Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

LiStOVáNí Ekonomií dobra a zla: Vyměňte školní lavice za sedadla v divadle

Listování Ekonomií dobra a zla: Černobílá scéna i kostýmyCyklus scénických čtení s názvem LiStOVáNí je projekt uvádějící každý měsíc novou knihu. Na svém kontě má již několik desítek titulů. Jedním z kousků, do kterých se LiStOVáNí úspěšně pustilo, je český bestseller roku 2009 – Ekonomie dobra a zla od Tomáše Sedláčka.

Listování Ekonomií dobra a zla: Alan Novotný a Lukáš Hejlík

Alan Novotný a Lukáš Hejlík Zdroj: listovani.cz

Představit si scénické čtení beletristických knížek není nijak složité, obzvláště jde-li například o Příběhy včelích medvídků či povídek A. P. Čechova, obojí má LiStOVáNí ve svém repertoáru. Zdramatizovat ale téměř třísetstránkovou knihu o ekonomii? To by se mohlo zdát jako čiré bláznovství.

Jenže  právě odvážným štěstí přeje, protože tato volba se rozhodně vyplatila. Kromě interpretů tohoto scénického čtení, Lukáše Hejlíka a Alana Novotného, má na úspěchu představení velký podíl právě Tomáš Sedláček.

Tomáš Sedláček při LiStOVáNí svou knihou

Tomáš Sedláček při LiStOVáNí svou knihou

Ekonomie dobra a zla má k učebnicím ekonomie dost daleko. Podtitul knihy zní Po stopách lidského tázání od Gilgameše po finanční krizi. A Sedláček se na jejích stránkách snaží tento příběh vyprávět, což je pro dramatizaci ideální atribut.

Tohle se o Ježíšovi ve škole neučí

Představení má hned od začátku jednotnou linii. Stejně jako v knize, která je členěna na kapitoly podle významných osobností své doby, rozehrávají Lukáš Hejlík a Alan Novotný extravagantní etudy o těchto velikánech.

Platóna oděného do antického roucha či Ježíše s dlouhými vlasy se ale nedočkáte.  Nechybí vtípky ani pikantnosti ze soukromého života, a tak není divu, že se diváci těší na to, o kom bude další příběh.

Listování Ekonomií dobra a zla: Ježíš na Kříži v podání Lukáše Hejlík

Ježíš na Kříži v podání Lukáše Hejlíka

V průběhu inscenace vstupuje do děje a čte ze své knihy sám Tomáš Sedláček. Někdy přijde na jeviště po svých, jindy přijede na kole. Jeho výstupy jsou příjemně civilní, bohužel scény na bázi  zapomněl jsem se v zákulisí a teď jsem tady omylem jsou trochu obehrané a nuceně vtipné.

Pro ty, kteří dávali ve škole pozor při hodinách literatury a základů společenských věd, není představení asi žádným informačním překvapením. Nicméně najít nové souvislosti a pozvednout si studijní sebevědomí rozhodně není k zahození.

Není nad zábavné čtení

Ti, kdo se v ekonomii vyznají, nebo si to přinejmenším myslí, si mohou být jisti, že je toto LiStOVáNí nenechá chladnými. Naopak, budou porovnávat, přitakávat či polemizovat. A určitě se budou bavit. Stejně jako všichni ostatní, kteří navíc odejdou s pocitem vědění, které nestálo příliš úsilí. Vždyť kdyby tímto způsobem někdo zpracoval všechny knížky z povinné četby, neměli by učitelé co na práci.

LiStOVáNí Ekonomií dobra a zla

LiStOVáNí Ekonomií dobra a zla

Funkčně strohá, přesto nic nepostrádající scéna je laděná ve stylu tématu. Dobro a zlo, černá a bílá. Stejně tak kostýmy Hejlíka a Novotného, které jsou doladěné až do rukaviček. Výrazným  prvkem je i nekonvenční hudba, kterou pro toto LiStOVáNí složil DJ Fatte.

Se Sedláčkem si lze i popovídat

Samotné scénické čtení trvá  pouhých 55 minut. Na divadle je často těžké určit správnou míru toho, jak dlouho se dokáže divák bavit. LiStOVáNí Ekonomií dobra a zla však potvrdilo, že v nejlepším se má přestat. Fanoušci Tomáše Sedláčka, po představení jich bylo jistě ještě víc než před ním, si přišli na své při následné debatě s autorem prolistované knihy.

Listování Ekonomií dobra a zla: Černobílá scéna i kostýmy

Dobro a zlo: černobílá scéna i kostýmy

Na příští LiStOVání Ekonomií dobra a zla Tomáše Sedláčka můžete zajít už 30. ledna na Novou scénu Národního divadla v Praze. Představení začíná ve 20 hodin. Vstupenky jsou k dostání na pokladně ND.

Nová scéna Národního divadla

Ekonomie dobra a zla

LiStOVáNí – cyklus scénických čtení

Úprava: Lukáš Hejlík

Účinkují: Lukáš Hejlík, Alan Novotný, Tomáš Sedláček

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

LiStOVáNí Ekonomií dobra a zla: Vyměňte školní lavice za sedadla v divadle