Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Ostravské premiéry 2012: Co chystají u Bezručů nebo v Národním?

Aneta Filipová

Aneta Filipová

4. 10. 2012

FOTO: Norbert Lichý_DPBNová sezona je v plném proudu a divadla postupně připravují a odtajňují premiérové inscenace. Přečtěte si, jaké premiéry chystají ostravská divadla v sezoně 2012/2013.

FOTO: Norbert Lichý_DPB

Norbert Lichý je jednou z výrazných hereckých tváří Divadla Petra Bezruče Zdroj: Petr Hrubeš, DPB

Národní divadlo Moravskoslezské

Největší podíl ostravských premiér zaujímá se čtyřmi soubory Národní divadlo moravskoslezské. Scény dohromady připravily osmnáct premiér.

Prvním nově uvedeným operním dílem byla opera La Wally Alfreda Catalaniho, kterou v Ostravě uvedli 120 let po premiéře v legendární La Scale. Ostravská operní dramaturgie a režie sáhla po téměř zapomenuté opeře a do hlavní role obsadila uznávanou českou operní zpěvačku Evu Urbanovou.

Režie se chopil Václav Klemens, který s operou Národního divadla moravskoslezského nastudoval už Hadriána z Římsů nebo Hraběnku Maricu.

V listopadu uvede Ostrava Janáčkovu Káťu Kabanovou, o měsíc později Straussovu Noc v Benátkách a na jaře příštího roku bájného Lohengrina od Richarda Wagnera. Výčet operních premiér uzavírají tituly Verdi Gala a Anna Bolen, tragický operní příběh nevinné anglické královny odsouzené k smrti vlastním manželem Jindřichem VIII.

RECENZE: Ostravská Balada pro banditu se vrací po 16 letech

Činohra Národního divadla moravskoslezského po účasti na zahajovacích doprovodných akcích s názvy Jdeme za vámi! a Přijďte k nám! přichází s klasikou Oscara Wilda s názvem Jak je důležité míti Filipa.

V listopadu se na scéně Divadla Jiřího Myrona odehraje komedie Sajns fikšn od Mariana Pally, do jehož prozaického autorského košíku patří recesistické tituly jako Jak zalichotit tlusté ženě, Zameť mou hruď nebo Zápisky uklízečky Maud.

Do nového roku pak vstoupí činohra s rázovitým a humorným počinem Slož mě něžně a s dramatem Smrtihlav současného německého kontroverzního autora Martina Walsera. Na jaře se pak diváci mohou těšit na komediální detektivku Trable s Harrym a na dvě klasiky světového divadelního repertoáru, a to Sen noci svatojánské a Tristan a Isolda.

FOTO: CENCI_NDM

Anna Petržalková v loňském roce režírovala v NDM inscenaci Cenci  Zdroj: ndm.cz

Baletní scéna přitančí se dvěma premiérami, a to s Posledním Samurajem a Labutím jezerem. Premiérový přehled uzavírá opereta a muzikál. V těchto divadelních vodách uvidí ostravští diváci muzikál Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť, jehož spoluautorem je Andrew Lloyd Weber.

V přípravách je i večer plný operety s názvem Zpíváme s operetou v Klubu Parník. K dalším připravovaným hudebně-dramatickým titulům patří Čardášová princezna a Fantom Londýna.

Divadlo Petra Bezruče

Mottem pro aktuální sezonu je pro Bezruče něžná krutost a krutá něžnost. Osobitá ostravská scéna uvedla v září adaptaci Větrné hůrky v režii Jana Mikuláška.

Teď už se chystá na pět premiér, nad nimiž drží tvůrčí ruku výrazné osobnosti české divadelní režie. Jde například o Annu Petrželkovou, Jiřího Pokorného nebo Martina Františáka. Ten současně režíroval první novou inscenaci a současně světovou premiéru dramatizace románu Bernarda Malamuda Správkař.

Pětici premiér doplní tituly, jež Bezručům nabízí prostor pro osobitý a nekompromisní tvůrčí pohled. Je libo inscenace jako Pěna dní, Král Lear, Mrzák Inishmaanský nebo Revizor?

Komorní scéna Aréna a Divadlo loutek

V nové sezoně diváci také mohou navštívit Divadlo loutek a Komorní scénu Aréna, která nazvala sezonu 2012/2013 Rok sladkých pokušení. Její první premiérou bylo nastudování hry Eugèna Ionesca s názvem Plešatá zpěvačka. Vybrané inscenace a premiéry ostravských divadel také uvidí návštěvníci podzimního divadelního festivalu Ostravar.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ostravské premiéry 2012: Co chystají u Bezručů nebo v Národním?