Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Odpad, město, smrt uhrane. Divadlo Komedie opět zabodovalo

Eva Síčová

Eva Síčová

3. 2. 2012

FOTO: Odpad, město, smrtDivadlo Komedie představilo další ohromující premiéru hry německého dramatika Fassbindera Odpad, město, smrt, která je na týdny dopředu vyprodaná.

FOTO: Odpad, město, smrt

Kolo štěstí nebo vlastně dvě Zdroj: Kamila Polívková, DK

Režisér Dušan D. Pařízek pojal inscenaci velmi otevřeně až lehce obscéně, avšak uzavřel představení do nepropustného čtverce lemovaného stolečky, židlemi a především diváky.

Zblízka tak můžeme sledovat děj a přitom v poklidu a s úsměvem usrkávat kávu. Otázkou je, zda si na tu kávu v průběhu komedie měnící se v dusné drama vůbec vzpomenete.

Nepřehlédněte: Míčová nominována na Cenu Alfréda Radoka

V upravené verzi hry Odpad, město, smrt vystupuje šest postav, které spolu zdánlivě nesouvisí, ale jak už to bývá, osudové cestičky jsou klikaté a občas do sebe dva osudy zapadnou.

Zpočátku sedí herci v kavárenském hledišti a sledují ty herce, kteří jsou na jevišti. Postupně se střídají, přecházejí na jiná místa a manévrují s dějem.

FOTO: Odpad, město, smrt

Müller (Martin Pechlát), Žid (Martin Finger) a Romi (Gabriela Míčová)

Pařízek vytvořil odhalující zpověď dívky Romi (Gabriela Míčová), která se osudem neliší od ostatních dívek průměrných béčkových dramat, ale rasistický podtext hry se jako stoletý prach rozvíří při každém vyslovení slova Žid.

Bohatý Žid (Martin Finger), který jediný nemá vlastní jméno, si může koupit vše. Budovy, lásku, přátele ve vysoké politice a nakonec i pomstu.

Čtěte také: Pařízkovo srdce temnoty vámi projede jako elektrický proud

I přesto, že Romi představuje hlavní dějovou linku inscenace, vyznívá spíše jako voňavý baldachýn na zatuchlé minulosti pana Müllera (Martin Pechlát) a bohatého Žida. Provede vás úžasným světem prostituce, předvede nácvik originální smrti na laně a dokáže, že se vše točí kolem peněz a moci.

Rainer Werner Fassbinder (1945–1982) byl německý režisér, scenárista a herec a také přední představitel nové vlny německé kinematografie. Je proslulý především svojí provokativností, kterou můžeme spatřit prakticky ve všech jeho filmech a také až neuvěřitelnou pílí. Během 15 let, kdy se ve filmu pohyboval, dokázal natočit 35 filmů, dva seriály a k tomu i zrežíroval 24 divadelních her a dvě hry rozhlasové.

Komedie se vyznačuje velmi specifickým souborem, kde každý herec je svým vlastním prototypem. Martin Pechlát se opět bude svlékat, na což jsme za poslední dobu celkem zvyklí, a tak o jeho ladné nohy ochuzeni nebudete. Martin Finger působí ledově v každé situaci a mechanický přednes zdůrazňuje nedostupnost a povýšenost jeho role.

Protiklady se přitahují

Stanislav Majer se přímo oblékl do své role France, pasáka Romi, a předvedl, jak se má chovat pořádný sráč (zbabělec, který mlatí ženu, aby z ní dostal prachy). Také on si zde prožije svůj osobní příběh s asistentem Žida Oskarem (Jiří Černý), který mu ukáže jiné obzory.

FOTO: Odpad, město, smrt

Obscéní nebo realistické, dojem ve vás setkání s Romi rozhodně udělá

Při sledování Gabriely Míčové v roli Romi jsem chvílemi zapomínala na to, že je to pouze herečka, a přišlo mi, že přede mnou stojí opravdová obchodnice se svým tělem. Tak přesvědčivého výkonu bez sebemenšího zaváhání v každé situaci jsem dlouho nebyla svědkem.

Očima Ivety Svobodové: Jedním slovem strhující! Letos, prozatím, nepřekonatelné. Pařízkovo zpracování spolu s bravurními hereckými výkony protagonistů patří k těm představením, na něž se chodí víckrát. Vychutnat si můžete nejen slovní smršť, a že o perly není nouze, ale i výkony jednotlivých postav. Uhrančivá Míčová předvádí užaslým divákům, coby přísedícím v kavárně dokola kolem podia, sestup po dlouhém kusu látky srovnatelný s akrobaciemi zpěvačky Pink. Nejen, že dokáže precizně vytvořit psychologický profil své postavy, navíc ukazuje v plném rozsahu, jak dokonale ovládá své fyzické přednosti. Více prozrazovat nebudu. Jen tolik, že minimálně jedna ruka rozbije jednu prázdnou láhev o jednu hlavu.

Hodnocení: 100 %

Ve Fassbinderově hře nenajdete sympatickou postavu, které byste fandili. Snad jen Romi v divákovi vyvolá soucit. Do všech osob smíchal veškerou zvrhlost, hrubost, povrchnost, rasismus a bezmoc. Přesto s napětím čekáte, co ještě příběh přinese, a čím by ještě mohl šokovat.

FOTO: Odpad, město, smrt

Gabriela Míčová zvládla akrobatické kousky bez zaváhání

Divadlo Komedie opět zabodovalo a představení je vyprodané právem. Nenechte si ujít velmi divoký zážitek, kdy jste s herci přímo na jevišti a není mezi vámi žádná ochranná bariéra hlediště-jeviště. Navíc, kde jinde vám dovolí vzít si s sebou do sálu pití?

Odpad, město, smrt

Divadlo Komedie

Autor: Rainer Werner Fassbinder

Režie: Dušan D. Pařízek

Hrají: Jiří Černý, Martin Finger, Stanislav Majer, Gabriela Míčová, Martin Pechlát, Dana Poláková

hodnocení: 100 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Odpad, město, smrt uhrane. Divadlo Komedie opět zabodovalo