

Divadlo na Vinohradech ví, jak si své diváky přilákat a drží se jasných zákonitostí. Venku mrzne, ale Moliérovská komedie zahřeje i toho největšího zmrzlíka. Ve společnosti Svatopluka Skopala, Lucie Juřičkové a Lukáše Příkazkého si budete chtít svůj pobyt v divadle prodloužit.

FOTO: Tartuffe

Kostýmy jsou opravdu skvostné Foto: Pavel Kolský

Velká scéna Divadla na Vinohradech nabízí prostor pro fantazii scénografů, kteří toho náležitě umí využít. Za pomoci samotných herců, kteří kulisy přemísťují jednoduchým pohybem, vytvářejí nové prostory a pokoje Orgonova domu. Jednoduché a účelné.

Nenechte si uniknout: Absolventská inscenace studentů DAMU Les

Režie Moliérovy satirické komedie se ujal Štěpán Pácl a s pomocí překladu Vladimíra Mikeše vykouzlil představení sice zasazené do původních pařížských časů, ale s jasným cílem poukázat na stále se opakující problém také naší doby. Podvodníci, naivita, pokleslý charakter a exekuce, o tom psal Moliére už dávno a Vinohrady s roztomilou nadsázkou křísí tento příběh do půvabné podoby.

FOTO: Tartuffe

Tartuffe (Lukáš Příkazký) a Dorina (Lucie Juřičková)

Zábavnou stránku inscenace podpořili především vynikající herci Vinohradského divadla. Hlavní roli Tartuffa brilantně zahrál Lukáš Příkazký. Ukázal divákům jak komediální talent, tak také notnou dávku exhibicionismu. Jako Tartuffe byl donucen obnažit své tělo a předvedl tak divákům slušivé proužkované slipy.

Magický kontrast

Vedle andělského vzhledu Lukáše Příkazkého září krásná dračice Jana Stryková, která hraje Elmíru. Ve scénách těchto dvou postav můžete být svědky jiskřivé hry protikladů, světlého zla a tmavého dobra. Neutralitu vnáší do hry Svatopluk Skopal, který zastupuje pozici – o nás bez nás. Skopalův Orgon vše řídí, ale nakonec stejně vše dopadne (naštěstí) úplně jinak.

Čokoláda s chilli a vanilková zmrzlina – tak bych popsala Lucii Juřičkovou a její postavu komorné Doriny v kombinaci s naivním a slepým Orgonem. Pán domu Orgon při hovoru se sladkou a milou Dorinou svými názory na Tartuffa naráží jak Titanic na ledovec.

FOTO: Tartuffe

Tartuffe udělá vše, aby oklamal Orgona

Bez váhání Tartuffa vřele doporučuji všem, kteří mají rádi kvalitně zpracované komedie s přidanou hodnotou. Možná nebude do smíchu všem, ale podívat se na svět klamu a přetvářky neškodí nikdy.

Divadlo na Vinohradech

Tartuffe – Moliére

Režie: Štěpán Pácl

Hrají: Martin Zahálka, Svatopluk Skopal, Jana Stryková, Lukáš Příkazký, Pavel Batěk, Lucie Štěpánová, Daniel Bambas, Oldřich Vlach, Lucie Juřičková, Jaroslav Satoranský

Hodnocení: 5*****

Další představení: 8. listopadu

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Tartuffe jde na Vinohradech do trenek