Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Herci nominovaní na Oscara 2012 jsou starší pánové. I tak vás okouzlí

Kristýna Motlová

Kristýna Motlová

19. 2. 2012

Nominace na Oscary 2012 byly zveřejněny již před několika týdny. Mezi herci se budou o cenu ucházet i hezouni Brad Pitt a George Clooney. TOPZINE.cz přináší podrobný pohled na všechny nominované herce v hlavní roli.

FOTO: George Clooney ve filmu Den zrady

George Clooney exceloval také ve filmu Den zrady, Zdroj: distributor filmu

Nominovaní herci na letošního Oscara mají snad jedinou společnou věc, a tou je věk. Mezi nejmladším a nejstarším z nich je rozdíl jen čtrnáct let (vloni to bylo o dvacet víc). Jinak jsou ale kandidáti na Ceny Akademie velmi odlišní, stejně jako jejich šance na vítězství. Kdo nakonec vytoužené ocenění získá, to se dozvíme v noci z 26. na 27. února, kdy proběhne slavnostní předávací ceremoniál.

Demián Bichir

Jméno původně mexického herce je v našich končinách poměrně neznámé. Fakt, že figuruje mezi pěti nominovanými, také mnohé překvapil, nabízela se spíš známější jména jako Leonardo DiCaprio nebo Michael Fassbender. Ve své domovině je ale Bichir velmi populární. Pochází z herecké rodiny, z čehož v roce 2003 vyplynula kuriózní situace, kdy byla na mexických MTV Movie Awards vyhlášena speciální kategorie – Nejlepší Bichir ve filmu. Demián v ní zvítězil.

Podívejte se, kdo byl ještě na Oscara nominován a koho tipujeme na vítěze

Do podvědomí širší filmové veřejnosti se však dostal až díky roli mexického přistěhovaleckého zahradníka v americkém dramatu Za lepší život. Právě za tuto roli je nominován i na letošního Oscara, s jeho vítězstvím se ale rozhodně nepočítá.

George Clooney

Zato jméno George Clooney je v souvislosti s letošním vítězstvím zmiňováno víc než často. Clooney v roli nepříliš schopného otce v dramatu Děti moje exceluje a získal za ni už i Zlatý glóbus, což z něj činí letošního oscarového favorita.

[youtube_660]SeEJ6r7gMds[/youtube_660]

Hollywoodský idol by si tak mohl rozšířit svou sbírku zlatých sošek. Jednu získal totiž už v roce 2006 za vedlejší roli v thrilleru Syriana. Podle většiny prognóz k ní za pár dní přidá druhou.

Jean Dujardin

Francouz Jean Dujardin pravděpodobně je (nebo ještě donedávna byl) nejméně známým hercem z celé pětice nominovaných, přesto bude právě on největším konkurentem George Clooneyho. Důvod to má prostý, film The Artist, v němž Dujardin ztvárnil herce němého filmu, diváky okouzluje a s filmovými cenami si také velmi rozumí. Získal tři Zlaté glóby, sedm britských cen BAFTA a má deset oscarových nominací.

Samotný Dujardin už za svou poslední roli posbíral několik ocenění včetně ceny pro nejlepšího herce na festivalu v Cannes i na zmiňovaných BAFTA. Na letošních Oscarech má tak šanci své starší kolegy nakonec porazit.

Gary Oldman

Britský herec má na ocenění poměrně smůlu. Přestože má za sebou několik velmi známých rolí, jako Drákulu nebo Siriuse Blacka v Harrym Potterovi, málokdy za své úsilí získal byť jen nominaci na některou z prestižních cen. Letošní rok je výjimkou, má to však jedno velké ale.

[youtube_660]7yOJjkofU5Q[/youtube_660]

Přestože dostal Gary Oldman jakožto vysloužilý agent ve filmu Jeden musí z kola ven dostatek prostoru a předvedl vše ze svého úžasného herectví, zůstane pravděpodobně znovu nedoceněn, neboť jména Clooney a Dujardin jsou pro akademiky jednoduše zajímavější.

Brad Pitt

Ani Brad Pitt není zrovna dítětem štěstěny, alespoň co se Cen Akademie týče. V roce 1996 byl nominován za vedlejší roli ve sci-fi 12 opic, zvítězil ale Kevin Spacey. O třináct let později získal nominaci už za hlavní roli, tentokrát v dramatu Podivuhodný případ Benjamina Buttona. Vyhrál ale Sean Penn.

Letos je tak Pitt nominován potřetí. V roli baseballového manažera ve filmu Moneyball poodhalil hereckou polohu, na kterou u něho nejsme příliš zvyklí. Ubylo zářivých úsměvů, přibylo naopak ustaraných výrazů a vrásek na jeho čele. A jakkoli mu to prospělo, pravidlo Do třetice všeho dobrého v tomto případě nejspíš platit nebude a Brad Pitt znovu odejde s prázdnou.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Herci nominovaní na Oscara 2012 jsou starší pánové. I tak vás okouzlí