Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Zakázané knihy. Odyssea obvinili z obscénnosti, Harry Pottera ze satanismu

Redakce

Redakce

15. 4. 2013

Knihy o Harry Potterovi byly v USA páleny kvůli podezření z okultismu, Alenka v říši divů byla zakázána a Lolita nesměla překročit britské hranice. Nevěříte? Podívejte se na zakázané knihy.

Vladimir Nabokov – Lolita

Známý příběh o intimním vztahu mezi mužem středního věku a dvanáctiletou dívkou vyšel poprvé v roce 1955. Od svého vydání až do roku 1959 bylo nezákonné dovážet Lolitu přes hranice do Velké Británie. Dnes je dílo považováno za jeden z nejlepších románů 20. století.

David Herbert Lawrence – Milenec lady Chatterley

Kniha D. H. Lawrence popisuje milostné vztahy ženy, která se provdala za invalidního muže. Milenec lady Chatterley je však i kritikou společnosti a jejího uspořádání. Pro svůj erotický podtext byla kniha ihned po vydání v roce 1928 ve Velké Británii osočena z pornografie a do roku 1960 byla zakázána. Hned první den jejího vydání se prodalo 200 tisíc výtisků.

Erich Maria Remarque – Na západní frontě klid

Jedno z nejuznávanějších beletristických děl o první světové válce zakázala nacistická vláda v roce 1933. Důvodem bylo nepřátelské zobrazování německých vojenských sil.

Boris Pasternak – Doktor Živago

Boris Paternak ve své knize Doktor Živago popisuje život v Rusku po bolševické revoluci. V roce 1958 byl Paternak nucen odmítnout Nobelovu cenu za literaturu, jinak mu hrozilo vyhoštění ze země. V bývalém Sovětském svazu byla kniha zakázána až do roku 1988.

George Orwell – 1984

Vizionářská kniha George Orwella s názvem 1984 byla v Americe zakázána, protože měla nálepku prokomunistické literatury a popisovala hrozbu totalitního režimu a cenzury. Je však ironií, že naopak v SSSR byla zakázána pro kritiku sovětského režimu.

James Joyce – Odysseus

Joyceův výpravný román Odysseus byl dlouho považován za jedno z nejvýznamnějších děl literární moderny. Američané knihu prohlásili za obscénní kvůli zmínkám o masturbaci a v roce 1921 román zakázali. Zákaz platil až do roku 1930.

Anne Franková – Deník Anny Frankové

V deníku Anna Franková popisuje, jak se s rodinou schovávala před nacisty a později pobývala v koncentračním táboře Bergen-Belsen. Kniha vyšla v roce 1952 a od té doby byla přeložena do 60 jazyků. Po celém světě se prodalo přes 30 milionů kopií. Dnes na knihu platí zákaz v Libanonu, kde ji dokonce vymazali ze školních učebnic. Důvodem je údajná propagace sionizmu a pozitivní líčení Židů. Z těchto důvodů byly zakázány i například knihy Schindlerův seznam a Sofiina volba.

FOTO: Knihy o Harry Potterovi byly v USA páleny, Zdroj: sxc.hu

Knihy o Harry Potterovi byly v Americe dokonce páleny. Zdroj: sxc.hu

Dan Brown – Šifra mistra Leonarda

Bestseller Dana Browna si pohrává s biblickými příběhy. Takový přístup se samozřejmě nezamlouvá katolické církvi, která v roce 2008 bránila natáčení filmového zpracování druhého dílu knihy s názvem Andělé a démoni. Mluvčí Vatikánu, otec Marco Fibbi, prohlásil: „Obvykle čteme scénář, než se rozhodneme, ale v tomto případě to nebylo nutné, stačilo jen jméno Dan Brown.“

Adolf Hitler – Mein Kampf

Za doby nacistického režimu se prodaly miliony kopií Hitlerovy autobiografické knihy a zároveň manifestu Main Kampf. V roce 1945 byla kniha v Německu úplně zakázána. Chystá se však komentovaná verze knihy, která má vyjít v roce 2015, kdy skončí autorská práva. Ty si momentálně nárokuje státní bavorská správa. Kniha byla zakazována nebo alespoň omezována po celém světě. Například v Polsku byla zveřejněna až v roce 1992 a v Argentině je její zveřejnění nebo dovážení ve velkém množství nezákonné i dnes.

J. K. Rowlingová – Harry Potter

Celkem se prodalo 450 milionů výtisků knih o populárním čaroději Harry Potterovi, Rowlingová si tedy s nedostatkem čtenářů nemusí lámat hlavu. Nicméně i přes celosvětovou oblibu byly první čtyři díly nejvíce zakazovanými knihami v Americe. Rowlingová byla nařčena z podpory čarodějnictví, okultismu a satanismu. Nátlak vyvíjeli také někteří rodiče, kteří bojovali za odstranění knih o Harry Potterovi z knihoven.

Lewis Caroll – Alenka v říši divů

Kniha Lewise Carolla z roku 1865 je krásným příběhem plným fantazie, který okouzlil čtenáře a čtenářky napříč generacemi. Podle guvernéra čínské provincie Ho Chiena je však  tato kniha hrozbou, proto ji v roce 1931 v provincii Hunan zakázali. Důvodem překvapivě nebyla sugesce užívání halucinogenů, nýbrž mluvící zvířata. Podle guvernéra je „katastrofální, aby zvířata a lidské bytosti byly postaveny na stejnou úroveň“.

Ohodnoťte tento článek:
2,5
Právě čtete

Zakázané knihy. Odyssea obvinili z obscénnosti, Harry Pottera ze satanismu