Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Ceny Alfréda Radoka 2012: Dejvické divadlo převálcovalo ostravské scény

Ceny Alfréda Radoka za rok 2012 ovládlo Dejvické divadlo. Ostravské scény neproměnily ani jednu z pěti nominací, do Brna putuje jeden vavřínový list. Slavnostním večerem v Divadle v Dlouhé prováděl Miroslav Hanuš a o zábavu se postarali členové tamního souboru s výstupy z Kabaretu Kainar – Kainar.Ceny Alfréda Radoka jsou udíleny v tradičních kategoriích inscenace roku, divadlo roku, mužský a ženský herecký výkon, česká hra, scénografie, hudba a talent. Součástí je také anonymní dramatická soutěž a letos i speciální kategorie Hvězd na vrbě.

Inscenací roku, ke které se v podstatě vztahují všechny ostatní kategorie, jak poznamenal moderátor Miroslav Hanuš, se stal Ucpanej systém v režii Michala Vajdičky. Ucpanej systém uvádí Dejvické divadlo a spolu s ním byly na inscenaci roku nominované S nadějí i bez ní Tomáše Vůjtka z Komorní scény Aréna v Ostravě a Na větrné hůrce Jana Mikuláška z Divadla Petra Bezruče v Ostravě.

Inscenace roku

Na Větrné hůrce, Divadlo Petra Bezruče Ostrava
S nadějí i bez ní, Komorní scéna Aréna Ostrava
Ucpanej systém, Dejvické divadlo Praha

S Ucpaným systémem souvisí i cena za mužský herecký výkon pro rok 2012. Tu získal Ivan Trojan za roli Boha ve zmíněné inscenaci roku. Další nominace získali Karel Dobrý za roli Bardama a Célina v inscenaci Církev a Tomáš Dastlík za roli Heathcliffa z inscenace Na větrné hůrce.

Mužský herecký výkon

Tomáš Dastlík, role: Heatcliff, inscenace: Na Větrné hůrce, Divadlo Petra Bezruče Ostrava
Karel Dobrý, role: Bardamu a Céline, inscenace: Církev, Divadlo Orlík ve Studiu Hrdinů Praha
Ivan Trojan, role: Bůh, inscenace: Ucpanej systém, Dejvické divadlo Praha

Za nejlepší ženský herecký výkon označila osmasedmdesáti členná porota kritiků Ivanu Hloužkovou v Tichém Tarzanovi. Vedle ní byly nominovány také Sylvie Krupanská v roli Kateřiny Earnshawové a Kateřiny Lintonové z inscenace Na větrné hůrce a Alena Sasínová-Polarczyk za roli Ona v inscenaci S nadějí, i bez ní.

Ženský herecký výkon

Ivana Hloužková, role: Miroslav Tichý, inscenace: Tichý Tarzan, Divadlo Husa na provázku Brno
Sylvie Krupanská, role: Kateřina Earnshawová a Kateřina Lintonová, inscenace: Na Větrné hůrce, Divadlo Petra Bezruče Ostrava
Alena Sasínová-Polarczyk, role: Ona, inscenace: S nadějí i bez ní, Komorní scéna Aréna Ostrava

Divadlem roku se stalo Dejvické divadlo, které vloni oslavilo 20 let existence. Porazilo dnes již neexistující Pražské komorní divadlo – Divadlo Komedie, i Divadlo Reduta – Národní divadlo Brno.

Divadlo roku

Dejvické divadlo Praha
Divadlo Reduta – Národní divadlo Brno
Pražské komorní divadlo – Divadlo Komedie

Cenu v kategorii Česká hra pro rok 2012 si odnesl Miroslav Krobot za svého Briana, kterého nastudovalo Dejvické divadlo. Nominace neproměnily hry Dabing street Petra Zelenky a Denně (Poníci slabosti) Egona Tobiáše.

Česká hra

Brian, autor: Miroslav Krobot, Dejvické divadlo Praha
Denně (Poníci slabosti), autor: Egon Tobiáš, Divadlo Na zábradlí Praha
Dabing Street, autor: Petr Zelenka, Dejvické divadlo Praha

Již potřetí získal ocenění za scénografii Matěj Forman spolu s Andreou Sodomkovou za scénu a kostýmy k opeře Čarokraj v Národním divadle. Další nominovaní v kategorii scénografie byli Lucie Labajová za Tichého Tarzana v Huse na provázku a David Radok za Troila a Kressidu v Národním divadle.

Scénografie

Matěj Forman a Andrea Sodomková, opera: Čarokraj, Národní divadlo Praha
Lucie Labajová, inscenace: Tichý Tarzan, Divadlo Husa na provázku Brno
David Radok, inscenace: Troilus a Kressida, Národní divadlo Praha

Rok po svém otci si ocenění za hudbu odnesl Miloš Orson Štědroň za hudbu k Divadlu Gočár. Kritici mu dali přednost před hudbou Petra Hromádky k inscenaci Doktor Faustus i Vojtěcha Dlaska k Dziadům.

Hudba

Vojtěch Dlask, inscenace: Dziady, Buranteatr Brno
Petr Hromádka, inscenace: Doktor Faustus, Divadlo Husa na provázku Brno
Miloš Orson Štědroň, inscenace: Divadlo Gočár, Omnimusa o. s. v Divadle Komedie Praha

V kategorii talent roku si vavřínový list odnesl režisér a herec Braňo Holiček. Ten zaujal kritiku více než herečka Veronika Lazorčáková a režisérka Anna Petrželková.

Talent roku

Braňo Holiček (režisér, herec)
Veronika Lazorčáková (herečka)
Anna Petrželková (režisérka)

Ocenění Hvězda na vrbě se udílí inscenacím, kterých si kritici všimli až pozdě, například proto, že měly premiéru na přelomu ročníků, ale jsou natolik výrazné, že si cenu zaslouží. Hvězdy na vrbě se neudělují každý rok. Od počátku  Cen Alfréda Radoka byla letos udělena teprve potřetí. Za rok 2012 ji získal Tomáš Vůjtek za inscenaci S nadějí, i bez ní.

V anonymní dramatické soutěži se sešlo padesát devět původních, dosud nepublikovaných a neinscenovaných her. Z nich porota nejprve vybrala deset finalistů a následně udělila ceny za první, druhé a třetí místo. Nejvíce porotu zaujal text Zátiší ve Slovanu autora Miloslava Vojtíška. Druhý se umístil Vladimír Mores se svou Psoriázou a třetí Tomáš Vůjtek s hrou Slyšení.

V anonymní dramatické soutěži uděluje svou cenu i Český Rozhlas, a to hře, která je vhodná k rozhlasovému zpracování. Pro rok 2012 ji Český rozhlas udělil hře Domeček Petra Michálka, který je ředitelem Městského divadla Zlín.

Anonymní dramatická soutěž

1. místo: Zátiší ve Slovanu – Miloslav Vojtíšek
2. místo: Psoriáza – Vladimír Mores
3. místo: Slyšení – Tomáš Vůjtek
Cena Českého rozhlasu: Domeček – Petr Michálek

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ceny Alfréda Radoka 2012: Dejvické divadlo převálcovalo ostravské scény