Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

5 zajímavostí o Saoirse Ronan. Nedostala roli v Harrym Potterovi

Nikola Němcová

Nikola Němcová

17. 11. 2013

Saoirse Ronan se sice pohybuje ve světě filmu teprve krátce, ale za tu dobu si stačila zahrát v několika úspěšných filmech a zapsat se do historie jako jedna z nejmladších hereček nominovaných na Oscara. Tento týden se objeví po boku Gemmy Arterton ve filmu Byzantium.

FOTO: Saoirse Ronan ve filmu Hana

Saoirse si musela projít pořádným tréninkem. Zdroj: Focus Features

Saoirse Una Ronan se narodila 12. dubna 1994 v New Yorku. Je jediným dítětem Moniky a Paula Ronanových. Ve třech letech se spolu s rodiči přestěhovala do Irska, kde žije dosud. Její otec Paul je herec, a tak se není co divit, že tato profese učarovala i Saoirse. Občas i doprovázela otce na plac. Nemusela se bát, že by zameškala hodiny ve škole, protože byla vzdělávána doma.

Svůj debut si odbyla v irském seriálu The Clinic. O rok později se objevila v dalším seriálu Proof. Průlom v její kariéře nastal v roce 2007. Po dvou nepříliš dobře hodnocených filmech vyhrála konkurz na roli v adaptaci románu Iana McEwana. Její ztvárnění Brione jí vyneslo nominace na ceny BAFTA, Zlaté glóby a Cenu akademie. Tu sice nevyhrála, ale pomohlo jí to nastartovat kariéru.

V posledních letech se převážně objevovala v adaptacích úspěšných románů. Největší dojem na kritiky udělala ve snímku Pevné pouto a Útěk ze Sibiře. Zdá se, že jak stárne, má problém najít film, který by jí pomohl vymanit se ze škatulky úspěšné dětské hvězdy, jejíž kariéra s příchodem dospělosti začala skomírat.

1. Herectví pro ni není práce

Někteří herci se dali na tuto profesi kvůli penězům, pro Saoirse je to koníček. „Není to práce. Je to vášeň. Je to strašná zábava a na konci dne se kvůli tomu cítíte skvěle. Potom, co něco dokončíte, se vážně cítíte, jako byste udělali něco dobrého. Herectví je jedna z těch věcí, které nedokážu popsat. Je to opravdu stejné, jako když se zeptáte  na to, jestli máte rádi svoji mámu a tátu. Prostě to tak je,“ popisuje svoje pocity z herectví.

video
play-sharp-fill

2. Chtěla si zahrát v Harrym Potterovi

Saoirse se účastnila konkurzu na roli Lenky Láskorádové z úspěšné ságy o čaroději Harrym Potterovi. Naneštěstí, nebo spíš naštěstí roli nezískala, a tak se mohla účastnit konkurzu na film Pokání, který z ní udělal druhou Dakotu Fanning.

3. Byla v posteli, když ji nominovali na Oscara

V době, kdy se vyhlašovali nominace na Oscara, byla se svojí rodinou na Novém Zélandě. Saoirse se v jednom rozhovoru rozpovídala o tom, jak se cítila a co právě dělala.

„Bylo to neuvěřitelné. Byla jsem s mamkou v posteli a táta samozřejmě koukal na další vyhlášení. Takový on už prostě je. Je to zvláštní, ale v dobrém smyslu. Ani za milion let jsem nečekala, že se to stane. Nemohla jsem tomu uvěřit.“

FOTO: Saoirse Ronan ve filmu Pokání

Saoirse si zahrála po boku své nejoblibenější herečky, Keiry Knightley. Zdroj: Universal Pictures

4. Co znamená Saoirse?

Někteří dost často váhají, jak se Saoirsino jméno vyslovuje. Saoirse je irské jméno, znamenající svobodu. Vyslovuje se sice Sérša, ale sama Saoirse preferuje, když ho lidé vyslovují jako Srša. Taky se pochlubila, že její prostřední jméno Una znamená jednotu a její příjmení pečeť, což z ní dělá Svobodnou jednotnou pečeť.

5. Díky charitě získala zpět svého psa

Jak už to u herců bývá běžné, i Saoirse se věnuje charitě. Podporuje Irish Blue Cross, charitu, která se věnuji péči o zvířata. I právě díky ní se znovu setkala se svojí zběhlou fenkou Sassie.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

5 zajímavostí o Saoirse Ronan. Nedostala roli v Harrym Potterovi