Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

RECENZE: Moneyball. Brad Pitt hraje na jistotu. Třeba i v baseballu

Lucie Šimůnková

Lucie Šimůnková

30. 11. 2011

FOTO: Moneyball (2011)Homerun, strajk, domácí meta, nadhoz nebo odpal. Bude vás nový film s Bradem Pittem bavit, i když fandíte Spartě a baseballovou pálku jste v životě neviděli?

Game-changing ball

Film Moneyball hraje s divákem dobře známou hru zvanou natočeno podle skutečné události. Jde o příběh Billyho Beanea (Brad Pitt), který se jako generální manažer baseballového týmu Oaklandských Es stal průkopníkem aplikace analytické metody sabermetrics.

Když jeho podfinancované družstvo ztratilo největší opory, musel za málo peněz najít slušnou náhradu. Mladý ekonom Pete (Jonah Hill) mu prostřednictvím statistických údajů ukázal, jak v levných hráčích vidět potenciál, který ostatní přehlíželi.

Ačkoli baseballoví veteráni mu prorokovali opak, Beane dokázal čísla a statistiku proměnit v sérii výher. S minimálními náklady dosáhl slušného úspěchu a ve sportu, kde se točí miliony dolarů na platu každého hráče, ukázal, že se tahle hra dá hrát i jinak.

FOTO: Moneyball (2011)

Vysloužilý hráč a jeho odborník přes čísla. Zdroj: distributor filmu

Zde samozřejmě přichází hlavní problém – lze si snímek patřičně užít, aniž by divák znal pravidla a historii baseballu? Naštěstí ano. Scénář se sice do značné míry opírá o dialogy plné slangu a narážek na legendární odpaly, ale zároveň staví na příběhu hlavního hrdiny, který je srozumitelný i bez znalosti žargonu. Jeho život poznamenalo unáhlené rozhodnutí, risk, který nevyšel podle jeho představ. Přestože se nestal legendárním hráčem, přes rozpad manželství, přes pochyby o sobě samém i o svých volbách, šel proti proudu a dokázal změnit zaběhnutý chod věcí.

Očima Oldřicha Mánerta: Film o baseballu nemá v evropských končinách naději na úspěch. Ale kdeže, Moneyball bere prostředí odpalovaných míčků jen jako kulisu pro osobní zpověď neúspěšného hráče, ale o to více pokrokového a riskujícího manažera s tváří Brada Pitta. Není důležitý výsledek, ale cesta k němu.

Středoevropanovi samozřejmě utečou některé sofistikované narážky na baseballovou historii, o to ale tak moc nejde, v centru dění je umíněný a na ostatní se neohlížející hlavní charakter, který se v některých aspektech nápadně podobá jistému zakladateli Facebooku. Ne náhodou stál za scénářem Moneyballu tvůrce Social Network Aaron Sorkin.

Hodnocení: 4****

Důležitou vlastností snímku je vyváženost. Moneyball, natočený podle stejnojmenného románu Michaela Lewise, má potenciál slzavého údolí a zároveň by dokázal diváka utopit v číslech. Ani jedno se však nekoná, protože tvůrci zdařile kombinují matematiku a emoce.

Čtěte více: Brad Pitt si v poslední době zahrál i v čistě uměleckém Stromu života

Na jednu stranu se film podobá snímkům jako Oko bere (2008) nebo seriálu Vražedná čísla, s jehož ústředním mottem (matematiku používáme každý den) se v kině setkáváme stále častěji. Na druhou stranu se mu daří nevzdalovat se podstatě – tedy sportu, který milují miliony fanoušků a který vyvolává na stovkách stadionů obrovské emoce.

Spojení sport-počítač může být problematické, protože narušuje romantickou vizi oblíbeného týmu. Neboť mnozí jsou pozváni, ale málokdo bude vybrán – tak snímek citací z Bible vyzdvihuje mýtickou postavu talentovaného hráče. Moneyball ale ukazuje, že statistika sice má přesné údaje, ale vítězství pokaždé nezaručí. To, že se vystříhal ultimativního happy-endu, je ostatně jednou z velkých předností filmu, díky které zůstává nohama pevně na zemi.

Excelové tabulky a výkonnostní grafy

Snímek využívá prvky sportovního žánru (archivní stopáž ze slavných utkání a voice-over sportovních komentátorů), přimíchává moderní záběry excelových tabulek a výkonnostních grafů, a to celé prodává v životopisném obalu, který zaručuje značnou identifikaci s hlavní postavou.

Dobří herci vynikají v dlouhých dialozích a střízlivém projevu. Kromě Pitta, jehož šibalský kukuč zůstává prakticky stejný, je třeba vyzdvihnout Philipa Seymoura Hoffmana (CapoteJack se chystá vyplout), jehož schopnost naprosto se proměnit pro potřeby dané role je obdivuhodná.

FOTO: Moneyball (2011)

Philip Seymour Hoffman jako nedůvěřivý trenér Oaklandských Es

Beane zvolil pro svůj tým jednoduchou strategii – hrát na jistotu. Moneyball divákovi netvrdí, že družstvo složené z vysloužilých a zraněných hráčů vyhraje Světovou sérii proto, že v něj všichni usilovně věří. Odhaluje proces založený na defenzivní hře, která ho dovede dostatečně daleko, aby si i ostatní uvědomili, že vysoký rozpočet neznamená jistotu výhry.

Není to romantika, kterou obyčejně nabízí sportovní žánr, ale tím spíše divákovi umožňuje vidět skutečný příběh, který se propaguje na plakátech.

Americká filmová databáze uvádí pod klíčovým slovem baseball více než tisíc snímků nejrůznějších žánrů. Lze téměř s jistotou tvrdit, že žádný z nich není původem z České republiky. Naší nátuře vyhovují spíše záležitosti jako Kožené slunce (2002) nebo Okresní přebor. Pro českého diváka může být Moneyball hůře pochopitelný. Avšak i když baseballovou pálku v kufru auta nevozíte, tento film si vaši pozornost rozhodně zaslouží.

Moneyball (Moneyball)

Drama / Sportovní / Životopisný
USA, 2011, 133 minut

Režie: Bennett Miller
Hrají: Brad Pitt, Jonah Hill, Philip Seymour Hoffman, Chris Pratt, Stephen Bishop, Brent Jennings, Nick Porrazzo

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Moneyball. Brad Pitt hraje na jistotu. Třeba i v baseballu