Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Testosteron ve Strašnickém divadle prověří, jak velké mají muži postavení

Redakce

Redakce

30. 4. 2011

Strašnické divadlo nabízí zajímavá představení, mezi nimiž by naší pozornosti neměl uniknout oblíbený Testosteron. Tato hra si dala za cíl obecenstvo inteligentně pobavit a skutečně se jí to velmi daří.

OBR: Testosteron

Testosteron je přímo hmatatelný Zdroj:strasnickedivadlo.cz

Testosteron je hrou (situační komedií) sedmi mužů, kteří si povídají po nevydařené svatbě jednoho z nich. Celý rozhovor se odehrává v hospodě, v níž se měla za několik hodin konat zamýšlená svatební hostina. Divák má možnost nahlédnout do myšlenek několika rozdílných charakterů, poznat motivy jejich jednání a stane se svědkem mnohých bizarních odhalení. Ponaučení, jež si divák z představení odnese, je, že hladina testosteronu o ničem nevypovídá.

„Chlapi, provozoval někdo z vás sex jenom proto, aby si zlepšil profesní nebo společenské postavení?“

Hra tedy ukazuje mužský pohled na svět a laické názory na vztahy mezi mužem a ženou. Tyto názory jsou však posléze popřeny nebo potvrzeny i z pohledu vědeckého, jelikož mezi nevšední skupinou zbývajících svatebčanů je mimo jiné i sofistikovaný mikrobiolog Robal (Jaromír Nosek). Kromě něho se rozhovoru účastní také přítelkyní vyhozený kytarista (Vojtěch Štěpánek), podváděný redaktor časopisu o svatbách slavných (Jan Hofman) nebo otec ženicha (Jan Novotný). Poslední jmenovaný neustále následuje volání přírody a zanechává děti téměř všude, kam kdy zavítal.

Brilantní herecká spolupráce

Představení je skvěle zahráno a režie Vojtěcha Štěpánka je také velmi dobrá. Scéna působí poměrně uvěřitelně. Nevýhodou se jeví její velké rozměry. Herci sice dokáží prostor zaplnit tak, aby nevyzněl prázdně, ale i přes tuto snahu působí poněkud roztříštěně. Možná by nevadilo scénu o něco zmenšit, a tak dosáhnout větší dynamiky a přehlednosti. Jediným slabším momentem hry je závěr, který je zbytečně roztažený. Představení by mělo pravděpodobně skončit hlasem, který se ozývá z reproduktorů, sděluje hlavní poselství hry a celou ji tak dovedně ukončuje. Jakákoliv další scéna je naprosto zbytečná, ruší předchozí skvělé a úderné vyznění.

OBR:testosteron

Padne i pár tvrdých ran

Diváci sedí na jevišti a jsou tak nad herci, kteří hrají na volném prostoru běžného hlediště. Právě herci jsou v této inscenaci klíčovým prvkem a jejich herecká spolupráce je během celé hry dokonalá. Bez jejich strhujících výkonů by se jednalo jen o obyčejnou zábavnou hru, ale díky nim nabírá představení rychlé obrátky. Divák nevnímá pár nepovedených detailů a i kdyby, rád je promine. Není divu, že je Testosteron neustále vyprodán a sál po každém představení nadšeně aplauduje.

Strašnické divadlo samo uvádí, že se rozhodlo tuto hru inscenovat z toho důvodu, že hlavními návštěvníky českých divadel jsou ženy, a proto se zdá příhodné zařadit na program hru o ženách, která je však s výhradně mužským obsazením. Hra dokáže pobavit a přitom není hloupá a prvoplánová. Nenese v sobě zdánlivě velká poselství, ale přesto odkazuje na běžný život a nabízí interpretaci každodenních vztahových problémů i jejich důvodů.

Vztahy jsou v módě

Jedná se o výborné představení a mnou zmiňované nedostatky jsou v rámci představení skutečně nepodstatné. Testosteron je hra, kterou jistě doporučuji a spolu s Cavemanem v Divadle U Hasičů a Palace, Vše o mužích a Vše o ženách v divadle Palace nebo Shirley Valentine v divadle ABC a Rokoko tvoří skvělý vhled do myšlení mužů a žen a do důvodů jejich chování.

Strašnické divadlo

Testosteron

Autor: Andrej Saramonowicz

Režie: Vojtěch Štěpánek

Hrají: Jan Novotný, Jan Zadražil, Jiří Racek, Jan Hofman, Petr Jeništa, Jaromír Nosek, Vojtěch Štěpánek

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Testosteron ve Strašnickém divadle prověří, jak velké mají muži postavení