Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Festival v Cannes je za námi. Rozdávaly se Palmy i vyhazovy za nácky

Kristýna Motlová

Kristýna Motlová

23. 5. 2011

V neděli 22. května skončil po slavnostním ceremoniálu 64. ročník dvanáctidenního filmového festivalu. Tradičně se udělovala různá ocenění včetně nejvýznamnější Zlaté palmy, netradičně byl po skandálu vyřazen jeden z režisérů.

FOTO: Angelina Jolie Cannes 2011

Angelina Jolie jako objekt fotografů v Cannes, Zdroj: youtube.com

I letos byla filmová přehlídka v Cannes plná zajímavých událostí. Jak už bývá zvykem, na červeném koberci se promenádovaly hvězdy ve více či méně slušivých robách. Promítala se spousta filmů, z nichž část bojovala o zisk některého z ocenění. A lidé se bavili. Ale zas až tak idylické to nebylo.

O rozruch se postaral režisér Lars von Trier, když o sobě, byť s humorem, prohlásil, že je nacista. Přestože se za svá slova následně oficiálně omluvil, nic platné mu to nebylo. Pořadatelé festivalu se ho rozhodli z festivalu vyloučit, což se stalo údajně vůbec poprvé v historii. Film Melancholia, který přijel dánský režisér do Cannes představit, ale v soutěži zůstal a mohl tak stále bojovat o nejvyšší ocenění.

Připomeňte si kontroverzní výroky režiséra von Triera

To však nakonec obdržel snímek Terrence Malicka, Strom života. Děj tohoto dramatu začíná v 50. letech 20. století, kdy sledujeme malého chlapce Jacka. Ten postupně roste, život mu hází klacky pod nohy a navíc se na něm podepisuje vliv tvrdé výchovy jeho otce. Ve filmu si zahrál Brad Pitt, Sean Penn nebo Jessica Chastain a do českých kin vstoupí 21. července. U srdce nás může zahřát, že ve filmu bude k slyšení i Smetanova Vltava, která hraje ostatně už i v samotném traileru.

Další z cen putovala do rukou Kirsten Dunst, a to za nejlepší herečku v již zmíněném sci-fi dramatu Melancholia. Držitelem mužské obdoby tohoto ocenění se stal Francouz Jean Dujardin, který zaujal ve filmu The Artist.

Další ocenění obdrželi například Nicolas Winding Refn za režii dramatu Drive, jako nejlepší scénář byl oceněn ten k filmu Hearat Shulayim. Tzv. Grand Prix získaly snímky dva – Once Upon a Time in Anatolia a The Kid With a Bike. Cenu poroty v čele s Robertem de Nirem obdržela režisérka Maïwenn a její drama Polisse.

Nejdůležitější ocenění z Cannes 2011:

Zlatá palma – Strom života (Terrence Malick)

Nejlepší herečka – Kirsten Dunst (Melancholia)

Nejlepší herec – Jean Dujardin (The Artist)

Nejlepší režie – Nicolas Winding Refn (Drive)

Nejlepší scénář – Joseph Cedar (Hearat Shulayim)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Festival v Cannes je za námi. Rozdávaly se Palmy i vyhazovy za nácky