Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Stellan Skarsgård: Něžný drsňák, který vychovává sedm dětí

Alice Hříbalová

Alice Hříbalová

24. 1. 2012

!Profil herce!Filmovým nadšencům se možná při vyslovení jeho jména vybaví kontroverzní režisér Lars Von Trier, v jehož filmech je Stellan stálicí. Byla by ovšem chyba zapomenout na Švédovy další snímky, které ho proslavily po celém světě.

FOTO: Stellan Skarsgård ve snímku Bezva chlap

Stellan Skarsgård se narodil ve švédském městě Gothenburg. Nedá se říct, že by měl zrovna poklidné dětství, kvůli pracovním aktivitám otce se celá jeho rodina, která se postupem času rozrostla ještě o 4 další děti, neustále stěhovala. Nikdy nenavštěvoval žádnou hereckou školu, svůj talent začal rozvíjet v šestnácti letech přímo na jevišti a také ve švédském televizním seriálu Bombi Bitt a já. V něm ztvárnil titulní roli a získal si srdce spousty pubertálních divaček.

Zviditelnil se díky roli idiotského vraha

Herec vystřídal angažmá v několika divadlech, před filmovou kamerou si poprvé zahrál již počátkem 70. let, ale prosadil se až v roce 1982 díky snímku Prostoduchý vrah. Režisér Hans Alfredson jej obsadil do role Svena, sirotka, jehož všichni považují za méněcenného hlupáka. Za svůj herecký výkon si Stellan vysloužil Stříbrného medvěda na MFF v Západním Berlíně v roce 1988.

V tomtéž roce taky přišla první role ve větší filmové produkci, a to ve snímku Nesnesitelná lehkost bytí. V adaptaci románu Milana Kundery měl jen malou roli, ale srdce nejen švédských filmových fanoušků si postupně získával dalšími snímky. Za zmínku stojí americký thriller Hon na ponorku, kde si zahrál ruského kapitána Tupoleva. Snímek mimochodem získal Oscara za nejlepší střih a také další nominaci za nejlepší zvuk.

FOTO: Stellan Skårsgard ve filmu Bezva chlap

Často se mu přezdívá Něžný drsňák, Zdroj: distributor filmu

Spolupráce s Larsem von Trierem přinesla své první ovoce v roce 1996 v podobě snímku Prolomit vlny. Dnes tohoto dánského režiséra a Stellana spojují zatím čtyři filmy – kromě Prolomit vlny se jedná o  Tanec v temnotáchDogville a nejnovější von Trierův snímek Melancholia.

Ačkoliv mají oba umělci pochopitelně dobrý vztah, nejraději Stellan pracuje s norským režisérem Hansem Petterem Molandem. Zahrál si v jeho snímcích Aberdeen nebo Bezva chlap. Jsou velmi blízcí přátelé a herec sám tvrdí, že jsou jako manželé a jeden druhému chybí, když dlouho nejsou v kontaktu.

Náboženství opravdu v lásce nemá

Přestože jsme Stellana dlouho nemohli spatřit v nějakém blockbusteru, i jeho komerce časem dostihla. Objevil se v populárních Pirátech z Karibiku, kde si zahrál otce hlavního hrdiny. Pěvecký talent pro změnu předvedl ve filmu Mamma Mia! a v dramatu Goyovy přízraky si dokonce zahrál samotného malíře. Jeho hvězda dále stoupá, v minulém roce se podílel na velkolepé legendě Thor nebo na thrilleru režírovaném Davidem Fincherem Muži, kteří nenávidí ženy.

Stellan Skarsgård se nenudí jak v pracovním, tak v osobním životě. Celkem má sedm dětí a tvrdí, že je jich tolik, aby se mohly navzájem hlídat. Rozhodně se tedy v jeho případě nejedná o nějaký náboženský fanatismus. Právě naopak, Stellan je hrdým odpůrcem náboženství. Po nechvalně známém 11. září 2001 si přečetl Bibli i Korán a považuje je za násilné. Také tvrdí, že pokud by Bůh byl tak marnivý a opravdu vyžadoval neustálé projevy uctívání, ani by za úctu nestál.

V současné době žije herec ve Švédsku. Je podruhé ženatý a zatím poslední potomek se mu narodil v roce 2009. V minulosti navštívil i MFF Karlovy Vary, kde dokázal, že je se svými  191 cm nejen pozoruhodně vysoký, ale také výjimečně milý. Skarzie nebo také Něžný drsňák, jak mu mnozí přezdívají, zkrátka určitě stojí za povšimnutí.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Stellan Skarsgård: Něžný drsňák, který vychovává sedm dětí