Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Nepřizpůsobiví ovládnou Zábradlí. Politické divadlo dostane prostor

Eva Síčová

Eva Síčová

12. 9. 2012

FOTO: Divadlo Na zábradlíDivadlo Na zábradlí své sezony tematizuje. Po loňském podtitulu Čí je to město? přichází nyní sezona s názvem Nepřizpůsobiví?. Divadlo navazuje na práci Jana Grossmana a Václava Havla, kteří jej formovali jako apelativně politické.

FOTO: Divadlo Na zábradlí

Divadlo Na zábradlí sídlí na Anenském náměstí v Praze Foto: Anna Kottová, TOPZINE.cz

Slovo nepřizpůsobiví nemusí diváci chápat jen jako přívlastek pro ty, kteří svým chováním a způsobem života obtěžují slušné občany (bezdomovci, opilci, drogově závislí či problémoví sousedé).

Čtěte také: Sezonu zahájí Na zábradlí inscenace Denně

Má být především výzvou k zamyšlení nad existencí člověka ve světě a nad tím, jaké je jeho patřičné místo na Zemi, pod Nebem, před druhými, pro druhé a s druhými lidmi.

První premiérou letošní sezony bude na konci října adaptace groteskní novely amerického spisovatele Nathanaela Westa Přítelkyně osamělých srdcí v režii David Jařaba. V hlavních rolích se představí stálice souboru Jiří Ornest i posila Stanislav Majer, který přichází z Divadla Komedie.

FOTO: Srdce temnoty

Stanislava Majera a Romana Zacha můžete nově vidět v Divadle Na zábradlí Zdroj: Kamila Polívková, Divadlo Komedie

Osamělá srdce, obklopená miliony lidí, touží po troše lidského tepla nebo alespoň vlídném hlase. Touží po slovech utěšitele. Co ovšem dělat, je-li utěšitel sám v bezvýchodném stavu a zcela neschopný každodenní existence.

Před Vánoci se pak můžeme těšit na další premiéru Život Galileiho autora Bertolda Brechta s Miloslavem Mejzlíkem v titulní roli a v režii uměleckého šéfa divadla Davida Czesanyho. Do repertoáru premiér se také dostane inscenace mladé autorky Barbory Andělové Krátké texty lásky, která odráží moderní milostnou komunikaci esemeskami.

FOTO: David Czesany

David Czesany si umí do každé hry přidat režisérský podpis Zdroj: Divadlo Na zábradlí

Mezi adaptacemi a novinkami nechybí ani klasika v podobě Višňového sadu Antona Pavloviče Čechova v režii Jana Friče. Celou sezonu pak zakončí hra Jana Kačeny a Robina Kvapila Život je krásný ČEZ, která zkoumá možnosti lidské energie v závislosti na energii vyvinuté firmou ČEZ.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nepřizpůsobiví ovládnou Zábradlí. Politické divadlo dostane prostor