Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Harry Potter: Tak jde čas s nejznámějším čarodějem

Veronika Jílková

Veronika Jílková

4. 12. 2010

Na začátku nevinný chlapec v brejličkách, obyčejný člověk, jako každý jiný. Postupem času se s ním ovšem začalo dít něco zvláštního… Od první románové předlohy uběhlo 13 let a tento původně nevinný chlapec je nyní mužem činu a má co dělat, aby nepřišel o život.

Rok 1997: rok, kdy se kouzla stávají skutečnými. Je to tak. Britská spisovatelka Joanne Kathleen Rowlingová se totiž rozhodla, že stvoří fenomén. Ze začátku v nic tak zázračného nedoufala, ale v knihkupectvích se strhla lavina s tímto fantasy, a tak Rowlingová psala dál. A začalo se i točit.

Topzine.cz pro vás připravil speciál k filmu Harry Potter a Relikvie smrti, více článků naleznete zde.

Recenzi filmu Harry Potter a Relikvie smrti – 1. část si můžete přečíst zde.

První snímek s názvem Harry Potter a Kámen mudrců natočil režisér Chris Columbus v roce 2001. Hlavní role Harryho Pottera byla zprvu nabídnuta herci Haleymu Joelovi Osmentovi (Šestý smysl), ale do celého dění se naštěstí připletla Rowlingová, která se účastní natáčení každého dílu. Právě díky ní teď na plátně můžeme vidět roztomilého Daniela Radcliffa. Dan byl v roli Harryho úžasný a ze všech stran se na něj valila pozitivní kritika. Po uvedení filmu do kin se z něj náhle stala světová hvězda. Již v 11 letech ho znal skoro celý svět. Chlapec který přežil, s nachovou jizvou na čele, si našel svého pravého představitele.

V Kameni mudrců byl pro fanoušky Harry jedním z nejroztomilejších filmových postav. To se ovšem nedá říct o jeho úhlavním nepříteli: Lordu Voldemortovi (Ralph Fiennes), nejmocnějšímu kouzelníkovi, který zavraždil jeho rodiče.

S režisérem Chrisem Columbem

V roce 2002 (opět se režie ujal Chris Columbus) byl natočen druhý díl s názvem Harry Potter a Tajemná komnata. Zde už začal Harry postupně růst a čekalo ho větší nebezpečí. Jak sám Daniel dodal, musel absolvovat rychlokurz herectví, ale přiznává, že do sebe lil jednu dietní kolu za druhou, a tak nebyl skoro ani unavený. Jak řekl: „Když spolu lidi dobře vycházejí, dokážou si užít spoustu legrace.“ Legrační ovšem nebyl Lord Voldemort, se kterým se Harry setkává opět v jiné podobě.

Rok 2004 přinesl režisér Alfonso Cuarón díl Vězně z Azkabanu. Harrymu narostly vlasy, dokonce začal kouzlit i doma, a stal se z něj rebel. Fanoušci mají pocit, že se posouvá jeho vztah s kamarádkou Hermionou Grangerovou (Emma Watson). Harry se teď dozvídá nové informace o své rodině a divák má dojem, že už to není to malé dítko, co bylo na začátku.

To značně potvrdí čtvrtý díl, Ohnivý pohár (Mike Newell, 2005), kde Harry musí prokázat neskutečné množství odvahy a odhodlání. Taky zde objeví svou první lásku. Ale pozor! Nejedná se o Hermionu. Smíšené pocity, které Harry doposud neznal, způsobí kráska Cho Changová. Její představitelka Katie Leung přiznala, že se nediví, že ji miliony fanynek nesnáší, když je označována za první lásku Harryho Pottera. Dalším zlomem v Harryho životě je boj s Voldemortem, vyčarování duchů jeho rodičů pomocí kouzla Priori Incantatem a ztráta přítele.

V roce 2007 začíná přituhovat. Harry Potter a Fénixův řád (od tohoto snímku se režie drží David Yates) přináší nové zvraty. Již od minulého dílu začaly některé postavy umírat a v pátém díle tohoto, doslova začarovaného kruhu, tomu není jinak. Do Harryho hlavy se postupně dostává Voldemort, aby si ho k sobě přilákal. Na konci filmu nechybí rozhodující bitva. Harry navíc prožije svůj první polibek s Cho.

Bohužel na plátně vypadá výsledek docela jinak, než jak tomu bylo při natáčení. Scéna se musela natočit třicetkrát, než byla podle režiséra naprosto dokonalá. Daniel v té době prohlásil: „Chtěl jsem do hry zapojit i jazyk, ale nevěděl jsem, co by na to řekla Katie.“ Ale fanouškům se to líbilo. To se o všem nedá říct o Ginny Weasleyové (Bonnie Wright), která je do Harryho od druhého dílu, kdy ji zachránil před baziliškem, bezhlavě zamilovaná.

Rok 2009 nám opravdu začíná nahánět strach. David Yates přináší Prince dvojí krve. Temnějšího, smutnějšího, napínavějšího, vtipnějšího, zamotanějšího, láskyplnějšího, kouzelnějšího, všeho je prostě plno. Hlavní roli v Harryho srdci vystřídala Ginny, která mu pomáhá zbavit se závislosti na učebnici lektvarů. Harry dostává životní úkol od svého ochránce – ředitele kouzelnické školy Bradavice – Albuse Brumbála (Michael Gambon), aby s ním absolvoval nebezpečnou cestu za zničením viteálů Lorda Voldemorta. Harry opět prokazuje svoji odhodlanost, se tomuto černokněžníkovi postavit. Musí překonat i těžké ztráty, ale díky svým přátelům přežívá.

A je to tu. Rok 2010, který nám poslední díl s názvem Relikvie smrti rozdělil na dvě části, nám nahání sakra velkou husí kůži. Harry není tím nevinným dítkem putujícím vláčkem do Bradavic. Letos se do školy čar a kouzel ani nevrací a pokračuje v tom, co v šestém díle začal. Nechybí adrenalin, strach, napětí, láska, přátelství, oddanost, odvaha a vše, co by měl správný kouzelník mít. Harry je dospělý muž, který nesmí dlouho otálet a musí jednat.

Z malého kouzelníčka se již doopravdy stal čaroděj, a my mu musíme jen držet palce, aby nám v roce 2011 ukázal, že zabít Voldemorta je pro něj, oproti předchozím dílům, opravdu hračka.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Harry Potter: Tak jde čas s nejznámějším čarodějem