Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Vybrali jsme 10 nejlepších filmových remaků. Od Hitchcocka i Nolana

Kristýna Motlová

Kristýna Motlová

13. 1. 2013

Vybrat si starší film a natočit ho znovu chce pořádnou dávku odvahy. Občas to ale přinese své ovoce. Právě jako v deseti případech remaků, které se jejich tvůrcům povedly.

FOTO: Kruh

Tak sympatickou holčičku jistě japonský originál neměl. Zdroj: Dreamworks

Natáčení remaků není snadnou záležitostí, přesto je ve filmařských vodách poměrně oblíbené. Bohužel málokdy se diváci dočkají výsledku, jenž za něco stojí. My jsme pro vás vybrali takové remaky, které nejen že se kvalitativně dotáhly na své filmové předlohy, ale v některých případech je dokonce překonaly.

10. Kruh

Inspirací pro film Gorea Verbinského byl japonský horor Ringu, který vstoupil do asijských kin začátkem roku 1998 a stal se zde hitem. Informace o tom se následně dostaly do USA a remake na sebe nenechal dlouho čekat. Kruh si fanoušci oblíbili pro jeho nápad (byť není původní), hutnou atmosféru a výbornou hudební složku od Hanse Zimmera. Úspěch bohužel přiměl tvůrce natočit pokračování, které ani nestojí za řeč.

9. Muž, který věděl příliš mnoho

Točit remake je jedna věc, ale točit remake vlastního filmu je věc druhá. Jaké je předělávat své dílo, si vyzkoušel Alfred Hitchcock. Režisér se rozhodl, že chce svůj stejnojmenný film z roku 1934 překonat, a natočil ho tedy znovu, tentokrát barevně. V jednom se mu jeho mise skutečně podařila, Muž, který věděl příliš mnoho z roku 1956 byl totiž na rozdíl od svého staršího brášky oceněn Oscarem, a to za píseň Que Sera, Sera.

[youtube_660]flGCik0MMKo[/youtube_660]

8. Moucha

Původní sci-fi horor z roku 1958 pojednává o vědci, jehož DNA se při experimentu smíchá s muší, a on se tak začíná proměňovat v mouchu. Úspěchu se však dočkal až jeho remake se stejným příběhem i názvem z roku 1986, který zrežíroval David Cronenberg. Jeho Moucha se řadí mezi nejlepší filmy svého žánru. Získala také sošku Oscara za nejlepší masky.

7. Insomnie

I Christopher Nolan si vyzkoušel natáčení remaku. V jeho případě se jednalo o původně norský krimi film z roku 1997. Hlavní rozporuplnou roli detektiva, kterou ztvárnil ve starším snímku Stellan Skarsgård, hrál v remaku z roku 2002 Al Pacino. Norská Insomnie vítězí severskou syrovostí, ta americká kvalitní režií. Ve výsledku je to tedy remíza.

6. Věc

Remake z roku 1982 stejně jako jeho o jedenatřicet let mladší předloha byly natočeny podle románu Who Goes There od Johna W. Campbella Jr. Zatímco původní The Thing From Another World příliš nezaujala, Věc Johna Carpentera bývá označována za jeden z nejlepších a nejděsivějších hororů. I sám režisér přiznal, že jde o jeho nejoblíbenější film z vlastní tvorby.

FOTO: George a Brad Pitt ve filmu Dannyho parťáci

Danny Ocean a jeho banda mají hlavy plné nápadů a ústa plná hlášek. Zdroj: Warner Bros.

5. Dannyho parťáci

V roce 1960 si říkali Dannyho jedenáctka, byli černobílí a v jejich čele stál jakožto Danny Ocean Frank Sinatra. V remaku z roku 2001 už to byli Dannyho parťáci (alespoň podle českých distributorů), barvy měli na rozdávání a vedle hlavního George Clooneyho se objevila řada dalších hollywoodských hvězd. V obou případech vykrádají kasina, mají styl a jsou zbožňováni filmovými diváky.

4. Pro hrst dolarů

Remaky japonských filmů jsou ve Spojených státech velmi oblíbené. Důkazem je mimo jiné i první film z westernové trilogie Sergia Leoneho. Pro hrst dolarů z roku 1964 byl natočen podle snímku režiséra Akira Kurosawy s názvem Tělesná stráž (v originále Yôjinbô), který vznikl o tři roky dříve. Vynikající hudbu k remaku složil Ennio Morricone a započal tak svou spolupráci s režisérem Leonem.

3. Zjizvená tvář

Legendární gangsterka z roku 1983 vypráví o uprchlém vězni jménem Tony Montana, který si po příjezdu na Floridu buduje díky své drzosti a bezohlednosti čím dál lepší postavení v drogovém byznysu. Tonyho si zahrál Al Pacino a o své roli několikrát prohlásil, že je jeho vůbec nejoblíbenější. V původní černobílé Zjizvené tváři z roku 1932 se hlavní postava jmenovala Tony Camonte a ztvárnil ji Paul Muni.

[youtube_660]5juO62j7W3Q[/youtube_660]

2. Sedm statečných

Znovu Japonsko, znovu western a znovu Akira Kurosawa. Jeho Sedm samurajů z roku 1954 dalo impulz Johnu Sturgesovi a o šest let později se premiéry dočkalo Sedm statečných. Po ní daroval režisér původního snímku režisérovi remaku samurajský meč na znamení toho, že se mu předělávka líbila. Líbí se i divákům, kteří western často řadí mezi nejlepší filmy svého žánru, totéž ale platí i o jeho starší verzi.

1. Skrytá identita

Že Martin Scorsese umí točit remaky, ukázal už u Mysu hrůzy, ve Skryté identitě to jen potvrdil. Předlohou pro jeho kriminální drama byla rovnou trilogie, konkrétně hongkongská Volavka z roku 2002 a její dvě pokračování. Přestože už původní film byl úspěšný, v USA se povedlo úspěch ještě znásobit. Scorseseho snímek z roku 2006 získal čtyři Oscary včetně toho nejcennějšího za nejlepší film. Tenkrát se jednalo teprve o druhý remake, který zlatou sošku obdržel. Skrytou identitu předběhl pouze Oscary ověnčený Ben Hur.

[poll id=“163″]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vybrali jsme 10 nejlepších filmových remaků. Od Hitchcocka i Nolana