Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Divadlo Komedie má nový soubor. Je Company.cz dobrou volbou?

Eva Síčová

Eva Síčová

10. 10. 2012

FOTO: Údolí včelS novou divadelní sezonou přichází nejočekávanější změna v kulturních kruzích. Divadlo Komedie, které v průběhu prázdnin změnilo své jádro, nasazuje částečně strašnický i nový repertoár, chystá několik premiér a představuje světu svůj soubor.

FOTO: Údolí včel

Jan Novotný – umělecký šéf Divadla Komedie a jeden z nejzkušenějších herců souboru. Zdroj: M. David, DK

Připomeňme si zápletku. Kvůli nedostatku financí se potácelo divadlo vedené Dušanem D. Pařízkem v krizi. Magistrát vyhlásilo v loňském roce konkurz na celou budovu divadla. Tedy nešlo jen o změnu ředitele či uměleckého šéfa, ale o kompletní výměnu souboru.

Šest inscenací ze Strašnického divadla:

Údolí včel (a. Vladimír Körner, r. Eva Bergerová)
Rozkvetly sekery (a. Viliam Klimáček, r. Vojtěch Štěpánek)
Oidipús Rex (a. Sofoklés, r. Jan Novotný)
Kebab, Gianina (a. Carbunariu, r. Vojtěch Štěpánek)
Murlin Murlo (a. Nikolaj Koljada, r. Michal Lang)
Testosteron (a. Andrzej Saramonowicz, r. Andrej Saramonowicz)

Konkurzu se zúčastnilo například Divadlo Letí, které nemá stálou scénu, nebo se svým dramaturgickým návrhem předstoupil před komisi režisér Štěpán Pácl. Neotřelý soubor Komedie nakonec nahradila společnost Divadlo Company.cz, které působilo osm let ve Strašnickém divadle. Otázkou zůstává, zda se Komedie nezařadí do výčtu tuctových divadelních institucí, které svou přítomností nepřinesou tak silný zážitek, jak se to dařilo režiséru Pařízkovi.

Divadlo Komedie pod vládou ženy

Ředitelka Eva Bergerová představila divadlo v přešitém hávu. Nové webové stránky přinášejí divákům veškeré informace o repertoáru, programu, historii společnosti, ale také samotného divadla. Od předešlého stylu se sice liší, ale strohost, pro kterou byla Pařízkova Komedie typická, ve virtuálním světě zatím zůstává. Zdali se posléze i stránky budou stáčet ke strašnické barevnosti, ukáže čas.

FOTO: Testosteron

Jednou z inscenací původně Strašnického divadla bude oblíbený Testosteron

Nesnadnou cestou kráčí především umělecký šéf Jan Novotný spolu s dramaturgyní Markétou Bidlasovou. Drobnohledu se nevyhne žádná inscenace, ale s hrdostí se vrhají do sezony ve středu 10. října s první premiérou hry Údolí včel od Vladimíra Körnera.

„Myslíme si, že všeobecná česká orientace na západní autory a divadlo vůbec byla po pádu komunismu u nás pochopitelná a potřebná. A do jisté míry stále ještě potřebná je,“ uvedla dramaturgyně Markéta Bidlasová.

Premiéry nové Komedie:

Naše třída
Autor: Tadeusz Słobodzianek
Režie, překlad: Eva Bergerová
Premiéra: prosinec 2012

Pornografie
Autor: Witold Gombrowicz
Režie: Gabriel Gietzky (PL)
Premiéra: březen 2013

Já Feuerbach
Autor: Tankred Dorst
Režie: Vojtěch Štěpánek
Premiéra: duben 2013

Her Master´s Voice
Autorka: Markéta Bidlasová
Režie: Vojtěch Štěpánek
Premiéra: červen 2013

Divadelní společnost si přináší mnoho kousků ze Strašnického divadla, a tak se můžete těšit na oblíbený Testosteron polského autora Saramonowicze, Sofoklova Oidipa Rexe nebo hru Rozkvetly sekery slovenského autora Viliama Klimáčka. Diváci se dočkají spolupráce i s českými divadelními soubory. První vlaštovkou bude již tento měsíc další ročník projektu Ostrava v Praze.

FOTO: Starý soubor Divadla Komedie

Fotografie souboru, která visela nad vchodem do divadla. Foto: Anna Kottová, TOPZINE.cz

Po tři večery od 26. do 28. října zhlédnou diváci tři inscenace z ostravských divadel. Divadlo Aréna představí oceněnou hru Tomáše Vůjtka s názvem S nadějí i bez ní, Divadlo Loutek uvede adaptaci polského muzikálu Malované na skle, jehož přebásnění se ujal Jarek Nohavica.

Čtěte také: Jaké premiéry chystají v Ostravě?

V Národním divadle moravskoslezském diváky pobaví oblíbenou inscenací Kuřačky mladé česko-chilské autorky Anny Saavedrové, jejíž přímou inspirací jsou slavné Tři sestry ruského dramatika A. P. Čechova.

Z DAMU přímou linkou do Komedie

Soubor Divadla Komedie se lehce omladí. Od předešlých zkušených herců v čele se Stanislavem Majerem, Romanem Zachem nebo Martinem Pechlátem si diváci budou muset zvyknout na čerstvou krev. Svůj herecký domov ve Strašnickém divadle a nyní v novém prostoru nalezli například herečka Kristýna Leichtová, herci Jan Hofman, Vojtěch Štěpánek nebo Filip Kaňkovský, který tento rok absolvuje na pražské DAMU.

Údolí včel

Divadlo Komedie

Vladimír Körner

Režie: Eva Bergerová

Hrají: Jan Novotný, Ljuba Krbová, Jan Zadražil, Jan Skopeček, Jiří Racek, Kryštof Nohýnek, Michal Slaný

Premiéra: středa 10. října

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Divadlo Komedie má nový soubor. Je Company.cz dobrou volbou?