Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Wes Anderson představil svůj nový film v Česku. Málem ho tu i natáčel

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

18. 2. 2014

Na Berlinale sklidil nový film Wese Andersona potlesk. Hned poté se Grandhotel Budapešť představil i českým divákům, do Prahy přijel sám režisér a herci Jeff Goldblum nebo Saoirse Ronan.

Saoirse Ronan, Wes Anderson, Tony Revolori a Jeff Goldblum na premiéře snímku Grand Hotel Budapešť v Praze. Foto: Francesco Castelli, TOPZINE.cz

Saoirse Ronan, Wes Anderson, Tony Revolori a Jeff Goldblum na premiéře snímku Grandhotel Budapešť v Praze. Foto: Francesco Castelli, TOPZINE.cz

Wes Anderson netočí úplně „klasické“ filmy. Je znám svou hravostí, specifickými jízdami kamer a téměř až infantilním smyslem pro humor. Českou republiku nenavštívil poprvé, má k ní už vybudovaný vztah. A nejen proto se rozhodl svůj nový film Grandhotel Budapešť představit hned po festivalu Berlinale právě na premiéře v Praze.

„Hodně jsme cestovali po Rakousku, Maďarsku, České republice a Německu, takže výsledek je v podstatě jejich kombinací,“ popisoval natáčení svého posledního díla na tiskové konferenci v centru české metropole. „Inspirací bylo i město Karlovy Vary. Město Lutz pak ve filmu symbolizuje Prahu,“ dodal Anderson.

V Praze ho během hledání lokací na natáčení zaujala historie města a architektura. „Proto jsme sem chtěli s filmem přijet co nejrychleji, protože tu stále cítíme to spojení,“ popisoval režisér.

video
play-sharp-fill

Česká republika se tak stala po Německu hned druhou zemí, v níž měl film premiéru. Mohli jsme na tom být ale ještě lépe, původně totiž tvůrci zvažovali, že by zde film i natáčeli. Nakonec ale zamířili jinam kvůli nejasným daňovým pobídkám pro filmaře a také proto, že v německém Zhořelci nalezli ideální lokalitu pro natočení lobby ústředního grandhotelu Budapešť. Všímaví diváci ale zaznamenají podobnost mezi budovou a karlovarským hotelem Pupp.

Ve snímku se objevilo hned několik známých herců – například Ralph Fiennes, Adrien Brody, Willem Dafoe, Tilda Swinton nebo Bill Murray. Jeff Goldblum (Moucha), který zde ztvárnil právníka Kovacse, přijel film představit do Prahy. Podle svých slov by býval udělal cokoliv, aby mohl hrát v dalším Andersonově snímku (objevil se i v Životě pod vodou).

Saoirse Ronan na premiéře filmu Grand Hotel Budapešť

Saoirse Ronan na premiéře filmu Grandhotel Budapešť. Foto: Francesco Castelli, TOPZINE.cz

Zato Saoirse Ronan (Hostitel) si pod jeho taktovkou zahrála poprvé. „Objevila jsem se v jeho filmu poprvé, ale jiní herci se stále vrací. Důvod je jasný – na natáčení je taková rodinná atmosféra,“ rozplývala se na tiskové konferenci. Kromě ní zde zažil svůj debut i Tony Revolori, představitel hlavní role. Ten jako poslední z trojice herců přijel na premiéru do Prahy.

Wes Anderson se tentokrát inspiroval dílem Stefana Zweiga a filmy Ernsta Lubitsche a jeho nový snímek budou moci čeští diváci zhlédnout od 13. března. Grandhotel Budapešť bude nyní pokračovat premiérami v Kodani, Amsterdamu, Paříži a na konci února v New Yorku. Na serveru TOPZINE.cz vám brzy přineseme i recenzi.

Celovečerní filmografie Wese Andersona

  • Grandhotel Budapešť
  • Až vyjde měsíc
  • Fantastický pan Lišák
  • Darjeeling s ručením omezeným
  • Život pod vodou
  • Taková zvláštní rodinka
  • Jak jsem balil učitelku
  • Grázlové

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Wes Anderson představil svůj nový film v Česku. Málem ho tu i natáčel