Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Ráno byl ekonom Tomáš Sedláček v USA. Večer seděl ve Švandově divadle

Anna Kottová

Anna Kottová

27. 10. 2011

FOTO: Ekonom Tomáš SedláčekScénické rozhovory se pravidelně konají ve Studiu Švandova divadla. Už od roku 2003 je moderuje David Hrbek. Pozvání tentokrát přijal ekonom Tomáš Sedláček, charakteristický svým vzhledem chytré lišky ryšavé.

FOTO: Ekonom Tomáš Sedláček

Ekonom Tomáš Sedláček zahájil letošní sezónu Scénických rozhovorů Foto: Zdeněk Tichý, ŠD

Scénické rozhovory rozhodně nejsou soubojem mezi hostem a moderátorem. Jde spíše o rozhovory profilové. Moderátor David Hrbek, klidný vnímavý chlapík s plnovousem, se snaží svého hosta představit a přiblížit ho divákům.

Čtěte upoutávku: Tomáš Sedláček přijal pozvání do Švandova divadla

Po dosednutí na barovou židličku Sedláček odsunul připravenou vodu, a naopak si přitáhl světlé pivo. David Hrbek raději zůstal u vody. První téma, které rozhovor před vyprodaným sálem odstartovalo, se týkalo Sedláčkovy knihy Ekonomie dobra a zla.

Očima Báry Nachtmanové: U scénického rozhovoru máte zvláštní pocit, jako byste byli publikum v televizním pořadu, ale na druhou stranu tady nikdo nenatáčí, máte možnost se hosta sami ptát. Rozhodně to není divadelní představení, oba aktéři nic nehrají, ale o to víc se snaží, aby téma bylo zajímavé, otázky originální a aby se celebrita rozpovídala. Tomáš Sedláček je jasným důkazem toho, že o hloubavých tématech hovoří s nadhledem, vtipem a originalitou jemu vlastní, zvlášť když je to pořádné sedláčkovské téma.

Rozhovor se stočil na práci a podobná témata, kterými David Hrbek představoval ekonoma divákům. Sedláček používal při vyprávění výraznou gestikulaci a mě osobně překvapil vtipnými příměry. Vždycky jsem si ekonoma představovala jako sucharského nabručeného morouse se zamračeným výrazem, vráskami na čele a mnoha čísly v hlavě.

Podívejte se: LiSTOVáNÍ představilo Ekonomii dobra a zla

Ekonomii v Sedláčkově podání by ale rozuměl snad každý, protože ji vysvětluje opravdu lidsky, nikoli vědecky. Sám přiznává, že čísla by se měla brát s rezervou a že ho lákají spíše ekonomicko-filosofická témata. „Dobrého doktora nepoznáte, když je vaše dítě zdravé, ale až když onemocní,“ připodobnil ekonomy a finanční krizi.

FOTO: Ekonom Tomáš Sedláček a moderátor David Hrbek

Moderátor David Hrbek zasahoval jen minimálně

Složitější téma se najednou změnilo ve zcela lidské. Moderátor David Hrbek uhodil jedinou otázkou hřebíček na hlavičku a zatloukl ji hluboko do duše Tomáše Sedláčka. „Čeho se bojíte vy?“ zeptal se trefně Hrbek. „Bojím se, že se zjistí, že ničemu nerozumím,“ odpověděl vtipně, i když trochu vyhýbavě, ekonom.

Za chvíli už Tomáš Sedláček vedl prakticky monolog a moderátor zasahoval pouze minimálně. Z ekonomiky se téma plynule přesunulo k politice. Václava Havla připodobnil ke Gandalfovi z Pána prstenů nebo Mistru Yodovi z Hvězdných válek. Oba prý vypadají nenápadně, ale mají obrovskou moc, kterou používají jen v mezních situacích.

Nepřehlédněte: Interpelace zahájí sezónu pěkně zostra

Padla jména bývalého premiéra Topolánka, současného ministra financí Kalouska, prezidenta Klause nebo bývalého státního úředníka Bátory. Pochválil ministra financí Kalouska, a naopak se vyhranil proti ekonomickým názorům prezidenta Klause.

Zabrousilo se i na téma Sedláčkova pořadu Interpelace, který uvádí každý čtvrtý čtvrtek v měsíci od 17:00 Nová scéna Národního divadla. Rád by pořad změnil a zval si méně politiků, nebo spíše žádné. Naopak by na červených křeslech rád viděl více intelektuálů.

FOTO: Ekonom Tomáš Sedláček

Sedláček se v záři reflektorů zapotil

„Média chtějí, abyste komentoval ekonomickou situaci, nyní odpovídáte na otázky v pořadu Scénické rozhovory. Jak se cítíte na druhé straně jako moderátor pořadu Interpelace?“ ptal se TOPZINE.cz. „Necítím se v téhle roli úplně nejlépe,“ odpověděl Tomáš Sedláček a dodal, že komentování mu jde rozhodně lépe.

Posledních 10 minut se mohli ptát diváci a původně plánovaná hodina a půl se protáhla na hodiny dvě. Ze Švandova divadla jsem odcházela s pocitem, že jsem se od Tomáše Sedláčka dozvěděla několik námětů k zamyšlení, ale hlavně jsem se královsky pobavila.

Scénické rozhovory

Švandovo divadlo

Moderátor: David Hrbek
Budoucí hosté:
Úterý 29. listopadu 19:00: Jiří Mádl
Úterý 6. prosince 19:00: Luděk Sobota

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ráno byl ekonom Tomáš Sedláček v USA. Večer seděl ve Švandově divadle