Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Deset let LiStOVáNí. S Lukášem Hejlíkem řádili na jevišti ekonom i kněz

LiStOVáNí oslavilo deset let existence. Během té doby tvůrci scénicky přečetli 75 knih a doprovodilo je 40 autorů. Je to moje dítě, říká o projektu duchovní otec, herec Lukáš Hejlík.

Foto: Lukáš Hejlík

Projekt LiStOVání založil spolu se svými kamarády herec Lukáš Hejlík. Zdroj: listovani.cz

„Plány jsme s LiStOVáNím první tři roky neměli, dělali jsme to jen z čisté lásky, protože se lidi výborně bavili. Teď to děláme i za peníze a věřte, že se stejnou čistou láskou,“ komentuje začátky i úspěšné pokračování projektu jeden z jeho zakladatelů, herec Lukáš Hejlík.

Ze tří zakládajících kolegů a kamarádů v Českých Budějovicích se za deset let stal téměř dvacetičlenný soubor cestující po celé České republice i Slovensku. Před dvěma lety se například k ansámblu připojil uznávaný brněnský režisér Zdeněk Černín.

Zahrát se dá učebnice i kuchařka

Scénické čtení se v současnosti stává stále oblíbenějším, k čemuž pravděpodobně přispěl i projekt LiStOVáNí. „Tenhle druh zábavy/kultury jsme opravdu vymysleli my. Troufám si tvrdit, že jsme světově jedineční, což mi potvrzují autoři ze všech zemí,“ hrdě hlásí Hejlík. Zároveň ale dodává, že s úspěšností přicházeli také oběti, v tomto případě ztráta soukromí vlastního i svých blízkých.

Foto: Robert Fulghum

K LiStOVání se připojil i populární spisovatel Robert Fulghum

Za deset let se projektu podařilo scénicky přečíst celkem 75 knih, což prakticky znamená téměř každý měsíc novou inscenaci. Repertoár čítá knihy pro děti, mládež i dospělé, pohádky, romány, průvodce i kuchařku. Jak ale říkají tvůrci LiStOVáNí, publikum jednotlivých stylů a žánrů se často prolíná. „Naši dospělí jsou poměrně dětští,“ upřesňuje Lukáš Hejlík.

Nepřehlédněte: Exkluzivní rozhovor s Lukášem Hejlíkem

Rozmanitá jsou také místa, kde LiStOVáNí účinkovalo a účinkuje. Kromě tradičních menších i větších scén v České republice a na Slovensku jsou herci jako doma v kavárnách, knihovnách, ale i školních jídelnách a tělocvičnách.

Velkou divizou a o nic menší pochvalou projektu je hojná účast a doprovod autorů knih. K LiStOVáNí se několikrát připojil populární americký spisovatel a mimo jiné unitářský pastor Robert Fulghum. Naposledy s knihou Drž mě pevně, miluj mě zlehka. Dále se na jevišti objevila například jedna z nejprodávanějších britských autorek Sarah Watersová nebo C. D. Payne, tvůrce kultovního Mládí v hajzlu, se kterým letos LiStOVáNí projelo celé turné. Z českých spisovatelů si osobní účast nenechali ujít třeba Petra Dvořáková nebo Jiří Hájíček.

Foto: Ekonomie dobra a zla

Listování Ekonomií dobra a zla vyprodalo i Soho Theatre v Londýně

Za celkově nejúspěšnější knihu desetileté historie LiStOVáNí se dá považovat Ekonomie dobra a zla Tomáše Sedláčka. Ten v jejím scénickém čtení sám hraje. Inscenaci se podařilo několikrát vyprodat Novou scénu Národního divadla v Praze a dočkala se i anglického překladu, aby mohla vyjet za hranice.

LiStoVáNí si za deset let našlo slušné místo na kulturním výsluní. Není to čisté divadlo ani čistá literatura. Pořád nejde o vyloženě masovou záležitost, ale zároveň to už dávno není alternativní projekt pro pár fajnšmekrů. A přesně tohle cyklu scénických čtení sluší. Stejně jako stále větší popularita Lukáše Hejlíka, která přitáhne další diváky. Více číst nebo si aspoň nechat číst je dobré novoroční předsevzetí, ne?

Výběr z prolistovaných knih

Robert Fulghum – Co jsem to proboha udělal?
Tomáš Sedláček – Ekonomie dobra a zla
Douglas Adams – Stopařův průvodce po galaxii
C. D. Payne – Mládí v hajzlu
Arnold Lobel – Kvak a Žbluňk jsou kamarádi
Pavel Šrut a Kamila Miklínová – Lichožrouti
Petr Morkes – Komisař Vrťapka
Mariusz SzczygielGottland
Václav Havel – Prosím stručně
Jiří Hájíček – Fotbalové deníky

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Deset let LiStOVáNí. S Lukášem Hejlíkem řádili na jevišti ekonom i kněz