Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Milan Uhde: Autobiografické prvky v jeho tvorbě nastiňují těžký život

Redakce

Redakce

1. 1. 2013

FOTO: Milan UhdeBývalý ministr kultury, první předseda Poslanecké sněmovny, spisovatel, scenárista a dramatik v jedné osobě. Pro divadelní scénu je důležitou osobou, zvláště pak pro tu brněnskou. Autor, který si v životě prožil pochyby, obavy a drama v rodině. TOPZINE.cz představuje osobnost Milana Uhdeho.

FOTO: Milan Uhde

Nejen v divadelních kruzích je Milan Uhde znám. Zdroj: Jakub Jíra, Divadlo Husa na provázku

Milan Uhde pochází z Brna a zde také studoval. Byl redaktorem časopisu Host do domu, ministrem kultury a docentem na JAMU. Mezi jeho nejznámější divadelní hry patří Balada pro banditu. Mimo jiné získal řadu ocenění. Jeho tvorba je jedinečná pro svou pravdivost a schopnost vtáhnout diváka do děje.

Jeho hry jsou zčásti autobiografické, jelikož se také dotýkají témat jako koncentrační tábory, nacisti a Židé. O své rodině Milan Uhde neví úplně vše, jelikož byla umučena nacisty. Tyto negativní pocity otázek, rozporu a prázdnoty přenáší do své tvorby jako hybný bod, který pohne divákem uvnitř a na povrch vyjdou emoce.

FOTO: Leoš aneb Tvá nejvěrnější

Leoš aneb Tvá nejvěrnější představuje život skladatele Janáčka. Zdroj: Jakub Jíra, Divadlo Husa na provázku

Především výrazná byla spolupráce s Divadlem Husa na provázku, avšak spolupráci navázal i s dašími divadly. I když byl autorem minulým režimem zakázaným, o jeho hry měli režiséři zájem. Na provázku jeho inscenace vycházely pod jménem Zdeňka Pospíšila. Snad nejvíce známou hru, Baladu pro banditu, zhudebnil Miloš Orson Štědroň. Hra o společnosti a spravedlnosti v ní, o vnitřním rozpolcení osobnosti se stala velmi oblíbenou a na reprízy se diváci mohou těšit i v roce 2013.

V následujících měsících lze zhlédnout inscenaci Balada pro banditu a Leoš aneb Tvá nejvěrnější v Huse na provázku.  Obě hry dokážou zaujmout. Každá je jiná, ale obě vás zaručeně vtáhnou do děje a nenechají chladnými. Ačkoliv z inscenace Leoš vám může běhat mráz po zádech v dobrém slova smyslu. Jednoduše zatajíte dech a budete vstřebávat dávky hudby, hereckých výkonů  a všeho, co se na vás povalí z jeviště a nejen z něj.

FOTO: Jan Zadražil, Balada pro banditu

Hlavní roli v Baladě pro banditu si zahrál Jan Zadražil. Zdroj: Viktor Kronbauer, Divadlo Husa na provázku

Devět let strávil v politice. Na počátku 90. let zastával post ministra kultury a  následně se stal jedním z poslanců České republiky. Avšak politiku do svých dramat příliš nevtahuje, jelikož je toho názoru, že záměrem divadla není zobrazit střet idejí, nýbrž člověka. Politika pro Uhdeho byla spíše zklamáním a jeho iluze o ní se vytratily.

Po návratu ke spisovatelské tvorbě ale nevěděl, jakým směrem se vydat. Hry, které byly až příliš protknuté fantazií, ho příliš neoslovovaly. V roce 2002 dopsal hru Zázrak v černém domě, která byla nejprve určena pro Divadlo na Vinohradech, ale s postupem času se ukázalo, že Vinohrady nejsou tím pravým místem. Tak se hra dostala do Divadla Na zábradlí, kde ji režíroval Juraj Nvota. Premiéru měla v roce 2007.

[youtube_660]29LJf2dYLV0[/youtube_660]

Čím je ale tato hra důležitá? Zázrak v černém domě ukazuje rodinu, která má spoustu problémů k řešení. Na první pohled hezká vilka v sobě ale skrývá neklid a starosti. Nevyřešené otázky a vytáhnutí starých kostlivců ze skříně může zničit rodinné vztahy. Uhde pocítil, že Zábradlí poskytne pravý domov pro tuto inscenaci plnou černého humoru.

Milan Uhde je také předsedou Rady České televize, kterým se stal v roce 2008. Předtím například zastával funkci místopředsedy Rady Českého rozhlasu. Jako člen Rady ČT přísně kritizuje seriál Vyprávěj, který nazval fabulačním průjmem. Členem Rady ČT byl tři roky před postem předsedy. S novým místem se ale jeho přístup kritického ducha nezměnil.

FOTO: Milan Uhde

Milan Uhde na první čtené zkoušce Zázraku v černém domě. Zdroj: Martin Špelda, Divadlo Na zábradlí

Uhde získal řadu ocenění jako například Cenu Egona Hostovského v roce 1980. To byla jedna z prvních cen. V současné době vlastní Cenu Alfréda Radoka (2007) za hru Zázrak v černém domě.

Jeho krédo vystihuje věta: „Být sám sebou a zodpovídat za to.“ Očividně má tento přístup něco do sebe. V současné době bude jeho hlas velmi důležitým pro budoucího ředitele Národního divadla. Uhde patří mezi členy volební komise, která navrhne kandidáty na post ředitele ND.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Milan Uhde: Autobiografické prvky v jeho tvorbě nastiňují těžký život