Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Co číst, když Harry Potter došel až na konec své cesty?

Redakce

Redakce

23. 7. 2011

Fanoušci se vrací z kina po fenomenální závěrečné jízdě jejich milovaného hrdiny s jizvou ve tvaru blesku na čele a po dlouhých deseti letech vyvstává otázka: Kdo nám dopřeje naši dávku magie?

Odpověď možná poskytne Susanna Clarková a její cenami ověnčená kniha Jonathan Strange a pan Norrell. Knihu, která čítá více než 700 stran, provází pochvalné kritiky. Nemnozí ji označili za Harryho Pottera pro dospělé, což je mírně zavádějící. Tohle totiž není příběh o dětských kouzelnických studentech, nýbrž o mázích gentlemanech.

Když k magii není zapotřebí hůlka

Kniha má s Harrym Potterem společného jen málo. Vlastně jen to, že děj se odehrává v Anglii a je plný kouzel. Nejsou tu žádné Bradavice a mágové nežijí ve svém vlastním světě – právě naopak, žijí v tom našem a slouží (pokud si to přejí) Anglii. Pojetí magie v Jonathanu Strangeovi a panu Norrellovi je také v mnohém jiné. Nepotřebujete k ní hůlku a není třeba vykřikovat žádná zaklínadla. Tohle jsou čáry gentlemanů. Trefně to shrnuje odpověď Jonathana Strange na otázku, zda může mág zabít člověka magií: „Mág by nejspíš mohl, ale gentleman nikdy.“

Recenze filmu Harry Potter a Relikvie smrti – část 2. Čarodějná sága končí. Obliviate

Počátek devatenáctého století, viktoriánská Anglie, atmosféra románů Jane Austenové, elegantní jazyk autorky a mágové, kteří o magii pouze mluví, ale neprovozují ji – to jsou hlavní ingredience knihy. Na scéně se však objevuje podivínský pan Norrell, který má raději knihy než lidi, a s ním se do Anglie po několika staletích navrací praktická magie. Jonathan Strange se stává jeho učněm, ale k nelibosti pana Norrella ho zajímá temnější a nebezpečnější magie, než by bylo zdrávo.

FOTO: Velká Británie

Abrakadabra Británie, Foto: Marián Luha, Topzine.cz

Susanna Clarková vytváří živoucí a neskutečně zajímavé postavy, které si určitě nespletete, i když jich je v knize spousta. Ústřední dvojice různorodých mágů, Jonathan Strange a pan Norrell, potěší čtenáře tím, že jsou sice jedinými dvěma praktickými mágy v zemi, ničím jiným se ale neliší od obyčejných lidí. Mají své kladné stránky, i ty záporné.

Další škola kouzel?

Pan Norrell by například nikdy nedopustil, aby si někdo půjčil magické spisy z jeho milované knihovny, dokonce ani jeho učeň ne. Zoufale se snaží udržet si svou pozici největšího mága Anglie a maří všechny pokusy kohokoli, kdo by na něco takového jen pomyslel. Tak například když se pan Segundus, teoretický mág, pokusil zřídit školu pro výuku magie, pan Norrell mu to pod pohrůžkou zakázal. A když vám pohrozí mág, můžete si být jistí, že se něco zvrtne.

Jonathan Strange je naproti panu Norrellovi oblíbený. Je přátelštější a ani v nejmenším nemá potřebu kazit lidem jejich snažení. A přitahuje ho magie Krále Havrana, dávného vládce Anglie a Férie a nejmocnějšího mága, který odešel bůhvíkam. Je ochoten udělat cokoli, aby se s ním setkal, třeba i zešílet.

OBR.: raven

Magie Krále Havrana, Zdroj: sxc.hu

Dalšími postavami, které stojí za zmínku, jsou lady Poleová, která zemřela a pak díky kouzlu pana Norrella zase obživla – žádná výhra to ale není, protože se stala obětí zlovolného elfa. Stephen Black, černý sloužící, který je předurčený nosit stříbrnou korunu a kralovat v podivné zemi. Vinculus, otrhaný pouliční rádoby mág, z jehož úst se čtenář dozví proroctví Krále Havrana, a který skrývá nemnohá tajemství. A v neposlední řadě elf, gentleman s vlasy jako chmýří bodláčí, který pořádá nekonečné smutné bály v domě nazvaném Ztracená naděje.

Napoleon, Byron i Wellington, proč ne?

Vyprávění z pohledu třetí osoby jednotlivých postav vás zavede nejen do všech koutů tehdejší Anglie, ale také do Benátek, na bojiště některých napoleonských bitev nebo k samotnému králi. V knize se setkáte s Napoleonem, lordem Byronem i vévodou z Wellingtonu. Navštívíte podivnou Férii a přesvědčíte se, že elfové nejsou jen dlouhovlasí, moudří a sliční. Dozvíte se o tajemném Králi Havranovi a historii magie v Anglii. A možná podlehnete dojmu, že to vše se mohlo odehrát i ve skutečnosti.

Jonathan Strange a pan Norrell je mnohovrstevnatý příběh a na první pohled může potenciálního čtenáře vyděsit malým písmem a četnými poznámkami pod čarou. Jestliže se ale nenechá zastrašit, čeká ho kouzelný čtenářský zážitek.

Román, který dle slov autorky vznikal deset let, získal v roce 2005 prestižní ocenění Hugo a byl přeložen do mnoha světových jazyků. V České republice vyšel v roce 2007 v péči nakladatelství Alman.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Co číst, když Harry Potter došel až na konec své cesty?