Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

Inscenace roku 2012: Zaniklá Komedie opět triumfovala, tentokrát o prsa

Dvacátý ročník ankety Divadelních novin zná vítěze. Hlasující z řad teatrologů, divadelních kritiků, publicistů, ale i dalších kulturních osobností ocenili titulem Inscenace roku 2012 Odpad, město, smrt z prken zaniklého Divadla Komedie.

FOTO: Odpad, město, smrt

Nejvíce bodů od hodnotitelů získala inscenace Odpad, město, smrt Pražského komorního divadla. Zdroj: Kamila Polívková, DK

Hodnoticí systém ankety Inscenace roku je jednoduchý. Každý hlasující měl jeden bod, který mohl udělit tomu nejlepšímu, co se podle něj na prknech českých divadel v období prosinec 2011 – listopad 2012 událo. Pokud určil více než jednu inscenaci, jeho bod se jejich počtem dělil. Porotou dvacátého ročníku této ankety byly tradičně rozličné osobnosti, pro které je divadelní dění denním chlebem.

Anketa v číslech
Letos bylo tipujících celkem 113, za všechny například Arnošt Goldflam nebo Milan Uhde. Své hlasy nakonec rozdělili mezi 37 divadel nebo divadelních souborů a 57 inscenací nebo projektů.

Po triumfu ve výročních cenách Divadelních novin se i vítězem ankety Inscenace roku 2012 stala inscenace Odpad, město, smrt, která se hrála na prknech loni zaniklého pražského Divadla Komedie. Text německého autora Rainera Wernera Fassbindera zrežíroval ředitel a umělecký šéf Komedie Dušan Pařízek. Inscenaci jako to nejlepší, co jsme mohli loni na divadle vidět, uvedlo celkem 13 ze 113 hlasujících.

Foto: Ivan Trojan

O prsa druhá se v anketě umístila sprostá inscenace Dejvického divadla Ucpanej systém. Zdroj: Dejvické divadlo

Jen o bod méně ale získal Ucpanej systém z pražského Dejvického divadla. Povídkový text britského spisovatele Irvinea Welshe, který v Dejvicích zrežíroval Michal Vajdička, se hemží sprostými slovy. Samotné divadlo doporučuje návštěvu inscenace od 15 let.

Oblíbený kulturní svatostánek spojený se jmény Ivana Trojana či Miroslava Krobota sbírá ocenění, stejně jako Divadlo Komedie pravidelně. Předloni v anketě Divadelních novin zvítězil s inscenací Muž bez minulosti. Se stejným titulem nakonec za rok 2010 ovládl i Ceny Alfréda Radoka.

Recenzujeme: Inscenace Odpad, město, smrt uspěla i na TOPZINE.cz

Třetí místo, sedm a půl bodu a tip od celkem devíti hlasujících, získal Čarokraj tvůrců Marko Ivanoviče a Petra Formana, kteří se inspirovali knihou Mluvící balík britského spisovatele a přírodovědce Geralda Durrella. Fantasy opera z Národního divadla v Praze měla premiéru v lednu loňského roku a o oblíbenosti inscenace svědčí fakt, že sehnat lístky je i rok po uvedení problém.

Čarokraj navíc přinesl spoustu zajímavostí. Inscenace se například odehrává v mnoha prostorech Zlaté kapličky a začíná 30 minut před oficiálním programovým zahájením. V operní roli Žabáka navíc můžete v alternaci vidět oblíbeného herce Vladimíra Javorského.

Foto: fantasy opera Čarokraj

Třetí příčku obsadila fantasy opera Čarokraj z prken Národního divadla. Zdroj: Národní divadlo Praha

Čtvrtou pozici obsadilo konečně nepražské divadlo – zabodovala inscenace Tichý Tarzan režisérky Anny Petrželkové z brněnské Husy na provázku. Brno pak pro sebe získalo i pátou příčku, a to s divadelní adaptací filmu Nenápadný půvab buržoazie Divadla Reduta.

Na dalších místech pak bodovala Ostrava. Divadlo Petra Bezruče obsadilo šestou příčku ankety s adaptací románu Emily Brontëové Na větrné hůrce. Sedmou pozici u tipujících vybojovala Komorní scéna Aréna s inscenací dvou textů Helmuta Kajzara Chlív/Paternoster režiséra Janusze Klimszy.

Hodnocení: Jaké inscenace vybral TOPZINE.cz?

Jak tedy vyplývá, bodovala hlavně velká kulturní centra – Praha, Brno a Ostrava. Hlavní město získalo od hlasujících celkem 63 hlasů. Nejúspěšnější byla Komedie, následovaly Dejvice a Národní divadlo. Brněnská metropole pro sebe získala celkově 22 hlasů. Nejvíce se o to zasloužily scény Husa na provázku a Národní divadlo Brno. Ostravu pak s necelými 15 hlasy vyzdvihlo především Divadlo Petra Bezruče.

Anketa Divadelních novin je poslední tři roky předzvěstí prestižních ocenění.Vítězné inscenace ročníků 2010 (Dejvické divadlo – Muž bez minulosti) i 2011 (Divadlo v Dlouhé – Polední úděl) nakonec získaly Cenu Alfréda Radoka a posbíraly trumfy i v kategoriích Cen Thálie. Zda tomu tak bude i letos, to se dovíme v březnu, kdy se tyto tradiční ceny každoročně vyhlašují.

Inscenace roku 2012

Anketa Divadelních novin

1. místo: Odpad, město, smrt (Divadlo Komedie – Praha)

2. místo: Ucpanej systém (Dejvické divadlo – Praha)

3. místo: Čarokraj (Národní divadlo – Praha)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Inscenace roku 2012: Zaniklá Komedie opět triumfovala, tentokrát o prsa