Menu
TOPZINE.cz
Čtenářský deník, profily spisovatelů

J. K. Rowlingová: Jak britská Popelka k čarodějnému štěstí přišla

Hana Mazancová

Hana Mazancová

10. 8. 2011

Řekne-li se jméno J. K. Rowlingové, ihned se nám vybaví Harry Potter. Ať už v knižním nebo filmovém kabátě, i toto jméno v sobě skrývá mnohem více. Mluvíme o do detailu promyšleném a čtivě popsaném světě kouzelníků, čar a zázraků, který se zrodil v hlavě jedné mudlovské matky ve vlakovém kupé. Pojďte se s Topzine.cz projet Bradavickým expresem po cestě životem J. K. Rowlingové.

Rodiče J. K. Rowling se potkali na legendárním King´s Cross station. Její matce byla zima a otec jako pravý britský gentleman jí nabídl svůj kabát. Po roční známosti se zamilovaný pár vzal a za další rok, přesněji 31. července 1965, přichází na svět Joanne. Rodina se poměrně často stěhovala, avšak přesun do Winterbournu byl pro pozdější Joanninu spisovatelskou dráhu důležitým okamžikem.

Harry Potter, který nebyl Harry Potter

V sousedství totiž bydlela rodina Potterů. Později jejich syn tvrdil, že se jmenuje Harry a již v dětství se s malou Jo oblékali jako kouzelníci. Rowling tato tvrzení popřela s tím, že mezi nimi naopak panovaly neshody. Malý Potter totiž hodil kamenem po sestře Di.

OBR: Ford Anglia

Starý dobrý Ford Anglia. A kde má křídla?, Zdroj: wikipedia.org

Na střední škole ve Wyedeanu potkala svého kamaráda Seana Harrise. Druhý díl Tajemná komnata je věnovaný právě jemu, protože to on vlastnil starý Ford Anglia. Auto, které v příběhu Harryho Pottera vlastní i kouzelnická rodina Weasleyů. Navíc byl Sean první, kdo uslyšel o Joannině přání být spisovatelkou.

Recenze filmu Harry Potter a Relikvie smrti – část 2. Čarodějná sága končí. Obliviate

Na vysoké škole studovala francouzštinu, avšak později zjistila, že to byla chyba. Nějaký čas pobývala na studiích v Paříži a po univerzitě se vydala do Londýna. Zde je důležité zmínit její práci pro Amnesty International, kde působila na pozici badatelky a tajemnice. Po určité době přišlo další stěhování. S tehdejším přítelem se rozhodli odstěhovat do Manchesteru. A při zpáteční cestě po celodenním shánění bytu to všechno začalo.

Kde se vzal, tu se vzal

Přišel onen nápad jménem Harry Potter. Avšak co čert nechtěl, J. K. R. u sebe neměla pero a stydlivost jí nedovolila, aby se optala spolucestujících. Což bylo jenom dobře. Vlak měl zpoždění a Rowling tak měla dostatek času, aby si vše promyslela. Když začala psát první díl Harry Potter a Kámen mudrců, nejednalo se pouze o první ročník čarodějnického učně v Bradavicích, o kterém kniha pojednává. Při psaní vznikal ucelený obrázek Harryho života. Jenže 30. prosince 1990 zasáhla život Rowling i Harryho těžká rána.

OBR: Harry Potter nástupiště

Jak se dostat na nástupiště, které neexistuje?, Zdroj: sxc.hu

Ve věku 45 let umřela Joannina matka, které lékaři již dříve diagnostikovali roztroušenou sklerózu. Matčina smrt se projevila přímo na postavě samotného Harryho Pottera. Jeho city k zesnulým rodičům se prohloubily, pro čtenáře se staly skutečnějšími. Nejlepším důkazem je zřejmě kapitola Zrcadlo z Erisedu.

Harry Potter: Tak jde čas s nejznámějším čarodějem

Joanne se devět měsíců poté vydala do Portugalska, kde vyučovala angličtinu. Zde vznikla téměř polovina Kamene mudrců. V roce 1993 se vrátila zpět do Edinburgu. Chtěla začít znovu učit, jenže práce na plný úvazek by jí nedovolila pokračovat dál v psaní. A právě v tuto dobu se rýsuje americký sen o tom, jak svobodná matka bez práce udělala díru do světa.

S chutí do toho a půl je hotovo

Joanne se tedy rozhodla, že bude psát a psát. První agent, kterému odeslala úvodní tři kapitoly, jí je vrátil takovou rychlostí zpátky, že prostě nemohl být schopen je přečíst. Naštěstí druhý agent Christopher odpověděl sice jen dopisem o dvou větách, to ale bohatě stačilo, aby se věci daly do pohybu. Teprve až za celý dlouhý rok se podařilo najít vydavatele. Bloomsbury byla jediná společnost, která si troufla vydat knihu pro děti od nezaměstnané matky samoživitelky. A všichni dnes víme, že to byla ona pověstná trefa do černého.

Co číst, když Harry Potter došel až na konec své cesty?

Nutno říci, že dětské knihy nejsou zrovna sortiment, jímž se vydělávají peníze (pokud nejste Madonna), natož když je autorem žena (pokud nejste Madonna). Přišlo nucené zkrácení Joanne na J. a jako druhý iniciál K. po babičce Kathleen. Ze jména J. K. Rowling tak nemáte šanci poznat, jakého je autor pohlaví.

Filmový průmysl jako na koni

Po neobvyklém úspěchu knih o mladém čaroději na sebe nenechává čekat ani filmový průmysl. J. K. Rowling si udržela výsadní právo mluvit do všeho a trvala na tom, aby se jednalo pouze o britské herce, stejně tak filmové prostředí zůstane v Británii. Chtěla se tak očividně vyhnout americkému způsobu zpracování, které by z filmu nejenže mohlo, ale pravděpodobně i udělalo laciný brak. A znova se hodí říci, že se to autorce vyplatilo.

FOTO: Harry Potter a Relikvie smrti - cast 2

Slavná trojice z románů J. K. Rowlingové

J. K. Rowling je těžké rozebírat jako spisovatelku. Napsala sice na desítku knih, avšak v porovnání s většinou literárních umělců se jedná pouze o pokračování a rozvíjení jednoho příběhu, v navazování na relativně stejné téma. Je těžké posoudit, jak by si vedla při zpracování jiné své myšlenky, popř. jiného žánru. A ačkoli knihy o Harrym Potterovi jsou vydařeným spisovatelským počinem, ať J. K. Rowling napíše mnohem lepší knihy, vždy zůstane tou, která stvořila Harryho Pottera.

Zdroj: Oficiální stránky autorky

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

J. K. Rowlingová: Jak britská Popelka k čarodějnému štěstí přišla