Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Literární večer s Jamesem Joycem: Odyssea je důležité hlavně číst

Redakce

Redakce

5. 5. 2012

FOTO: James JoyceCyklus Řeznická OPEN byl ve čtvrtek, 19. dubna, zahájen Literárním večerem s Jamesem Joycem. Publikum mohlo být poněkud zklamáno velkým důrazem na propagační funkci této akce, naštěstí však svým vtipem a inteligencí vše zachránili přizvaní hosté.

FOTO: James Joyce

James Joyce. Foto: Alex Ehrenzweig

Joyceův Odysseus bývá považován za jednu z nejkontroverznějších a nejkomplexnějších knih ve světové literatuře. Někteří diváci, kteří minulý čtvrtek navštívili Divadlo v Řeznické, však možná změnili názor.

O to však také šlo organizátorovi akce, nakladatelství Argo, které se může pyšnit novým vydáním Odyssea: tedy přiblížit knihu čtenáři a odstranit jakýsi odstup, který lidé běžně k této knize zachovávají.

Promoakce, seminář nebo představení?

Při příchodu uviděl divák na pódiu dva stolky. „Úryvky Odyssea přečte Jan Vlasák, protože umí hezky číst, a Ilona Svobodová, protože je to moje žena.“ Tak představil dvojici sedící u stolečku s vínem syn Joyceova překladatele Petr Skoumal.

OBR: Joyceův Odysseus

Zdroj: nakladatelství Argo

Vzápětí si divák domyslel i osazenstvo druhého stolku (toho s pivem). Tvořil ho Petr Onufer, který později moderoval diskuzi, a čestní hosté, anglisté Martin Pokorný, který nově vydaný text editoval, Ondřej Pilný a Justin Quinn.

Od začátku tedy bylo vcelku jasné, že až na použití oněch velmi příjemných tekutých rekvizit,  se v divadle ten den nebude hrát, ale diskutovat. Celý večer pak představoval spíše seminář, který byl záměrně laděn na různé úrovně odbornosti či populárnosti, takže byli spokojeni jak ti, kteří mají Joyce načteného, tak ti, kteří se s ním teprve seznamují.

Jen je škoda, že nakladatelství Argo výrazně využilo tohoto literárního večera k propagaci nově vydaného Odyssea. Nabídky ke koupi knihy nebo vypočítávání kladů nového překladu někdy totiž působily rušivě.

Odyssea je „důležité hlavně číst“

Hlavním bodem na programu byla diskuze nad zdánlivě neslučitelnými prvky, které však Joyce dokázal v Odysseovi spojit dohromady, tedy komika a literární komplexnost.

V komickém duchu se navíc odehrával celý večer. Joyceův text, ve kterém je obsaženo tolik humoru, že by sám dokázal udržet publikum v téměř permanentním úsměvu, byl navíc podpořen vtipem zúčastněných hostů. Na komickou strunu brnkal hlavně irský rodák Justin Quinn se svými odzbrojujícími komentáři v češtině s anglickým přízvukem.

Přečtěte si také něco o současné irské literární tvorbě, třeba o Williamu Trevorovi

Z jeho výpovědí však vyznívalo, že Odyssea bere naopak velmi vážně a má k němu jakýsi významný odstup. To pak bylo v přímém kontrastu s myšlenkami Ondřeje Pilného, který považuje Odyssea za jednu z nejhumornějších knížek. „Člověk ale musí být hravý,“ dodal.

V závěru se však nakonec všichni diskutéři shodli na tom, že Odysseus může být čtený na několika úrovních. Může plnit funkci zábavnou, stejně tak posloužit jako dílo pro hlubokou literární analýzu. „Důležité je hlavně číst. Je jedno, jak komplexně text vnímáme,“ dodává Pilný.

Literární večer s Jamesem Joycem byl první akcí cyklu Řeznická OPEN. Chystají se však další večery, a to např. scénické čtení V. Dlouhého (7. 5.) nebo autorské čtení studentů A. Goldflama (21. 5.).

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Literární večer s Jamesem Joycem: Odyssea je důležité hlavně číst