Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Recenze filmu Jack se chystá vyplout. Režisérský debut se nese v rytmu reggae

FOTO: Jack se chystá vyplout (2010)Na herci, který produkuje a režíruje vlastní film, kde navíc hraje titulní roli, je něco nesympatického. Copak je tak namyšlený, aby si myslel, že to nikdo nedokáže zahrát lépe? Lépe možná ne, ale nikdo by nezahrál troubu Jacka tak jako Philip Seymour Hoffman.

FOTO: Jack se chystá vyplout (2010)

Rande na slepo nemusí být vždycky trapas!, Zdroj: distributor filmu

Současné romantické komedie lze velmi jednoduše rozdělit na dva druhy. První vypráví o krásných, mladých a úspěšných lidech, kteří se do sebe zamilují a po mnoha peripetiích spolu žijí šťastně až do smrti. Oblíbený hollywoodský happy-end zaručen, stejně jako závěrečný polibek a svatba. Potom jsou zde ty ostatní. Vztahové, lehce romantické filmy s komickými prvky, které vyprávějí o mírně přihlouplých, často neúspěšných jedincích, kteří by se na obálku lifestylového magazínu nikdy nedostali. Přesto, nebo snad právě proto, mají tyto snímky své kouzlo. Jedním z nich je právě Jack se chystá vyplout.

By the Rivers of Babylon

Věčný herec ve vedlejší roli Philip Seymour Hoffman, jehož postava a celkový vzhled ho poslaly do škatulky milých troubů, usedl ve filmu Jack se chystá vyplout poprvé do filmové režisérské sesle. Diváci ho mohou znát například ze snímků Piráti na vlnách (2009), Mission Impossible III (2006) nebo Návrat do Cold Mountain (2003). Hoffman se hojně věnuje divadlu a pro svůj filmový debut si vybral stejnojmennou divadelní předlohu, ve které sám hrál.

FOTO: Jack se chystá vyplout (2010)

Jack už vyplouvá

Jack se chystá vyplout vypráví o čtyřech lidech, kteří žijí a pracují v New Yorku. Jack (Philip Seymour Hoffman) a Clyde (John Ortiz) jsou řidiči limuzín a nejlepší přátelé. Clydova žena Lucy (Dauphne Rubin-Vega) pracuje v pohřebním ústavu. Manželský pár již delší dobu prochází krizí, kterou vyvolala Lucyina nevěra, a rozhodne se Jacka seznámit s Connie (Amy Ryan). Mezi bázlivým Jackem a zakřiknutou Connie přeskočí jiskra a snímek vypráví o jejich postupném sbližování na pozadí rozpadu manželství Lucy a Clyda.

Očima Pavlíny Nouzové: Neuvěřitelně schizofrenní snímek. Nejprve na vás dýchne pohodou líznutou mírně smutným životem Jacka, což ve výsledku působí nesmírně skutečně a upřímně. Kdo totiž zažije první polibek jako z Hollywoodu při kýčovitém západu slunce? Kdo pozná hned na první pohled, že tohle je ta pravá? Druhá polovina jako by ale patřila úplně jinam. Vyostřené scény, jež působí přehnaně, a naopak zcela nereálně, trochu à la udělejme z toho takový ten nezávislý indie film. Doplňuje to ale skvělá písnička od Fleet Foxes, a tak vám zůstane jenom hřejivý pocit, že tohle se vážně povedlo. Alespoň z půlky.

Hodnocení: 3***

Snímek je do značné míry typickým příkladem feel-good movies, tedy filmu, který ukazuje pohodovou a klidnou verzi běžného života. Události, jež se v nich odehrávají, nejsou ničím výjimečné a doplňuje je optimistická nebo melancholická hudba. Zde je to neustále se opakující reggae verze písně By the Rivers of Babylon, nazpívaná Bobem Marleym.

Stejně jako reálný život jsou tyto filmy složené z mnoha hluchých míst, trapných okamžiků, nedokončených vět a nevyřčených přání. Postavy nikdy přesně neví, co říct ve chvíli, kdy to mají říct. Snímky nestojí na konverzačním humoru, který má vždy pevný základ ve scénáři, ale spíše na atmosféře. Divák vidí skutečný obraz života, nikoli jeho vyčištěnou a nablýskanou verzi.

Vaření a plavání

Clyde navštěvuje večerní školu a snaží se něčeho dosáhnout, aby si ho jeho žena mohla vážit. Jeho reakce na nevěru je snahou získat si respekt a mít ve vztahu navrch. Když Jack potkává Connie, začne se učit plavat, aby spolu mohli jít v létě na loďku, a vařit, aby jí mohl připravit večeři. Chystá se zkrátka vyplout z doku a začít žít pro někoho. V závěrečné sekvenci film velmi explicitně ukazuje, který z obou přátel vzal svůj vztah za správný konec. Nečiní tak moralisticky, avšak divák z něj těžko může získat jiný dojem, a optimistický film dostává díky Clydovu příběhu trochu hořkou pachuť.

Jack se chystá vyplout nezapře divadelní předlohu. Jeho velká část se odehrává v bytě u Clyda a Lucy. Postavy se však dostávají i ven a divák tak nemá pocit stísněnosti. Hezky a originálně si režisér pohrál se subjektivními záběry, které divákovi pomáhají k lepší identifikaci s postavou Jacka. Silnice pod mostem se prostřednictvím jeho vnímání mění v bazén, přípravy na vaření se stávají rituálem.

Samostatnou kapitolou je hudba. Volí různé odstíny i nálady od rozevlátého reggae, melancholického piana až po smutné balady. Pomáhá dotvářet atmosféru, ale je také prostředkem k odlákání pozornosti, když se film zadrhne. Snímek ve snaze dovést své ztvárnění života k co největší realističnosti často zbytečně dlouho ulpívá v některých scénách nebo záběrech, nechává herce jen tak stát a nepokračuje ve vyprávění. Tyto chvíle jsou potom v kontrastu s tím, jak lehce a přirozeně jinak film plyne.

Sice trouba, ale náš

Argumentů, proč natáčet romantické komedie s Gerardem Butlerem a Katherine Heigl namísto s Philipem Seymourem Hoffmanem a Amy Ryan, se najde celá řada. Proč například chodit do kina, když takových Jacků chodí po ulicích spousty? Proč sledovat příběh milého, ale přitroublého chlapa, co řídí limuzínu, když ve vedlejším sále je k vidění úspěšný a charismatický krasavec?

FOTO: Jack se chystá vyplout (2010)

I hodiny plavání mohou být pro vztah rozhodující

Odpověď je snadná. Čas od času je dobré připomenout si rozdíl mezi hollywoodským happy-endem a realitou. Zjistit, že lidé si obvykle prostě nemají co říct nebo si toho naopak chtějí říct spoustu, ale nedostanou k tomu příležitost. A uvědomit si, že ten život vlastně není tak špatný, dokud vám v uchu hraje Bob Marley, umíte plavat a občas i něco uvařit.

Jack se chystá vyplout (Jack Goes Boating)

Romantický/Komedie
USA, 2010, 89 minut

Režie: Philip Seymour Hoffman
Hrají: Philip Seymour Hoffman, John Ortiz, Amy Ryan, Dauphne Rubin-Vega

Hodnocení: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze filmu Jack se chystá vyplout. Režisérský debut se nese v rytmu reggae